Použitie diamantov z laboratória na prípravu šperkov

Použitie diamantov z laboratória na prípravu šperkov

Ako vyzerajú diamanty z laboratória? Ako sa s nimi dá podnikať? Na tieto otázky a ešte viac nám odpovie v rozhovore Pavol Michniak, ktorý pracuje ako výskumník v Laboratóriách diamantových vrstiev na Ústave elektroniky a fotoniky FEI STU. Jeho projekt Diamantky úspešne absolvoval program ŠTART a je aktuálne podporovaný v 2-ročnom inkubačnom programe INQB v Univerzitnom technologickom inkubátore STU.

V rozhovore sa dozvieš: 

  • ako vznikajú diamanty v prírode a v laboratóriu,
  • prečo sa diamantové vrstvy využívajú na čistenie vody a zisťovanie prítomnosti rôznych látok,
  • ako situácia s Covid-19 ovplyvnila voľný čas Pavla,
  • aké kroky Pavol urobil k rozbehu podnikania, 
  • ktorý mentor mu najviac pomohol v projekte Diamantky.

Ahoj Pavol, máš veľmi zaujímavú prácu, čomu sa venuješ?

Ahoj. Venujem sa príprave tenkých diamantových vrstiev, ktoré s mojimi kolegami pripravujeme v laborátoriách Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Vieme, že prírodný diamant vznikol hlboko pod zemským povrchom pri vysokom tlaku a vysokej teplote z uhlíka. My však vyrábame diamantové vrstvy pri nízkom tlaku metódou chemickej depozície z plynov. Zjednodušene sa dá proces opísať tak, že metán, čo je plyn obsahujúci uhlík, spolu s inými plynmi počas procesu “rozdelíme” na ióny (mikrovlnou energiou alebo žeravenými vláknami), ktoré sa dokážu za určitých podmienok pri nízkom tlaku formovať vo forme diamantovej vrstvy. Táto vrstva vzniká na substráte, ktorý sa používa ako podklad a musí vydržať vysoké teploty počas procesu. Najčastejšie používame kremík a rôzne typy keramík.

Snímok diamantovej vrstvySnímka diamantovej vrstvy. Zdroj: Pavol Michniak

Na aký účel sa používajú diamantové vrstvy?

Diamant má mnoho unikátnych vlastností, ktoré momentálne využívame pre výskum v dvoch hlavných oblastiach. Prvou je čistenie odpadových vôd, pre ktoré pripravujeme špeciálne elektrochemické moduly. Tieto moduly obsahujú tenké vrstvy diamantu, ktoré po pripojení k elektrickej energii dokážu produkovať veľmi silné oxidanty schopné odstrániť z vody aj mimoriadne odolné a nebezpečné typy mikropolutantov, akými sú napríklad použité liečivá, drogy, pesticídy alebo baktérie rezistentné voči antibiotikám. Metóda má preto aj v súčasnej situácii vysoký potenciál pomôcť obmedziť šírenie vírusu SARS-CoV-2 napríklad v kontaminovaných odpadových vodách. Proces čistenia prebieha bez pridania akýchkoľvek nebezpečných chemikálií, vďaka čomu je zároveň priateľský k životnému prostrediu.

Diamantové vrstvy je možné použiť aj ako vysoko citlivé senzory pre zisťovanie prítomnosti týchto nebezpečných látok, ako napr. drogy, lieky, hormóny, ale aj ťažké kovy v životnom prostredí.

Modul s diamantovou vrstvou na čistenie vodyModul s diamantovou vrstvou na čistenie vody. Zdroj: Pavol Michniak

V inkubátore si sa rozhodol rozbehnúť nápad s diamantovými náušnicami. Môžeš ozrejmiť, ako ti to napadlo?

Keď sa naučíte, ako vyrobiť diamant, a keď vám zostane množstvo diamantových vzoriek z neúspešných pokusov, určite vás bude zaujímať, ako by sa tieto dali zužitkovať, napríklad prípravou šperkov, hlavne, keď tenké vrstvy diamantu môžu mať celkom zaujímavé farebné odtiene. Po prvotných pokusoch, kedy nami pripravené šperky pripomínali viac ťažítko na papier ako niečo pekné, sme sa postupne dopracovali ku krajším modelom. Prvé vyrobené kusy sme postupne rozdali, ale nevedeli sme sa dostatočne predať.

Ako dlho sa venuješ príprave diamantových šperkov?

Neoficiálne po večeroch už niekoľko rokov, nebola to však intenzívna práca. Aj v súčasnosti sa venujem hlavne mojej výskumnej práci, a tomuto projektu sa venujem iba vo svojom voľnom čase. A našťastie situácia s Covid-19 spôsobila, že posledný rok som mal po večeroch trochu viac času a začal som sa intenzívnejšie venovať náušniciam.

Kolekcia náušnícKolekcia diamantových náušníc. Zdroj: Pavol Michniak

Aké si mal plány s týmto nápadom?

Mojím prvým cieľom bolo ponúknuť diamantové vrstvy priamo na prípravu šperkov ako polotovar iným výrobcom. Bol som aj na menšom stretnutí výrobcov šperkov, kde som obchádzal rôznych výrobcov s diamantovými vrstvami, ale žiadny z nich ich nevedel dostatočne využiť pri príprave svojich šperkov. Ale nepovedal som im, že je to diamant :). A našiel som aj iných výrobcov, jeden remeselník z Banskej Štiavnice ich dokázal pripraviť relatívne náročným postupom a tiež jeden zlatník mi pripravil dva páry náušníc zo 14 karátového zlata. Cena takto pripravených šperkov je relatívne vysoká.

Tak som sa do toho pustil sám. Postupne som vytvoril prvé verzie šperkov, aj keď nie veľmi estetické. Súčasný dizajn vznikol tak, že som iba využil možnosti technológií, ktoré mám vo svojej práci a postupne vytvoril náušnice, ktoré sa aj dajú nosiť. Prišiel som na to, že najlepšie na uchu vyniknú náušnice s veľkosťou 6*6 mm. Zistil som to iba mojimi pozorovaniami, nebolo to systematické skúmanie a rôzne ženy majú asi aj tak rozdielny vkus :).

Náušnice som však nevedel predať a nedarilo sa mi nájsť nikoho na propagáciu a marketing. Postupne som prišiel na to, že sa budem do toho musieť pustiť sám, ale nemal som jasnú predstavu, ako by to malo byť. Našťastie existuje program ŠTART, inak by môj nápad ostal iba ako záľuba v mojom voľnom čase.

Ako si sa prihlásil do nášho 3-mesačného inkubačného programu ŠTART?

Nedávno sme mali na FEI STU návštevu, ktorá sa zaujímala o rôzne technológie a naše produkty. Ukázali sme prípravu diamantových vrstiev, zariadenia na čistenie vôd, rôzne nami pripravené elektródy a senzory a iba tak na okraj aj diamantové náušnice. A tie zaujali a bolo nám odporúčané kontaktovať sa s InQb, kde by nám s týmto nápadom vedeli pomôcť. A prihlásil som sa do programu ŠTART.

Náušnica na uchuNáušnica s diamantovou vrstvou. Zdroj: Pavol Michniak

V programe ŠTART si mal vypracovať rôzne zadania ako zákaznícky prieskum, prieskum konkurencie, či biznis kalkulačku. Pomohli ti tieto zadania spraviť si dobrý základ pre tvoje budúce podnikanie?

Áno, aj keď niektoré veci som mal v hlave premyslené už predtým, ale nevedel som s nimi pohnúť a tu som dostal ucelený obraz. A bolo to systematicky pripravené, jeden krok nadväzoval na ďalší.

Aké kroky si zatiaľ urobil pre rozbeh podnikania?

Na jeseň 2020 som absolvoval Večernú školu v Rozbehnisa! s Jurajom Kováčom v rámci programu ŠTART, ktorý som nedávno úspešne ukončil. Ale podnikanie som ešte nerozbehol.

Mnohí majú v hlave veľa dobrých nápadov, ale nevedia, kde majú začať. Podnikanie vyžaduje mnoho rôznorodých vedomostí a aktivít. Čo si urobil ako prvé na svojej ceste k podnikaniu?

Zatiaľ sa ešte nepovažujem za podnikateľa. Mojim cieľom je premyslieť nápad, otestovať ho v testovacej kampani, či vôbec bude o tento produkt záujem. A práve podujatia v InQb sú na tento postup výhodné, hlavne Startup Pitch, kde som prezentoval svoj nápad pred odborníkmi a tí mi dali cenné rady.

A prvý krok k podnikaniu by malo byť práve otestovanie nápadu, a nie hneď sa pustiť do podnikania s nepremyslenými a nedotiahnutými nápadmi a veľmi rýchlo skončiť. Rovnako v InQb mám možnosť využiť rady mentorov, ktorí mi dokážu poradiť.

Ktorý z mentorov v InQb ti najviac pomohol nasmerovať tvoju podnikateľskú myšlienku na správnu cestu?

Najviac mi pomohla Káva s mentorom s Karin Kniez, ktorá sa konala online a venovala sa cenotvorbe. Vďaka nej som prišiel na to, že do nákladov na výrobu si musím započítať všetky položky, ktoré mi vznikajú.

A iné je vyrábať diamantové šperky z nadprodukcie, resp. z nepodarkov, ktoré vznikli pri príprave vrstiev pre výskumné účely. Ale pre komerčné využitie musím započítať všetky reálne náklady, vrátane nákladov na prevádzku prístrojov, ktoré má moje pracovisko.

A tento nápad by som nedostal bez celého tímu na univerzite, preto to nie je iba môj nápad, aby som si ho privlastnil, a ak sa aj v budúcnosti k podnikaniu dostanem, chcem, aby aj univerzita mala z toho profit.

zlaté náušniceZlaté náušnice s diamantovou vrstvou. Zdroj: Pavol Michniak

Aké kroky v súvislosti s podnikaním ťa najbližšie čakajú?

Najskôr chcem dokončiť webovú stránku, ktorú mám momentálne rozpracovanú. Dôležitým krokom bude spustiť a vyhodnotiť zákaznícky prieskum a zistiť, či vôbec bude o takýto produkt záujem. A po získaní prvých predobjednávok sa môžem posunúť ďalej. A v prípade, že nezískam žiadne predobjednávky, život ide ďalej a ja som získal novú skúsenosť.

Ak nás práve číta niekto, kto má nápad a váha... aká by bola tvoja rada?

Pridaj sa, je to skvelá príležitosť, ako získať dôležité kontakty, ktoré ti môžu pomôcť a rady od ľudí, ktorí niečo o podnikaní vedia, majú iný pohľad na vec a dokážu ťa posunúť ďalej.

Ďakujem Pavol za skvelý rozhovor, nech sa ti darí s projektom Diamantky

O autorovi

Newsletter

Začítaj sa do našich noviniek a získaj tipy na inšpiratívne podujatia.

Pridaj sa k nám!
Zadajte správnu emailovú adresu
Už som registrovaný