Vyspovedali sme víťazov TECH INNO DAY 2018 - moderateIT

Vyspovedali sme víťazov TECH INNO DAY 2018 - moderateIT

Víťazom 5. ročníka TECH INNO DAY sa spomedzi študentských tímov stal projekt moderateIT. Zaujali nielen porotu, ale aj publikum svojim nápadom a nevšednou prezentáciou.

Ich idea a riešenie moderovania online diskusiíí s cieľom zamedziť osočovaniu a urážlivým komentárom zaujal natoľko, že odborná porota im pridelila najviac bodov spomedzi všetkých študentských projektov.

Zaujímalo by nás, ako vznikol projekt moderateIT. Kto stál za jeho vznikom a ako ste prišli na tento nápad?

Na FIIT každoročne vznikne 4 členný tím študentov, ktorý 1 školský rok pracuje na vytvorení projektu, s ktorým sa potom zúčastňuje v medzinárodnej súťaži Imagine Cup - my sme tím z roku 2016 (členovia nášho tímu sú - Andrej Švec, Jakub Adam, Monika Filipčiková, Filip Vozár, a vedúci tímu/mentor Jakub Šimko). Cieľom súťaže je vytvoriť softvérový projekt, ktorý má nejaký pozitívny dopad a je udržateľný (témy sú rôzne, my sme súťažili v kategóri "World Citizenship"), hodnotí sa projekt po viacerých stránkach, teda od nápadu, cez realizáciu, business model, a podobne. Našou pôvodnou myšlienkou bolo zaoberať sa kyberšikanou a postupne sme sa dopracovali k hate speech v diskusiách. Je to niečo, čo má spoločenský dopad, stretávame sa s tým denne a trápi nás to, a tiež je o to záujem zo strany biznisu.

Ako táto webová služba konkrétne funguje?

Aj keď implementácia služby sa postupne mení, a dnes už z pôvodného prístupu nepoužívame takmer nič, tak základná myšlienka je stále rovnaká - každému príspevku v online diskusii priradíme nejakú pravdepodobnosť, ktorá hovorí o tom, ako pravdepodobné je, že daný príspevok je "toxický" (teda obsahuje osobné útoky, urážky, a podobne). Toto ohodnotenie slúži ako pomocný nástroj pre moderátora diskusie, ktorý vidí tie najtoxickejšie príspevky ako prvé, a môže sa nimi ihneď zaoberať - ako s nimi naloží, to už záleží od moderátora. Zvyčajne sa takéto príspevky zmažú, alebo sa upozorní autor, ktorý príspevky píše. Naše ohodnotenie výrazne zjednoduší prácu moderátora, ktorý na to aby našiel nevhodné príspevky, nemusí čítať každý jeden pridaný príspevok, ale my mu rovno zobrazíme tie, ktorými by sa mal zaoberať.

Úspešnosť našej služby sa dá ľahko vyjadriť v číslach. V online diskusiách sa zablokuje približne 2% príspevkov. Predpokladajme, že do diskusie ľudia pridajú 2000 príspevkov za deň, takže cieľom moderátora by bolo nájsť tých 100 príspevkov (2% z 1000), ktoré sú nevhodné a nepatria do diskusie. Bez akejkoľvek pomoci by moderátor musel prejsť všetkých 2000 príspevkov za deň, čo nie je reálne - diskusie by musel moderovať celý tím moderátorov. S našou službou by mu stačilo prejsť približne len 120 príspevkov, ktoré označíme ako nevhodné - je vysoká pravdepodobnosť, že medzi tými 120 príspevkami naozaj nájde všetkých 100 nevhodných príspevkov, ktoré boli pridané v ten deň.

Od apríla tohto roku spolupracujete s portálom SME.sk. Ako spolupráca vznikla?

So SME.sk spolupracujeme od začiatku projektu. Ešte keď bol náš projekt len v štádiu nápadu, tak sme ich kontaktovali s tým, či by takéto niečo mohlo byť reálne užitočné a ako by to malo vyzerať, a až potom sme sa pustili do implementácie. Od apríla tohto roku začali našu službu používať v reálnej prevádzke, teda vyhodnocujeme príspevky v diskusiách SME.sk, a oni toto vyhodnotenie vidia a môžu ho používať pri svojej práci. Zatiaľ fungujeme v testovacom režime, takže ešte to nepoužívajú naplno, ale spätná väzba od SME.sk na kvalitu služby je zatiaľ výborná.

Aké sú vaše ďalšie ciele/kroky do budúcnosti?

Keďže v tíme sme samí informatici :) (čo bola zatiaľ výhoda, pretože sme sami dokázali vytvoriť funkčný produkt), tak potrebujeme nájsť niekoho, kto by sa staral o rozvoj biznis stránky, aby sme mohli premeniť študentský projekt na funkčnú firmu. Najskôr si potrebujeme overiť užitočnosť našej služby na ďaľších slovenských (prípadne českých) portáloch. Vyhodnocovanie príspevkov nie je viazané na slovenský jazyk, takže z tohto hľadiska by nebol problém službu rozšíriť aj na jazyky okolitých krajín.

Na otázky nám odpovedal Filip Vozár. Ešte raz ďakujeme a blahoželáme!

Želáme vám všetkým mnoho inšpirácií, veríme, že aj vďaka vám sa online diskusie stanú miestom pre vecnú a konštruktívnu debatu. Nech sa vám darí!.

O autorovi

Newsletter

Začítaj sa do našich noviniek a získaj tipy na inšpiratívne podujatia.

Pridaj sa k nám!
Zadajte správnu emailovú adresu
Už som registrovaný