Martina Penxová z DeepEn: Inkubátor STU bol pre mňa obrovským zdrojom informácii, kontaktov a vedomostí z oblasti podnikania

Martina Penxová z DeepEn: Inkubátor STU bol pre mňa obrovským zdrojom informácii, kontaktov a vedomostí z oblasti podnikania

“Ľudia sa na mňa s otázkou správneho dýchania obracali už dlhšie, no najväčší zlom v mojom pracovnom živote nastal v roku 2018 na vzdelávacom programe v Írsku, počas ktorého mi bola opakovane zdôrazňovaná hodnota mojej práce a vedomostí i to, aké dôležité je podeliť sa o ňu. Práve to bolo motiváciou pre podnikanie a možnosť osamostatniť sa, prestať byť zamestnancom a podporovať biznis niekoho iného”, hovorí zakladateľka spoločnosti Martina Penxová. 

Kto je Martina Penxová?

Martina Penxová je úplne obyčajná žena, ktorá miluje život a je fascinovaná dýchaním. 

Čo znamená správne dýchať? 

Správne dýchanie je ľahké, voľné, tiché a prinášajúce pocit pokoja a uvoľnenia. Správne dýchať znamená dýchať nosom a pri nádychu a výdychu využívať dýchacie svaly, vrátane bránice a medzirebrových svalov, ktoré sú považované za hlavné dýchacie svaly.

Čo všetko v tele nám dokáže nesprávne dýchanie ovplyvniť? 

Ak sa vrátime k základom biológie – každá bunka potrebuje vodu a kyslík. Nesprávne dýchanie nám nedodáva dostatočné množstvo kyslíka a teda ochudobňuje náš organizmus o základný zdroj výživy. Zmenou spôsobu dýchania vieme teda ovplyvniť celkové zdravie organizmu.

Prečo a kedy si sa k pozorovaniu dýchania dostala ty?

Ešte ako malé dieťa. V 7. rokoch som dostala svoj prvý astmatický záchvat, zároveň som mávala veľmi silnú sezónnu alergiu. Obe choroby mi bránili v správnom alebo zdravom dýchaní. A tak som sa ako dieťa začala pokúšať svoje dýchanie prispôsobovať dýchaniu mojich rodičov či starých rodičov. To boli moje začiatky práce s dychom. V období dospievania som už bola vo vzdelávaní sa v tejto oblasti omnoho aktívnejšia. S príchodom internetu som sa zahĺbila do hľadania rôznych zahraničných štúdii. Všetko naštudované som praktizovala či adaptovala do svojej každodennosti. 

Ako si vedela, kde hľadať tie správne techniky na cvičenie? 

Nevedela som, kde hľadať – pátrala som a skúšala na vlastnej koži. Postupne som zisťovala, ktorá dychová technika ako funguje, ako na ňu telo reaguje či kedy a pre koho je vhodná.

Kedy si pocítila prvé známky zlepšenia? 

Prvé známky zlepšenia prichádzali vždy takmer okamžite, najmä čo sa týka zmeny spôsobu dýchania. Z dlhodobého hľadiska to bolo zlepšenie výkonnosti, zvýšenie kvality života v každodennosti, odstránenie dýchavičnosti súvisiacej s astmou, odstránenie alergických prejavov. Avšak je dôležité povedať, že vedomá práca s dychom bola ruka v ruke podporovaná aj úpravou príjmu tekutín, zmenami v stravovacích návykoch či prácou s telom.

Je teda astma vyliečiteľná?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Existuje niekoľko druhov astmy. Kým niektoré z nich môžeme vyliečiť, resp. ich dostať pod kontrolu, iné sú nevyliečiteľné. V každom prípade, pri ľahkých i ťažších formách astmy by mali byť dýchacie cvičenia neodmysliteľnou súčasťou domácej liečby. Pomáhajú zlepšiť kvalitu života, zmeniť návyky dýchania ústami na dýchania nosom a mnohé z nich aj zlepšiť vitálnu kapacitu pľúc či zvýšenie výdychového objemu, ktorý majú astmatici výrazne oslabený. 

Existuje nejaká jedna účinná univerzálna technika (prvá pomoc), ktorá pomôže človeku akútne zlepšiť hladkosť dýchania?

Jednou z najúčinnejších a najjednoduchších techník pre uvoľnenie napätia – či už fyzického, emočného alebo napätia v respiračnom systéme je pomalý a ľahký nádych nosom v dĺžke 3 sekúnd a veľmi pomalý a jemný výdych cez zošpúlené pery. Výdych by ste nemali počuť a mal by byť veľmi jemný.

Momentálne je dosť in Wim Hoffová technika. Čo si o nej myslíš?

„Každá dychová technika „má niečo do seba“, nie každá je však vhodná pre každého“, v tom je zhrnuté veľa. Naše dýchanie je tak jedinečné ako jedinečný je náš spôsob života. A preto by sme sa o vhodných dychových technikách mali poradiť s odborníkom, ktorý sa na dýchanie zameriava. Ak ste v práci s dychom začiatočník, techniku Wima Hoffa a ani žiadnu inú techniku zameranú na zlepšenie dýchania by ste určite nemali praktizovať osamote či na základe videí dostupných na webe. Na úvod je extrémne dôležitá diagnostika vášho spôsobu dýchania a k nej adekvátne nastavený program pre zlepšenie dychového vzorca.

Kedy si svoje vedomosti začala zdieľať s okolím?

Veľmi dlho bolo štúdium v téme dýchania a jeho vplyvu na naše telo a zdravie mojim koníčkom a nemala som potrebu zdieľať akékoľvek informácie ďalej. Chcela som len študovať, objavovať, skúmať. Nesmierne ma to bavilo a tak je tomu až doteraz. Neskôr som niekoľkým mojim známym dala odporúčania pre lepší spánok či nespavosť, lepšie trávenie či upokojenie mysle. Ako inštruktorka jogy som zapájala rôzne techniky dýchania do jednotlivých lekcií a v rámci centra, v ktorom som bola lektorkou som urobila aj niekoľko vzdelávacích workshopov na tému správneho dýchania. Spätná väzba účastníkov a záujem verejnosti ma motivoval zdieľať viac a ďalej. 

Kedy k tebe začali chodiť prví klienti a ako sa k tebe dostali? 

Aj keď sa na mňa ľudia s otázkou správneho dýchania obracali už dlhšie, najväčší zlom v mojom pracovnom živote nastal v roku 2018 v Írsku, počas môjho pobytu v Dubline a prezentácii správneho dýchania medzi mojimi mentormi a účastníkmi vzdelávacieho programu, ktorého som bola účastníčkou. Opakovane mi bola zdôrazňovaná hodnota mojej práce a vedomostí i to, aké dôležité je podeliť sa o ňu. Účastníci programu skúšali získané informácie aplikovať do každodennosti a ich odozva bola skvelá. Po návrate na Slovensko sa začal písať príbeh DeepEn – zdravé dýchanie. Práve to bolo motiváciou pre podnikanie a možnosť osamostatniť sa, prestať byť zamestnancom a podporovať biznis niekoho iného. 

Tina Penxová

(Zdroj: Martina Penxová)

Ako si sa dopočula o Univerzitnom technologickom inkubátore STU a prečo si sa rozhodla prihlásiť sa do programu?

Myslím, že o programe Univerzitného technologického inkubátora STU som sa dozvedela na sociálnych sieťach, ale pravdupovediac, už si to presne nepamätám. Zaujala ma ponuka a mentoring poskytovaný pre startupy. Vzhľadom na to, že som uvažovala o vytvorení appky, ktorá by poskytovala vzdelávanie v oblasti zdravého dýchania a vnútornej rovnováhy, rozhodla som sa prihlásiť. Appku sme nakoniec síce nevytvorili, no po niekoľkých rozhovoroch s mentormi, som zvolila cestu online akadémie. Nástroj Mentortools pre vytvorenie online akadémie som získala od mentorky inkubátora, pani Zuzany Pilčíkovej. 

Ako ti Inkubátor STU pomohol?

Univerzitný technologický inkubátor STU bol pre mňa obrovským zdrojom informácii, kontaktov a vedomostí z oblasti podnikania. Priniesol množstvo AHA momentov i nových nápadov aj ďalších informácii z oblasti technológii, ktoré verím, v budúcnosti využijeme pre podporu zdravedychanie.sk. Zároveň mi dal priestor odprezentovať moje podnikanie pred inými účastníkmi či mentormi, ktorí priniesli nový vhľad do procesov fungovania či motiváciu pre rozvoj. 

Pre koho všetkého je DeepEn - zdravé dýchanie?

DeepEn - zdravé dýchanie je pre každého, kto si chce podporiť alebo zlepšiť svoje celkové zdravie, naučiť sa dýchať bránicou či nosom, vedieť zvládať stres či rôzne emócie.

Ako sa dá s tebou spojiť, ak sa v tomto popise niekto našiel? A ako často je potrebné precvičovať?

Všetky potrebné informácie a kontakty sú k dispozícii na stránke zdravedychanie.sk. Odporúčam absolvovať vstupnú konzultáciu, na základe ktorej vieme bližšie definovať dĺžku i intenzitu spolupráce. Ak chcete dosiahnuť úspešnú zmenu v spôsobe vášho dýchania, cvičenia je potrebné precvičovať, podľa odporúčaní každý deň.

Kým sa k tebe naši čitatelia dostanú, existuje nejaká univerzálna pomôcka pre zdravé dýchanie, ktorú by si odporučila malým aj veľkým? 

V našom e-shope nájdete Kúzelnú loptičku či Pe(n)xeso zdravého dýchania. Kúzelná loptička je praktickou pomôckou pre tréning a posilnenie správneho dýchania. Pe(n)xeso vás hravou formou naučí čo-to o zdravom dýchaní a tiež niekoľko základných dychových cvičení.

Aké sú tvoje vízie do budúcna?

Vízii je veľa, no nebudem ich prezrádzať. Radšej ich budem vytvárať. Bolo by však skvelé, ak by bolo zdravé/správne dýchanie vnímané omnoho citlivejšie a aby v prevencii a obnove zdravia zaujalo miesto, ktoré si právom zaslúži - PRVÉ MIESTO.

Čo by si na záver odporučila každému, kto si článok prečíta?

Spoznaj spôsob svojho dýchania. Vykroč na cestu jeho reŠTARTU a odhaľ čaro vedomého dýchania. Nadýchni sa života® a dovoľ si životom plynúť na vlne ľahkého dychu.

O autorovi

Newsletter

Začítaj sa do našich noviniek a získaj tipy na inšpiratívne podujatia.

Pridaj sa k nám!
Zadajte správnu emailovú adresu
Už som registrovaný