ČO JE PROGRAM ŠTART?

Program ŠTART je určený pre ľudí s inovatívnym a technologickým nápadom, ktorí počas jeho vývoja potrebujú podporu v podnikaní v podobne vzdelania, mentorov a partnerov Univerzitného technologického inkubátora STU. 

Najbližšie kolo programu ŠTART začneme v marci 2022. Prihlasovať sa bude možné už vo februári. 

V programe získaš ZDARMA:

 • VZDELÁVANIE v podnikateľských témach,
 • ODPOVEDE na všetky tvoje otázky a získaš riešenia na podnikateľské alebo technologické problémy, s ktorými sa stretneš
 • VYPLNÍŠ si s nami pridelené zadania, vďaka ktorým si overíš, či tvoj nápad je životaschopný a konkurencieschopný a tým ho posunieš na iný level
 • MENTORING so skúsenými mentormi, s ktorými budeš konzultovať tvoj nápad
 • PREZENTUJEŠ svoj nápad pred porotou (možno aj investorom) na internom podujatí Startup Pitch a dostaneš od nich spätnú väzbu a cenné rady

Pri vstupe do programu inkubátora STU (InQb) nemusíš mať založenú s.r.o. alebo živnosť, pretože v tomto programe budeme spolu rozvíjať a testovať tvoj nápad. Vďaka inštrukciám a štruktúre programu ŠTART si vytvoríš základy pre tvoj budúci startup a zároveň budeš vedieť ako celý proces podnikania začať. Po programe sa rozhodneš, či si firmu založíš alebo nie. Ak si ju neskôr založíš, môžeš vstúpiť do 2. programu INQB.

AKO TI PROGRAM ŠTART POMÔŽE?

Program ŠTART trvá 3 mesiace, čo je ideálna doba na to, aby si si svoj nápad premyslel, zdokonalil svoj business model, podľa ktorého budeš podnikať, skonzultoval nejasnosti s mentormi a aby sme spoločne vyriešili komplikácie ešte pred tým, ako do realizácie vložíš veľký kapitál. Jednoducho povedané, budeme sa snažiť zvýšiť šance úspechu tvojho nápadu.

V programe ŠTART ti poskytneme veľa bonusov, ktoré môžeš naplno využiť pri rozvíjaní svojho nápadu:

 • MENTORING: Medzi najdôležitejšie patrí poradenstvo od našich skúsených mentorov. Mnohí z nich sú známi podnikatelia a odborníci vo svojej oblasti, ktorí sa svoje bohaté skúsenosti rozhodli odovzdávať ďalej. Naši mentori ti pomôžu so založením firmy, s marketingom, ale aj pochopením toku firemných financií. Tvoj limit na mentoring je maximálne 2 hodiny na 1 mentora, spolu však maximálne 6 hodín na 3 mesiace. 
 • PREDNÁŠKY: Spolu s mentormi a našimi partnermi pre teba pripravujeme prednášky a skupinové mentoringy, ktoré nazývame “Káva s mentorom”. Na nich sa dozvieš mnoho dôležitých podnikateľských informácií, vypočuješ si problémy, ktoré riešia ostatní (čím sa od nich učíš) a dostaneš odpovede na tvoje otázky. Konajú sa cca 2x mesačne. 
 • ZADANIA: Pripravili sme pre teba niekoľko zadaní, ktoré ti budú “klásť” správne otázky. Odpovede ťa povedú k lepšiemu biznis modelu, pochopeniu, komu predávaš, kto je tvoja konkurencia, cez aké kanále je najefektívnejšie predávať, ako si máš pripraviť financie na 1 rok podnikania, koľko kapitálu potrebuješ na vývojovú fázu, atď.
 • NETWORKING: S ostatnými, aj bývalými účastníkmi programu ŠTART sa spojíte cez súkromnú diskusnú skupinu na Facebooku, kde si môžete navzájom pomáhať a vytvárať osobné alebo business prepojenia. V skupine zverejňujeme aj rôzne informácie o workshopoch, prednáškach a súťažiach, organizovaných našimi partnermi, takže vždy si informovaný/á. Takisto organizujeme spoločné cally alebo stretnutia (ak COVID povolí), kde sa spoznáte medzi sebou. Zároveň budeš dostávať pozvania na rôzne podnikateľské podujatia organizované našimi partnermi, na ktorých môžeš nadviazať nové kontakty alebo ťa prepojíme na investorov a crowdfundingové spoločnosti.
 • PODUJATIA: Podujatia na inšpiratívne témy z podnikateľského prostredia, ale aj osobnostného rozvoja sa konajú online na Facebooku (Univerzitný technologický inkubátor STU InQb) alebo prezenčne vo FEI HUB-e v Mlynskej doline.
 • COWORKING ZDARMA: Ponúkame ti možnosť pracovať a networkovať v našom coworkingu na FEI spolu s ostatnými účastníkmi počas celých 3 mesiacov (v aktuálnej pandemickej situácii pracujeme z domu, ale za normálnych okolností môžu všetci účastníci programu ŠTART využiť miesto bez platenia nájmu). Potrebné je však iba dopredu ohlásiť, kedy budeš v coworkingu.
 • FABLAB: Máš možnosť využiť tvorivú dielňu Fablab (Vedecký park UK, od novembra 2021 nová pobočka na fakulte FCHPT STU), ktorá ponúka možnosť si vyrobiť prototyp pomocou 3D tlačiarne, laseru, vinyl cuttera, CNS a ďalších zariadení. Pre študentov STU sú použité materiály zdarma. 

KTO SA MÔŽE ZAPOJIŤ?

Prvá vec, ktorá ti nesmie chýbať je nápad, ktorý chceš realizovať v praxi. V programe ti ukážeme ako následne pretaviť nápad do podnikania a ukážeme ti kroky ako sa dostať do cieľa. 

Podmienky vstupu do programu ŠTART:

 1. musíš byť študent alebo absolvent STU alebo inej VŠ, poprípade študent posledného ročníka SŠ (pri vstupe do programu je potrebné doložiť doklad o štúdiu alebo diplom) - túto podmienku musí spĺňať aspoň jeden člen tímu, 
 2. vyvíjaš inovatívny nápad, materiál, technológiu, nový produkt alebo pracuješ na projekte, ktorý pomôže spotrebiteľom alebo firmám vyriešiť nejaký problém, prípadne zefektívniť procesy, či prácu ľudí, 
 3. prijímame projekty z celého Slovenska vďaka online/hybridnej forme priebehu programu ŠTART. Niektoré networkingové podujatia s našimi partnermi, teambuildingy alebo súťaže môžu prebiehať prezenčne. 
 4. podmienkou zapojenia sa do programu ŠTART je znalosť slovenského jazyka (písomná a slovná) vzhľadom na to, že písomné zadania, mentoring a prednášky prebiehajú v slovenskom jazyku, 
 5. do programu sa môžeš zapojiť ako jednotlivec, aj ako tím,
 6. je potrebné mať založený Gmail účet, kvôli zdieľaným dokumentom cez Google Disk a videohovorom cez Google Meet,
 7. pre vstup nemusíš mať založenú firmu, v tomto programe nepodnikáme.

KOĽKO PROGRAM STOJÍ?

Celý program ŠTART je zdarma, my za to očakávame tvoju pracovitosť a snahu rozvíjať svoj nápad. Slovenská technická univerzita v Bratislave sa týmto spôsobom snaží podporiť podnikanie a rozvoj inovácií na Slovensku a pomôcť ľuďom začať plniť ich podnikateľský sen. Preto neváhaj s prihlásením svojho nápadu a takisto prispej k rozvoju startupového ekosystému. 


AKO SA PRIHLÁSIŤ?

Prihlasovanie do aktuálneho kola inkubačného programu ŠTART je ukončené. Program ŠTART začal 18. októbra 2021 a skončí 21. januára 2022. Oficiálne program ukončíme záverečnými prezentáciami pred odbornou porotou STARTUP PITCH, ktorý sa bude konať prvý februárový týždeň 2022. 

V aktuálnom kole sme mali 26 prihlásených projektov, vybrali sme 14, s ktorými teraz pracujeme na ďalšom budovaní podnikateľskej myšlienky. Teraz inkubujeme 2 začínajúce firmy, projekty, ktoré majú hotový prvý funkčný prototyp alebo prototyp pred dokončením a aj projekty v štádiu idey.

Najbližšie kolo programu ŠTART začneme v marci 2022. Prihlasovať sa bude možné už vo februári. 

Prihlášky budeme selektovať spolu s našimi mentormi podľa rôznych kritérií, ako je uskutočniteľnosť, prínos pre spoločnosť, inovatívnosť, atď.. Počet miest bude obmedzený na max. 15 uchádzačov v programe. 

Ak máš otázky, na ktoré sme ti neodpovedali na našej webstránke, pokojne sa ozvi emailom našej komunitnej manažérke Martine Mandákovej na mandakova@inqb.sk alebo zavolaj na +421 908 674 172. O aktualitách z inkubátora STU ťa  budeme informovať aj na našich sociálnych sieťach na Facebooku alebo na Instagrame alebo sleduj náš newsletter.

Newsletter

Začítaj sa do našich noviniek a získaj tipy na inšpiratívne podujatia.

Pridaj sa k nám!
Zadajte správnu emailovú adresu
Už som registrovaný