Mladý inovatívny podnikateľ 2021: Michal Novák z Tarka Vape v TOP 10

Mladý inovatívny podnikateľ 2021: Michal Novák z Tarka Vape v TOP 10

Michal Novák je zakladateľom spoločnosti Tarka Vape s.r.o., ktorá sa venuje vývoju a výrobe módov pre e-cigarety podľa dizajnu zákazníka. V roku 2021 sa úspešne zaradil v národnej TOP 10 v súťaži Mladý inovatívny podnikateľ. Svoju podnikateľskú cestu začal v roku 2020, kedy prvýkrát prišiel s myšlienkou venovať sa práve tejto oblasti počas štúdia na Materiálovotechnologickej fakulte STU. Aktuálne je Michalova firma inkubovaná v 2-ročnom programe INQB v Univerzitnom technologickom inkubátore STU.

V tomto rozhovore nám Michal povie:

  • ako vyzerala najbláznivejšia objednávka,
  • koľko mesiacov trvala vývojová fáza,
  • čo bolo prvým impulzom podnikania,
  • aké dva podcasty odporúča budúcim podnikateľom, 
  • či je lepšie podnikať sám alebo s obchodným partnerom,
  • ako predal prvé kusy,
  • ako bojuje s obmedzením kampaní pre tabakové výrobky,
  • a akú "futuristickú" novinku pripavuje do budúcnosti. 

Ahoj Miško! Čomu presne sa tvoja firma Tarka Vape venuje? Môžeš nám to upresniť?

Ahoj Maťa! Ďakujem za pozvanie do tohto rozhovoru a taktiež by som chcel pozdraviť aj ctených čitateľov. Moja firma sa zaoberá výrobou častí elektronickej cigarety, tzv. módu, alebo iným príslušenstvom, čo sa týka „vapingu“, pomocou aditívnej technológie. Primárnym cieľom mojej firmy je prispôsobovať výrobky na mieru zákazníka tak, aby si výrobok mohol navrhnúť sám podľa vlastnej fantázie a my mu ho následne vyrobíme. Týmto spôsobom si môže každý vyrobiť špecifický mód, ktorý je výnimočný svojou jedinečnosťou. Vďaka FDM technológii 3D tlače dokážeme vyrobiť hotový produkt v priebehu pár dní tak, aby sme naplnili predstavy zákazníka, a aby bolo dodanie čo najkratšie. Pre uľahčenie tvorby našich produktov sme vytvorili na našom e-shope online konfigurátor, pomocou ktorého si môže každý skúsiť vytvoriť svoju predstavu a kedykoľvek upraviť ešte pred spustením samotnej tlače. Ďalšou výhodou je aj možnosť nechať si vytlačiť rovnaké komponenty inej farby alebo materiálu a nahradiť ktorúkoľvek časť v prípade, keď zákazníka omrzí farebná kombinácia alebo dôjde k jej poškodeniu, napríklad pri páde. V budúcnosti by sme chceli dať možnosť aj priamo zákazníkom, ktorí majú prístup k 3D tlačiarni, vytlačiť si a poskladať vlastný produkt. V priebehu pár týždňov tiež plánujeme rozšíriť sortiment o držiak atomizérov, ktorý je vyrábaný rovnakou technológiou. V tomto prípade k už spomínaným benefitom našich výrobkov pribudne aj možnosť si poskladať tvar tohto držiaka podľa vlastných predstáv.

Všetko, čo spomínaš znie naozaj technicky. Vieš nám povedať, s koľkými súčiastkami a komponentami pracuješ v rámci 1 módu?

Časti módu by som rozdelil na dve základné časti a to na dvadsaťjeden komponentov tlačených pomocou 3D tlače a osemnásť komponentov, ktoré nakupujeme od externých dodávateľov. Do skupiny nakupovaných komponentov patria napríklad skrutky s maticami, chipset, držiak atomizéru, magnety na dvierka, svorky na batériu alebo medené drôty. Skrátka všetky časti módu ktoré nie je možné vyrobiť pomocou 3D tlače.

 Aká bola zatiaľ „najbláznivejšia“ objednávka?

Jednu z najzložitejších objednávok ktorú som tlačil, bol mód s vizuálom chobotnice. Nakoľko som musel rozložiť obrys chobotnice cez niekoľko tlačených komponentov a samotná práca so zložitým 3D modelom bola pre môj počítač veľmi náročná. No po niekoľkých pokusoch tlače a pádoch modelovacieho softvéru, sa mi podarilo konečne dokončiť tento mód.

Michal prispôsobuje dizajn módu k e-cigarete podľa požiadaviek zákazníka, k výrobe používa 3D tlačiareň PRUSA. Zdroj: Tarka Vape

Módy sám vyrábaš. Išlo ti to hneď od začiatku alebo si s tým musel bojovať, kým si prišiel na správny postup? Ako dlho trvala tvoja vývojová fáza?

Pravdupovediac bol pre mňa vývoj prvého funkčného módu tak trochu boj. Na začiatku to fungovalo metódou pokus-omyl, keď som sa snažil pospájať komponenty, ktoré sa nedajú vytlačiť (napríklad chip, držiak atomizéru, drôty, atď.) s komponentmi vyrobenými pomocou 3D tlače. Tento proces bol najťažší, nakoľko jednotlivé tlačené diely do seba častokrát nezapadali tak, ako vo virtuálnom prostredí modelovacieho softvéru. Taktiež išlo o dizajn, ktorý som navrhoval sám podľa svojich predstáv bez hocijakých predlôh a snažil som sa čo najmenej inšpirovať konkurenčnými výrobkami, aby som vytvoril vzhľadovo jedinečný produkt. Pri tom som sa stále musel zameriavať na zachovanie mnou stanovených benefitov tohto produktu, a to bola možnosť konfigurovateľnosti a jednoduchosť samotnej výmeny jednotlivých dielov, ktorú by zvládol zákazník sám. Nakoniec sa mi po niekoľkých stovkách hodín samotnej tlače podarilo vytvoriť mód do dnešnej podoby. Celkový vývoj, modelovanie a samotná tvorba funkčného prototypu trvala 7 mesiacov. Následne som pracoval na rôznych úpravách už počas samotného používania, no v tomto prípade som už mal hotový produkt a išlo len o detailné úpravy.

Mal si počas vývoja kritické body, keď si mal chuť všetko hodiť za hlavu?

Určite takýchto chvíľ bolo viacej, či už pri samotnej výrobe módov, problémoch s 3D tlačou, s marketingom alebo pri zakladaní firmy. Vždy, keď som sa dostal do takejto fázy, v ktorej som sa rozhodoval, či s tým mám skončiť, alebo pokračovať ďalej, som sa obzrel za seba na veľký kus cesty, ktorý som už prešiel až k danému bodu, a práve to ma motivovalo pokračovať ďalej. Uvedomil som si koľko problémov som už prekonal a koľko nových vecí som sa naučil, ktoré by som inak nemal šancu vyskúšať na vlastnej koži. Taktiež som mal od začiatku okolo seba super ľudí, ktorí ma podporovali a motivovali, či už rodinu, priateľov, ľudí z Univerzitného technologického inkubátora STU, ako napríklad teba Maťa, alebo rôznych mentorov z vášho programu ŠTART. Veľmi mi pomohlo aj vedomie, že môj nápad má potenciál, nakoľko som si ho mohol vďaka vám a Jurajovi z Rozbehni sa otestovať pomocou Rozbiehátora.

Aký bol prvý impulz, kedy si si povedal: “Budem podnikať!”?

Už počas štúdia na vysokej škole som rozmýšľal, že by som sa rád vrhol do sveta podnikania, najmä kvôli možnosti pracovať na vlastných projektoch, ktoré si sám vytvorím a následne rozviniem bez žiadneho obmedzovania. Smerodajný bol pre mňa aj študijný odbor, ktorý bol sčasti zameraný práve na modelovanie pomocou softvéru a následná 3D tlač týchto súčiastok. Prvým dôležitým krokom bolo pre mňa zadováženie si vlastnej FDM 3D tlačiarne, pomocou ktorej som na začiatku plánoval vyrábať len rôzne potrebné komponenty pre seba alebo mojich známych. Keď som sa viacej oboznámil s možnosťami tejto technológie, rozhodol som sa spojiť moje hobby „vaping“ práve s touto technológiou. Od začiatku až doteraz bol pre mňa hlavnou oporou a radcom ohľadom rôznych problémov môj otec, nakoľko sa pohybuje v príbuznom obore a má kopu skúseností s rôznymi výrobnými technológiami. Samotný názov mojej firmy vznikol už počas štúdia na vysokej škole, keď sme v partii fajčili elektronické cigarety a vraveli sme im „tarky“, respektíve že nefajčíme, ale „tárujeme“ a stačilo pridať len vape a názov bol na svete. Rozhodol som sa preniesť tento názov aj do mojej firmy, ako spomienku na pekné časy. Veľkou inšpiráciou bola pre moje podnikanie aj kopa podcastov o podnikaní, ktoré som mal napozerané a hlavne český podnikateľ Jozef Prúša, zakladateľ firmy Prusa Research, ktorá sa zaoberá výrobou a vývojom 3D tlačiarní. Ja sám používam jeho 3D tlačiareň a príslušenstvo od tejto firmy.

Návrhy rôznych dizajnov módov. Zdroj: Tarka Vape

Vieš spomenúť konkrétne niektoré podcasty, ktoré by si odporučil ostatným začínajúcim podnikateľom?

Tak určite by som odporučil slovenský podcast Podnicast a pre mňa veľmi inšpiratívne prednášky z projektu Lidé z praxe, hlavne so zakladateľom pivovaru Bernard, Stanislavom Bernardom alebo prednáška Jána Krausa o jeho podnikateľských začiatkoch.

Máš v podnikaní aj nejakého partnera? Alebo si vo vedení firmy iba ty?

Vždy som chcel podnikať sám alebo s niekým z mojich blízkych ľudí, ktorým môžem dôverovať a môžem sa na nich spoľahnúť. Nakoľko je oblasť môjho podnikania veľmi špecifická, tak som nenašiel nikoho, kto by videl do tejto problematiky dosť hlboko, aby bol pre mňa prínosom.

Myslíš, že je lepšie mať v podnikaní parťáka alebo je výhodnejšie to potiahnuť sám a teda v plnej miere rozhodovať o vývoji firmy?

Ja si myslím že každá možnosť má svoje pre a proti, keď firmu vediem sám, môžem o všetkom rozhodovať a nemusím sa nikoho pýtať, poprípade sa snažiť o nejaký kompromis. Takto mám voľnú ruku v tom, čo chcem robiť a na čo sa chcem zamerať. Z druhej strany nemám toľko času, nesiem za všetky rozhodnutia plnú zodpovednosť a všetky problémy musím riešiť ja sám.

Hovorí sa, že najťažšie je predať prvé výrobky, lebo zákazníci ešte nepoznajú značku. Ako si predal ty prvé kusy?   

Ja som mal šťastie hneď na začiatku, že mám veľa kamarátov, čo fajčia elektronické cigarety a páčil sa im môj nápad. Práve preto prvé kusy putovali známym, ktorí ma chceli podporiť. Výhodné je pre mňa to, že môžem s nimi okrem iného podebatovať aj o funkčnosti módu a inšpirovať sa od nich, môžem nadobudnúť nejaké nápady na zlepšenie, poprípade sa opýtať, či sa stretli s nejakým problémom pri používaní. Týmto spôsobom som vyrobil prvé kusy, na ktorých som mohol cez sociálne siete odprezentovať možnosť konfigurácie a rozmanitosti hotových výrobkov. Následne sa mi niektorí zákazníci sami ozvali, už len cez organickú kampaň na sociálnych sieťach. Ďalším krokom bolo prepojenie webu so sociálnymi sieťami a zákazníci už sami chodia v prípade dobrých marketingových kampaní.

Vyrobený mód s logom. Zdroj: Tarka Vape

Pri tabakových výrobkoch majú podnikatelia obmedzenú možnosť propagácie. Aké sú tvoje alternatívy pre bežný marketing?

Nakoľko v mojom prípade ide o tabakové výrobky, platené kampane cez sociálne siete ako Facebook, Instagram a Google sú vylúčené. Preto mi neostáva nič iné, ako robiť len organickú kampaň, oslovovať rôznych influencerov na spoluprácu, osloviť známych, aby mi zazdieľali moje aktuálne ponuky, starať sa o sociálne siete alebo zdieľať moje výrobky cez rôzne fóra, poprípade facebookové skupiny. No stáva sa mi aj, že sami zákazníci sa pochvália mojím produktom svojim blízkym a oni si následne kúpia svoj mód.

Koncom leta 2021 si sa veľmi úspešne zaradil v súťaži Mladý inovatívny podnikateľ v národnej TOP 10. Aký to bol zážitok? Povzbudilo ťa to?

Áno, bolo to pre mňa veľmi záživné, nakoľko sa stretla skupina mladých ľudí s podobnými cieľmi. Odovzdávanie cien sa konalo v príjemnom prostredí Pálffyho paláca v Bratislave, kde sa na začiatku konal rozhovor s minuloročnými víťazmi, potom mali príhovor poprední ľudia zo sféry podnikania a nakoniec prezentovali svoj nápad samotní výhercovia Mladého inovatívneho podnikateľa 2021. Pre mňa to bol inšpiratívny zážitok, ktorý ma namotivoval zamakať ešte viac na svojom projekte, pretože som si mohol vypočuť príbehy druhých podnikateľov, ktorí už majú väčšie firmy a živia sa vlastnými projektmi, čo je pre mňa jedným zo životných cieľov.

Aký máš plán s Tarka Vape do budúcnosti?

V budúcnosti by sme chceli zriadiť kamennú predajňu, v ktorej by sme mohli zákazníkovi priblížiť proces výroby módov pomocou zariadenia 3D tlačiarne umiestneného priamo v obchode. V prípade úspechu by sme chceli expandovať tak, aby sa rozrástla sieť našich pobočiek po celej Európe. Taktiež chceme rozšíriť sortiment o nové typy módov, napríklad mód vytvorený pomocou 3D skenu zákazníkovej dlane alebo príslušenstvo vyrábané pomocou aditívnej technológie, ako napríklad už spomínaný konfigurovateľný držiak atomizérov.

Mód vytvorený pomocou 3D skenu dlane? To znie zaujímavo. Čo si máme pod tým predstaviť?

Mám ideu že si zákazník otlačí tvar svojej ruky, poprípade si môže vymodelovať akýkoľvek tvar pomocou hmoty podobnej plastelíne. Následne by sme tento model oskenovali pomocou 3D skenera, vytlačili pomocou 3D tlače a vo finále osadili jednotlivými netlačenými komponentmi. Takto by vznikol mód, ktorý je tvarovo jedinečný a vytvorený priamo na dlaň tohto zákazníka.

Ďakujem Miško za skvelý rozhovor. Držím ti palce, aby sa tvoje podnikanie vyvíjalo tým správnym smerom a splnili sa všetky plánováné novinky v blízkej budúcnosti.

Michal Novák je absolventom Materiálovotechnologickej fakulty STU s technickým zameraním na CAD, modelovanie a aditívne technológie, kde aj začal s budovaním svojho podnikania. O Tarka Vape sa dozvieš viac na webstránke www.tarkavape.eu, alebo facebookovej stránke, či Instagrame tejto firmy.  

Zdroj úvodnej fotografie zo súťaže: JCI Slovakia

O autorovi

Newsletter

Začítaj sa do našich noviniek a získaj tipy na inšpiratívne podujatia.

Pridaj sa k nám!
Zadajte správnu emailovú adresu
Už som registrovaný