VITAJ V UNIVERZITNOM TECHNOLOGICKOM INKUBÁTORE STU

Pomáhame startupom rásť! Takto znie hlavná myšlienka nás, Univerzitného technologického inkubátora STU (InQb). Vyrástli sme v roku 2005 na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave. Našim autorom a realizátorom bol prof. Ing. Robert Redhammer, PhD., ktorý v danej dobe pôsobil ako prorektor STU pre vedu a výskum, a od roku 2011 do 2019 bol rektorom. Vďaka nemu sme sa stali najstarším univerzitným inkubátorom na Slovensku.

Boli sme založený z prostriedkov Európskej únie, z projektu PHARE. Štrnásť rokov sme pôsobili na Pionerskej 15 v Bratislave, a od októbra 2019 sa nachádzame bližšie k študentom, v Mlynskej doline. Nájdete nás na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU na Ilkovičovej 3 (v bloku E) a našou ambíciou je čiastočne pôsobiť na každej jednej zo siedmich fakúlt STU.

Slovenská technická univerzita v Bratislave

Našou činnosťou prispievame k rozvoju startupového ekosystému na Slovensku. Od roku 2005 vzniklo u nás viac ako 80 firiem, ktorých výnosy za rok 2019 presiahli cez 20 miliónov eur. Vítame všetkých študentov a absolventov STU a iných vysokých škôl, ako aj študentov posledného ročníka stredných škôl na Slovensku, ktorí majú inovatívny a technologický podnikateľský nápad, chuť pracovať na sebe a vo svojej vlastnej firme.

AKO PREBIEHA INKUBOVANIE?

Našu činnosť podpory podnikania vykonávame prostredníctvom 2 inkubačných programov

  • program ŠTART (3-mesačný program)
  • program INQB (2- ročný program)

Každý uchádzač musí vstúpiť najprv do programu ŠTART a po jeho úspešnom absolvovaní sa môže prihlásiť do programu INQB. Program ŠTART prebieha 2x ročne, na jar a na jeseň, a je úplne zdarma.  

V programoch si s našou pomocou buduješ podnikanie a networkuješ, môžeš využiť poradenstvo od skúsených mentorov, vzdelávať sa na našich podujatiach a pracovať v coworkingu alebo vo vlastnej reprezentatívnej kancelárii za výhodné ceny nájomného.

BUĎ S NAMI V KONTAKTE

Ak chceš byť informovaný/á o termínoch prihlasovania do inkubačného programu a pracovať na svojom nápade, neváhaj odoberať náš newsletter alebo nás sledovať na sociálnych sieťach Facebook, Instagram, LinkedIn a Youtube.

NÁŠ TÍM

Budeme ti po celý čas inkubovania k dispozícii, budeme ťa informovať o všetkých dôležitých novinkách zo sveta startupov (zaujímavé informácie, či výzvy k zapojeniu sa do súťaže), pomôžeme ti otestovať tvoj nápad a začať podnikať. 

NÁŠ CIEĽ

Našim poslaním je vytvárať komunitu začínajúcich podnikateľov, prepájať ich navzájom, podporovať a vzdelávať s cieľom byť kľúčovou inštitúciou podpory pre začínajúce technologické a inovatívne firmy v regióne. 

Chceme byť prvou voľbou pre študentov, absolventov a budúcich študentov, ktorí chcú podnikať a vytvoriť v nich dlhodobé puto k STU. Podporujeme najmä transfer technológií z univerzitného prostredia do podnikateľskej praxe vytváraním nových inovatívnych spoločností.

NAŠE AKTIVITY

V inkubátore organizujeme množstvo hodnotných podujatí pre nadšencov podnikania a študentov. Patria medzi ne vzdelávacie podujatia uskutočňované prezenčne na FEI STU alebo online na našom Facebooku, a interné podujatia pre našich členov. Naše inkubačné programy ŠTART a INQB ukončujeme prezentáciou nápadov pred porotou - STARTUP PITCH, a každý rok organizujeme startupovú súťaž TECH INNO DAY.

1. INTERNÉ PODUJATIA PRE ČLENOV

Káva s mentorom predstavuje skupinový mentoring pre našich členov v rôznych oblastiach, ktoré považujeme za prínosné pre rozvoj podnikania. Volíme zaujímavé témy, napríklad Cenotvorba s Karin Kniez, Ochranné známky a patenty s Jaroslavom Noskovičom, Financovanie startupov s Petrom Pašekom, Finančný plán s Petrom Andrišinom a mnoho iných tém, ktoré počas roka obmieňame.

Startup PitchPeter Pašek z Accace prednáša v inkubátore STU. Zdroj: UTI STU

Spolupracujeme aj s alumni startupmi v rámci série podujatí Pokec s podnikateľom. Majitelia týchto startupov diskutujú s našimi aktuálnymi členmi o reálnom podnikaní, ich skúsenostiach či už s investormi, so zákazníkmi, dodávateľmi alebo s expanziou do zahraničia. 

Okrem Káv s mentorom a Pokecoch s podnikateľom organizujeme prednášky a diskusie s firmami podporujúce startupy, napríklad o pôžičkách a investoroch s Lighthouse Ventures alebo o crowdfundingu v spolupráci so StartLabom. 

Ak by si sa chcel aj ty vzdelávať a začať podnikať, neváhaj sa prihlásiť do inkubačného programu ŠTART.

2. STARTUP PITCH

Pre našich členov organizujeme 2x ročne STARTUP PITCH. Na prezentáciu nápadov sa dostanú všetci členovia, ktorí úspešne ukončia 3-mesačný program ŠTART a 2-ročný program INQB. 

Porota na STARTUP PITCH je zvyčajne zložená z našich mentorov a partnerov, ktorí sú skúsení v oblasti podnikania, technológií a inovácií, hodnotil napríklad Peter Pašek z Accace, Michal Novota z Restartup, Palo Luka z ESET, a ďalší.

Startup PitchKarol Cagáň z ITC prezentuje pred porotou na STARTUP PITCH vo FEI HUBe. Zdroj: UTI STU

3. VZDELÁVACIE PODUJATIA AJ PRE VEREJNOSŤ

Pravidelne pre verejnosť organizujeme vzdelávacie podujatia na marketingové, podnikateľské a sebarozvojové témy. Prebiehajú prezenčne vo FEI HUBe na Fakulte elektrotechnicky a informatiky STU na Ilkovičkovej 3 v Bratislave a najmä online na našom Facebooku. Záznamy z online podujatí sú dostupné na našom YouTube kanáli.

4. TECH INNO DAY

Počas našej pôsobnosti sme zorganizovali už šesť ročníkov súťažno-networkingového podujatia TECH INNO DAY. Posledný ročník sa konal v roku 2019 a dúfame, že sa čoskoro uvidíme na 7. ročníku po zlepšení pandemickej situácie. 

Na udalosti sa predstavujú študentské a firemné tímy so svojimi inovatívnymi projektmi pred odbornou porotou a verejnosťou. Tá na základe určitých kritérií vyberie jeden študentský projekt a jeden firemný, ktoré budú výherné. Okrem hodnotných cien od partnerov získajú aj finančnú odmenu. Nie je to len súťažný deň, ale aj deň plný networkingu, získavania nových kontaktov a partnerstiev a zaujímavých diskusií a rozhovorov s osobnosťami zo startupového sveta.

Počas nášho pôsobenia sme boli súčasťou viacerých projektov.

Newsletter

Začítaj sa do našich noviniek a získaj tipy na inšpiratívne podujatia.

Pridaj sa k nám!
Zadajte správnu emailovú adresu
Už som registrovaný