Unikátna powerbanka, ktorú nabijete pohybom ruky je vynálezom študentov

Unikátna powerbanka, ktorú nabijete pohybom ruky je vynálezom študentov

Čo keby sa dal nabíjať mobil iba otáčaním rukou s takou gyroskopickou hovadinou? Znela otázka študenta Braňa pred kamarátmi a táto na prvý pohľad čudná otázka sa razom premenila na vynikajúci nápad na začatie podnikania. Chalani z Charging Revolution, medzi ktorými je aj absolvent STU v Bratislave, sa so svojim nápadom Egg´N´Roll umiestnili medzi TOP troma projektami z celého sveta v rámci súťaže Red Bull Basement 2020. Zároveň sa zapojili do 3-mesačného programu ŠTART Univerzitného technologického inkubátora STU a ďalej pokračujú v napĺňaní svojej misie. Prečítajte si zaujímavý rozhovor o vývoji ich svetového vynálezu!

Na začiatku bol iba nápad bez očakávania na úspech. Podnikaví študenti vysokých škôl Braňo Brozmann z Masarykovej univerzity, Andrej Zlámala z České vysoké učení technické v Praze a Martin Janák zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave sa prihlásili do celosvetovej súťaže Red Bull Basement 2020 so svojou powerbankou Egg´N´Roll a vďaka úspechu v súťaži a cennému feedbacku začali vytvárať prvé MVP (Minimum Viable Product). Dnes už v rukách držia alfa verziu produktu, ktorú sa aktuálne chystajú otestovať.

Powerbanka Egg´N´Roll vďaka svojmu tvaru perfektne sadne do dlane ruky a viete ju dobiť pohybom ruky (približne 1% do 10 min.). Zdroj: Univerzitný technologický inkubátor STU (InQb)

Ahojte chalani! Pracujete na neskutočne inovatívnom nápade v rámci vášho projektu Charging Revolution - powerbanke Egg´N´Roll, ktorá je dobíjateľná vlastným pohybom ruky. Je to zároveň šikovná hračka  so zdravotníckym benefitom v tvare vajíčka, ktorú užívateľ ľahko schová do ruky. Ako vznikol váš nápad? Kto bol jeho autorom?

Nápad prišiel od Braňa. V podstate išlo o ďalšiu jeho otázku typu: „čo keby sa dal nabíjať mobil tak, že len otáčam rukou s takouto gyroskopickou hovadinou?“ Väčšinou bývajú takéto otázky považované za zlý vtip, no tentoraz je náš vynález odpoveďou.

Ak sa vyberiem na hory a úplne sa mi vybije mobil. Akú veľkú energiu musím vyvinúť, aby som si mobilný telefón nabila aspoň na jeden 2-minútový hovor? Ako dlho budem powerbankou nabíjať mobil?

Odpoveď na túto otázku záleží od rôznych faktorov. Aký mobil používate? Ako intenzívne cvičíte? Štandardne však môžeme predpokladať pri modernom telefóne, že ho ručne dobijete o 1 percento do 10 min. Samozrejme, ak už máte powerbanku nabitú lebo sa s ňou hráte alebo ste si ju dobili zo siete, rýchlosť dobíjania je taká ako zo zástrčky.

Minulý rok ste dosiahli vynikajúci úspech v súťaži Red Bull Basement 2020, do ktorej sa zapojilo až 3865 tímov z 38 krajín sveta. Na Slovensku sa národné kolo uskutočnilo po prvýkrát a vy ste sa hneď umiestnili na 3. miesto medzi top projektami z celého sveta. Čo vám priniesla táto súťaž, poprípade ako vás posunula dopredu?

V prvom rade nám súťaž Red Bull Basement priniesla neoceniteľné skúsenosti, motiváciu pracovať na našom nápade do neskorých večerných hodín a cenné kontakty na šikovných ľudí po celom svete.

Chalani (zľava Andrej a Braňo, a Martin chýba na fotografii) vymysleli powebanku, ktorú si dobijete vlastným pohybom ruky kdekoľvek sa nachádzate. Zdroj: Univerzitný technologický inkubátor STU (InQb)

Keď sa pozriete na začiatok svojej cesty s nápadom a kde ste teraz, ako vyzerala vývojová fáza powebanky Egg´N´Roll?

Necelý rok dozadu sme mali iba nápad. Začali sme sa ním zaoberať najskôr v kuchyni, keďže sme nemali priestory. Tak trochu impulzívne a bez očakávaní sme sa prihlásili do súťaže Red Bull Basement, kde sme mali úspech. To nám dalo cenný feedback a donútilo nás to vytvoriť prvé MVP. Po súťaži sme si povedali, že to nenecháme zapadnúť prachom a doteraz sme pokračovali na vývoji alfa produktu pre podporovateľov a testerov. Každá fáza, do ktorej sme sa pustili, nám priniesla cenné skúsenosti a vedomosti, ktoré sme využili pri našom ďalšom napredovaní.

Si študent vysokej školy a máš inovatívny nápad, ktorým chceš zmeniť svet k lepšiemu? Zapoj sa od 1. septembra do 24. októbra 2021 do tohtoročnej celosvetovej súťaže Red Bull Basement 2021, na ktorej môžeš získať cenné skúsenosti od popredných vizionárov.

Čo bolo alebo možno aj je najťažšie na vývoji vášho produktu a čo vám naopak išlo úplne od ruky?

Najťažšie bolo pracovať s časovým harmonogramom. Doručenie mnohých súčiastok, záviselo od promptnosti dodávateľov a na tú sa nedalo vždy spoľahnúť. Taktiež sme bojovali s časom, keďže okrem toho, že sme všetci študenti, ešte aj pracujeme. Keď sme naopak boli v zatvorený doma, nebol problém pracovať aj 10 hodín v kuse do noci a posunuli sme sa vždy míľovými krokmi. Operatívne riešenie doposiaľ neznámych problémov nám často išlo od ruky.

Keďže ste traja členovia v tíme, aká je medzi vami spolupráca? Máte rozdelené úlohy, kto má čo na starosti a navzájom sa dopĺňate?

Martin je mechanický konštruktér, Andrej rieši elektroniku a Braňo prichádza s nápadmi a koordinuje projekt. Dobre sa nám spolupracuje.

Počas nabíjania v ruke sa vytvára gyroskopický efekt, čím sa posilňuje zápästie a zabráňuje sa vzniku karpálneho tunela. Zdroj: Univerzitný technologický inkubátor STU (InQb)

Viem, že sa onedlho chystáte vrátiť do škôl. Akú máte víziu do budúcnosti? Ako chcete pokračovať vo svojom nápade?

Radi by sme otestovali našu alfa verziu produktu. Do tej doby čo budeme na školách sa nemôžeme venovať vývoju fyzicky, ďalší postup však potrebuje investíciu do technológii, keďže v súčasnosti narážame na limity toho, čo máme.

V Univerzitnom technologickom inkubátore STU (InQb) ste absolvovali 3-mesačný inkubačný program ŠTART (je zdarma), ktorý ste úspešne ukončili záverečnou prezentáciou nápadov počas júnového Startup Pitch. V čom vidíte pridanú hodnotu, že ste sa do programu prihlásili? Pre koho by ste ho odporučili?

Hlavnú pridanú hodnotu Univerzitného technologického inkubátora STU sme videli najmä v zoznámení sa so zaujímavými ľuďmi z oblasti biznisu. Odporučili by sme ho proaktívnym študentom, ktorý majú zaujímavý nápad a chcú na ňom pracovať.

Ešte posledná doplňujúca otázka. Celkom ma zaujíma, ako vznikol váš názov Charging Revolution?

Názov vznikol o štvrtej ráno, keď sme potrebovali rýchlo vymyslieť tímové meno, pod ktorým by sme sa reprezentovali v súťaži Red Bull Basement.

Užitočná powerbanka zachytávala nazhromaždenú elektrickú energiu a dokázala ju neskôr efektívne využiť. Zdroj: Univerzitný technologický inkubátor STU (InQb)

O Charging Revolution

Braňo Brozmann je študentom Masarykovej univerzity (Fakulta informatiky), Andrej Zlámala študuje České vysoké učení technické v Praze (Elektrotechnická fakulta) a Martin Janák je čerstvým absolventom Slovenskej technickej univerzite v Bratislave (Strojnícka fakulta). Napriek tomu, že ich čakajú študentské a pracovné aktivity, ich projektu Charging Revolution sa chcú venovať aj naďalej a aktuálne hľadajú investíciu do nových technológií.

Newsletter

Začítaj sa do našich noviniek a získaj tipy na inšpiratívne podujatia.

Pridaj sa k nám!
Zadajte správnu emailovú adresu
Už som registrovaný