Pavol Banáš z Vyskilluj: Hnací motor je, že vidím akým spôsobom zlepšuje môj projekt svet

Pavol Banáš z Vyskilluj: Hnací motor je, že vidím akým spôsobom zlepšuje môj projekt svet

Nemám rád také typy biznisov, kde ide len o zárobok peňazí. Podnikanie musí zarábať peniaze. To je samozrejme jasné. Nikdy som nechcel, aby zisk bol moja primárna motivácia. Povedal zakladateľ startupu Vyskilluj Pavol Banáš, ktorý je členom v programe UP Univerzitného technologického inkubátora STU. Pozývame vás prečítať si inšpiratívny rozhovor.

Ako vzniklo Vyskilluj?

Vyskilluj vzniklo ako projekt koncom roku 2019, začiatkom roku 2020 tesne pred kovidom. Úplné prvopočiatky siahali tam, že jedna moja známa, ktorá má tanečnú školu, ma oslovila s tým, že by chcela urobiť sériu tanečných video tutoriálov, či by som jej vedel s tým pomôcť po technickej stránke, pretože som bol videomaker. Začal som si niečo pozerať ohľadom toho a sledovať konkurenciu, aká na Slovensku existuje. Nakoniec sme síce tanečné videa nerealizovali, ale nápad mi ostal v hlave. 

Prvá verzia Vyskilluj vznikla ako platforma na jednoduché tréningové videá – obsahovala oblasť boxu, fyzioterapie a cvičenie pre deti- škôlkarov. Na začiatku pandémie nič podobné na Slovensku neexistovalo, no počas druhej vlny začalo takéto tréningové videá nakrúcať množstvo trénerov a trh sa rýchlo presýtil. Vrátil som sa teda na začiatok a začal hľadať unique value proposition, ktorou by som dokázal zákazníkom priniesť unikátnu hodnotu.

Robil som tiež rozhovory so zákazníkmi, kde som zistil, že ľudia by aj chceli športovať, ale nemajú príležitosť alebo nemajú čas chodiť do fitka alebo súkromný tréner je drahý. Ale toto boli všetko skôr sekundárne problémy. Primárny problém bol, že ľuďom sa cvičiť nechce. Hľadal som, čo by sa s týmto problémom dalo robiť a v tom čase som objavil gamifikáciu - implementovanie herných prvkov do oblasti, ktorá primárne hrou nie je a dostal som sa ku konceptu Vyskilluj akým je teraz, v spojení so seriálom a s hernými prvkami.

Čo ťa inšpirovalo k založeniu Vyskilluj?

Celá podstata Vyskilluj je vlastne to, že som chcel vyriešiť problém. Ja to nazývam športovým paradoxom, ktorý som zadefinoval na základe môjho výskumu. A tým je, že väčšina ľudí, ktorí nešportujú na výkonnostnej úrovni, majú prístup k športu zhrnutý v jednej vete. Chcú športovať, ale nechce sa im.Inak povedané, uvedomujú si dôležitosť športu, ale pravidelné cvičenie ich nebaví. 

Čo bolo pre teba najťažšie, keď si sa snažil rozbehnúť podnikanie?

Vyskilluj nebol pre mňa prvý pokus vo svete biznisu, predtým som už bol pár rokov freelancer a videomaker, už to bol taký môj prvý náznak podnikania. Mal som už teda skúsenosti s manažmentom nakrúcaní ako aj napríklad s účtovníctvom. Pri Vyskilluj bolo najťažšie práve to, že to je pomerne unikátny projekt a vo svete som nenašiel konkurenciu, ktorá by sa podobala na tento projekt.

Na začiatku bolo najťažšie postaviť prvý prototyp na zelenej lúke. Nemal som sa od čoho odraziť, neboli projekty, ktoré by principiálne robili niečo podobné. Začínal som z úplnej nuly. Prvý prototyp sa rodil naozaj ťažko. Ako to celé urobiť. Vytvoriť kombináciu so seriálom tak, aby to dávalo zmysel nie len po tej cvičebnej a športovej stránke, ale aj dramaturgickej a aby to ľudí zároveň aj bavilo.

Každý v podnikaní občas robí chyby, bez nich by nebolo možné posúvať sa vpred. Je však niečo, čo by si predsa len spravil inak?

 (Smiech). Všetko by som urobil inak. Z mojej strany to bola chyba za chybou. Ale presne ako hovoríš, chyby k tomu patria a obrovsky posúvajú človeka dopredu. Chyba naučí a posunie človeka oveľa viac ako úspech. Keď človek urobí chybu, vie čomu sa vyvarovať druhýkrát. Najväčšie faily vznikli práve pri prvej verzii. Priveľa času som venoval výrobe prototypu, dalo sa to otestovať aj na oveľa jednoduchšom prototype, nemusel som pri výrobe prototypu stráviť niekoľko mesiacov. Pri druhom Vyskilluj som to prehnal zasa na druhú stranu. Tu som nerobil prototyp, ale demovideo také ukážkové. Tu bol zase problém, že potenciálni zákazníci nedokázali z jednoduchého videa, bez možnosti vyskúšať si cvičenie na vlastnej koži, pochopiť hodnotu projektu. Toto hodnotím zatiaľ ako 2 najväčšie faily. Už som to vyfailoval na jednu aj druhú stranu. Myslím, že teraz som už našiel rozumný stred do ďalšieho vývoja.

Na čom aktuálne pracuješ v rámci Vyskilluj?

Aktuálne je Vyskilluj vo fáze, že už mám hotové pokročilejšie MVP. V tejto chvíli je už hotová aplikácia. Dá sa už používať a vedia si ju už zakúpiť prví zákazníci. Zároveň je nakrútený prvý 13-dielny tréningový seriál, kde sa dá cvičiť v 3 rôznych výkonnostných úrovniach. Najväčšia výzva je získať prvú kritickú masu používateľov. Vyskilluj aktuálne využíva 15 škôl po celom Slovensku ako učebnú pomôcku na telesnej výchove. Chcel by som zbierať spätnú väzbu od škôl a na základe nej to vylepšovať a získať tú kritickú masu používateľov. 

Čo je pre teba hnací motor a čo ťa motivuje pri práci a posúva ďalej? 

Každý projekt, do ktorého sa pustím, je pre mňa nástrojom ako človek môže posúvať svet. Nemám rád také typy biznisov, kde ide len o zárobok peňazí. Podnikanie musí zarábať peniaze. To je samozrejme jasné. Nikdy som nechcel, aby zisk bol moja primárna motivácia. Hnací motor je, že vidím akým spôsobom zlepšuje môj projekt svet. V prípade Vyskilluj som bol pozrieť na základnej škole ako deti cvičia. Bol som u druhákov, na hodine telesnej výchovy a videl som nadšenie u detí z pohybu a ako celá trieda nadšene skákala, drepovala a tešili sa na ďalšiu hodinu telesnej. Užívali si pohyb aj v dnešnej digitálnej dobe kedy majú oveľa viacej zaujímavejších aktivít.

Školy som oslovoval s Vyskilluj po celom Slovensku. Jedna z prvých bola škola v Trnave a práve v nej som si aj bol svoj projekt otestovať na vlastné oči. 

Máš svoj podnikateľský vzor alebo osobu, ktorá ťa inšpiruje pri práci?

Pre mňa je najväčší vzor Tomáš Baťa a aktuálne v tomto období fičím na jeho myšlienkach a príhovoroch. Je neuveriteľné pre mňa, ako človek pred 100 rokmi, v našom Česko-Slovenskom priestore dokázal vybudovať top svetovú spoločnosť. Ako uvažoval on a jeho ľudia. My sme sa ako národ Česko a Slovensko v tej mentalite veľmi nezmenili a je to pre mňa oveľa inšpirujúcejšie ako pozerať príbehy ako Američania žijú a podnikajú v úplne inom svete a trhu ako je táto naša oblasť.

Môžeš odporučiť knihy, podcasty alebo čokoľvek, čo s tebou rezonovalo a mali by o tom počuť ľudia, ktorí rozmýšľajú o podnikaní?

Knihu by som odporučil Tomáš Baťa- Úvahy a projevy. Na tejto knihe je super to, že tu je minimálny vstup autora do knihy, obsahuje autentické slová Tomáša Baťu, ktoré buď písal do podnikových novín, písal si do denníka alebo hovoril ako príhovory. Veľmi čistý pohľad do jeho filozofie. Tiež by som odporučil aj super podcast- Múzeum Tomáša Baťu v Zlíne, Inspirace Baťa podcast- krásne vysvetlená filozofia Baťu.

V čom ti najviac pomohol Univerzitný technologický inkubátor STU?

Vidím problém v tom, že keď človek začína podnikať, tak nevie čo nevie a tým že nevie, že to nevie, tak sa to vlastne ani nemôže naučiť. Práve v tomto mi prídu inkubátory a aj InQb veľmi super, že v rámci prednášok a stretnutí s mentormi je tu tá možnosť dostať kompletný balík informácií a vedomostí, ktoré potrebuje človek k podnikaniu a startupovaniu. A až keď sa ich dozvieš a naučíš, zistíš ako veľmi prínosné tieto informácie pre teba sú. Keď som mal problém, možnosť poradiť sa s veľmi skúsenými mentormi, ktorú som viackrát využil, mi vždy veľmi pomohla. 

Čo považuješ doteraz za tvoj najväčší úspech v rámci Vyskilluj?

Pre mňa je najväčší úspech, že vôbec Vyskilluj vzniklo a to štádium v akom je to teraz. Že je hotová aplikácia a 13-dielny seriál, ktorý sa dá reálne cvičiť. Keď sa spätne obzriem, ako veľa času, financií a energie to všetko stálo. Je super, že všetko funguje tak, ako som si predstavoval a že ľudí to naozaj aj baví s tým cvičiť to považujem za úspech. Čiže najväčší úspech pre mňa je práve to, že Vyskilluj vôbec vzniklo a to, že ľudí to naozaj baví.

Aká je tvoja vízia do budúcnosti v rámci Vyskilluj? 

Chcel by som dostať Vyskilluj na globálny trh, aby z toho bolo také niečo ako streamovacia služba, ale na cvičenie. Dostupných veľké množstvo seriálov, pre rôzne cieľové skupiny s rôznymi žánrami ako sú napríklad dobrodružné, životopisné, ale aj historickejšie. Aby si každý našiel niečo aj z toho fyzického cvičenia aj z hľadiska žánru. Vytvoriť z toho platformu, kde by týchto tréningových seriálov bolo veľa pre rôzne cieľové skupiny a v rôznych jazykoch. 

Aký je tvoj najväčší sen, čo by si chcel v rámci podnikania dosiahnuť celkovo?

Budem rád, ak bude mať podnikanie pridanú hodnotu, v spojení s Vyskilluj. Moja vízia, kam by som sa chcel dostať v podnikaní v spojení s Vyskilluj, je nájsť spôsob ako podnikať. Tým podnikaním zlepšovať život svojím zákazníkom, ale zároveň mať v tom aj charitatívny prvok. Okrem ľudí, ktorí mi platia ako zákazníci, dokážem zlepšovať život aj inej skupine ľudí, ktorá potrebuje niečo iné, ale nemôže si to dovoliť kúpiť. Mám rád, keď biznis model je nastavený tak, že projekt dokáže fungovať na komerčnom trhu, dokáže generovať zisky a zároveň má aj časť, ktorá dokáže pomáhať ľuďom, takým spôsobom, že neohrozuje biznis a dlhodobo vytvárať hodnotu bez toho, aby potrebovala externé financovanie.

Je ešte niečo čo by si chcel aby sa spomenulo v článku a na čo som sa nepýtala?

Na záver by som chcel zanechať taký odkaz pre ľudí, ktorí premýšľajú o podnikaní/startupovaní a najmä pre mladých ľudí po strednej alebo vysokej škole odkaz. Aby sa toho nebáli a išli do toho, pretože nikdy sa človek nedostane do stavu, že by bol na to pripravený. Vždy to podnikanie bude krok do neznáma. Hovorí sa, že podnikateľ je človek, ktorý skočí z útesu a počas toho letu dole rozmýšľa, ako sa naučí lietať. Ísť do toho, vyskúšať si to. Nikdy nebude lepšia príležitosť, ako keď je človek mladý. Môže si dovoliť zlyhať. Ak by aj nevyšlo, minimálne sú to obrovské skúsenosti, ktoré vie potom využiť v ďalšom biznise alebo zamestnaní. Nebáť sa, ísť do toho. Skúšať riešenia a zlepšovať takto svet.

Newsletter

Začítaj sa do našich noviniek a získaj tipy na inšpiratívne podujatia.

Pridaj sa k nám!
Zadajte správnu emailovú adresu
Už som registrovaný