Green Deal Solutions: Pomocou AI dokážu ušetriť elektrickú energiu v závodoch

Green Deal Solutions: Pomocou AI dokážu ušetriť elektrickú energiu v závodoch

Projekt Green Deal Solutions (od 02/2023 firma DAITABLE) získal titul Startup s najväčším biznisovým a investičným poteciálom na januárovom podujatí Startup Pitch Univerzitného technologického inkubátora STU. Jeho tím vytvoril IoT zariadenie, vďaka ktorému je možné monitorovať a predikovať energetické toky v priemysle. 

V prvom rade gratulujem k titulu Startup s najväčším biznisovým a investičným potenciálom na podujatí Startup Pitch (január 2023) Univerzitného technologického inkubátora STU. Opíš prosím ťa maximálne 3 vetami váš projekt, čo robíte a aký problém riešite.

Ďakujeme :-). Pomáhame firmám vidieť, kde a koľko spotrebovávajú elektrickej energie v danom momente a pomocou umelej inteligencie im vieme ukázať tieto hodnoty aj v budúcnosti a prípadné negatívne následky, ktoré z toho vyplývajú. Takto vedia manažéri výrobných podnikov prijímať lepšie rozhodnutia kým je ešte čas. V skratke, zaoberáme sa systémom na monitoring a predikciu energetických tokov v priemysle.

Projekt Green Deal Solutions (od 02/2023 firma DAITABLE) vznikol iba na jeseň 2022, kedy ste sa s chalanmi, doktorandmi z MTF STU s Jakubom Peričkom, Radovanom Petrom a Dominikom Hornáčkom spojili. Ako vznikol váš nápad? (Možno dáš aj návod pre ľudí, ktorých láka podnikanie, ale nevedia nájsť správny podnikateľský nápad.)

Máš pravdu, že s chalanmi sme koncept GDS vytvorili túto jeseň, no už predtým sme na ňom nejaký čas pracovali. Zo začiatku to bolo v dvoch líniách, nezávisle od seba a bez toho, že by sme o sebe vôbec vedeli. Chalani Kubo, Dominik a Rado mali ako doktorandi víziu vytvorenia IoT zariadenia na základe ich predošlých skúseností a výskumu s tým, že prišli na spôsob ako to robiť lepšie. Ja som v rámci programu v Univerzitnom technologickom inkubátore STU vykonával prieskum trhu priemyselných firiem s cieľom nájsť príležitosti na zlepšenie a zefektívnenie ich procesov. Takto sa mi podarilo zistiť „po čom firmy túžia“, vytvoriť network potenciálnych partnerov/zákazníkov a vybudovať si s nimi vzťahy na ďalšie fungovanie. Mentori z KIUUB dokonale vycítili možnú synergiu chalanov so mnou, dali nás dokopy a vyzerá to tak, že to bolo osudové spojenie pretože odvtedy veci naberajú rýchly spád a všetci štyria sa dokonale dopĺňame. 

Tím Green Deal Solutions.
Tím Green Deal Solutions. Zľava Dominik Hornáček, Rado Petro, Šimon Staňo a Jakub Perička.

Hovorí sa, že ak chceš „bežať“ v podnikaní rýchlejšie, bež sám, ale ak chceš zájsť ďalej, zober si do tímu ďalších ľudí. Ako dôležité je podľa teba tím pri budovaní firmy a ako máte v rámci vášho projektu rozdelené úlohy?

Je to o ľuďoch. Klišé fráza, no veľmi pravdivá. Pre rozbehnutie takéhoto projektu je naozaj potrebné byť zapálený, mať víziu, chuť robiť veci s vedomím, že po dlhú dobu to bude zadarmo a dokonca s veľa fackami, ktoré po ceste dostaneme. Všetci štyria tento entuziazmus zdieľame a sme si vedomí, že je to ešte beh na dlhé trate a veľký boj, no o to viac nás to baví. Hovorí sa, že aby autobus vyštartoval, musia najprv nastúpiť ľudia, ktorí majú namierené do rovnakej destinácie. Rovnako je to aj s biznisom a teda ešte predtým ako sa niekam pohneme je nutné si overiť, či si všetci kúpili správny lístok.

Rozdelenie úloh sme si určili už na začiatku. Kubo ako pôvodca nápadu má na starosti celú agendu ohľadne samotného zariadenia, teda hardwaru a činností spojených s fyzickou aplikáciou. Dominik je expert na umelú inteligenciu a má na starosti systém, ktorý v pozadí rieši dáta, analytiku a poskytuje užívateľovi cenné informácie, pre ktoré náš systém používa. Rado je zapálený programátor a venuje sa kódovaniu softwaru, na ktorom náš program beží. Ja som zodpovedný za všetko čo sa týka biznisovej časti, tzn. sales, marketing, financie, právne a administratívne veci, takže taká holka pro všechno :-).

Aké sú vaše vízie s Green Deal Solutions, kam sa chcete najbližšie mesiace posunúť?

Momentálne máme rozpracované 2 MVP u klientov, ktoré chceme do polovice roka sfinalizovať a do konca 2023 je v pláne realizácia 5 projektov. Ďalšie roky plánujeme 200% rast. Z môjho hľadiska je teraz veľmi dôležité vybudovanie brand identity, web stránky, sociálnych sietí, právnych ošetrení a všetkých záležitostí nutných pri zakladaní firmy. Zvažujeme taktiež riešiť financovanie pomocou VC kapitálu.

Čo je najväčší challenge pre váš startup a čo pre teba ako člena vášho tímu?

Pre začínajúcu firmu je kľúčové dať zo seba 100% a ukázať kvalitnú robotu, hodnotný produkt a dobre sa na trhu zapísať. Prvý dojem druhýkrát nespravíte a v biznise to platí dvojnásobne, hlavne na malom trhu ako je Slovensko, kde sa snáď každý, kto podniká, pozná. Pre mňa ako CEO je extrémne dôležité aby sme v očiach partnerov pôsobili profesionálne a brali nás ako rovnocenných partnerov. Som veľmi rád, že napriek mladému veku má každý člen tímu niekoľkoročné skúsenosti zo svojho odboru a vieme sa tým pádom oprieť o naše vedomosti a know-how.

S predchádzajúcim tímom (Best Bite) si bol v programe ŠTART Univerzitného technologického inkubátora STU, aktuálne s Green Deal Solutions začínate v programe UP1. Čo tebe a celému tímu dala účasť v inkubátore STU?

V prvom rade určité osudové spojenie, resp. neformálnu fúziu. Zároveň extrémne veľa nových informácií  z prednášok a workshopov, kam pozývate naozaj zaujímavých ľudí. Nesmierne si ceníme mentorov a ich rady, ktoré nás dostali tam kde sme teraz a veríme, že nás dostanú ešte omnoho ďalej. Pred pár rokmi som iba sníval o tom, že mi raz budú radiť ľudia, ktorí už vybudovali svoje úspešné firmy a ja sa ich budem môcť opýtať na čokoľvek. No a v neposlednom rade celá atmosféra v inkubátore STU, ktorá motivuje človeka makať ešte viac, pretože tu okrem skvelej kolegiality medzi startupmi panuje aj zdravá miera súťaživosti.

Ak môžeš povedať za celý tím, čo pre Vás znamená pracovať na vlastnom projekte?

Pre každého z nás je to plnenie si svojho sna a to je vidieť aj na motivácií a disciplinovanej práci, ktorú každý člen tímu odvádza. Všetci sme si vedomí koľko úsilia to obnáša aj rizika, že zaňho nebudeme nikdy finančne ohodnotení. Ženie nás však túžba niečo dokázať a priniesť produkt, ktorý bude firmám naozaj pomáhať a my budeme hrdý nato, že sme tu po sebe zanechali niečo hodnotné. Pri takomto nastavení sa človek naozaj teší do práce.

Šimon Staňo počas Startup Pitch v januári 2023 vo FEI HUB-e.
Šimon Staňo počas Startup Pitch v januári 2023 vo FEI HUB-e.

Viem, že si veľmi aktívny človek, čomu všetkému sa venuješ a ako dokážeš skĺbiť pracovné povinnosti s rozbehom biznisu?

Okrem toho, že stále viac času a úsilia dávam do rozbehu GDS tak pracujem ako key account manager teda sales a venujem sa rodinnému vinárstvu, čo je srdcová záležitosť a nesmierne ma to baví. Neviem si predstaviť deň bez športu, ktorý je významnou súčasťou môjho života a ideálny večer je pre mňa pri dobrej knihe, väčšinou s biznis tematikou. Myslím, že je to o time-managemente a sústredení sa na jednu vec v danom okamihu. V dnešnej multitasking dobe veľmi ojedinelý, no o to potrebnejší jav.

Čo by si odkázal ľuďom, ktorí uvažujú rozbehnúť vlastné podnikanie a nevedia, kde začať?

Bol som tam, takže presne viem. Najlepšia rada, ktorú som dostal od svojich mentorov bolo, aby som nevymýšľal nápady na biznis, ale išiel sa pýtať do trhu, čo momentálne mojich potenciálnych zákazníkov trápi, aké sú ich výzvy a čo by im pomohlo. Tak som sa dostal aj ku GDS a zatiaľ to vyzerá ako správna cesta. Zároveň nie sme zaľúbení do aktuálneho konceptu a vždy keď príde spätná väzba z trhu, že by si zákazník predstavoval niečo trochu iné, tak sme ochotní ho vypočuť a zapracovať to do našej ponuky. Kto hľadá nájde, kto klope, tomu otvoria :-).

Na Startup Pitch si zaujal aj svojim sebavedomým prejavom a excelentnou prezentáciou. Nikto podľa mňa netušil, že nie si expert v technologickej oblasti, pretože si sa ukázal ako vynikajúci prezentátor a zároveň si vedel odpoveď na otázky od poroty. Ako dlho si sa prosím ťa pripravoval na Startup Pitch? Kde mám začať, aby som dokázala prezentovať ako ty?

Haha, ďakujem za kompliment. Chalani sú určite technicky viac experti ako ja, no čo to som už za ten čas pochytil a dosť ma táto tematika baví. Na prejav som sa pripravoval naozaj svedomito asi 2 týždne a myslím, že to je kľúč k úspešnému pitchu. Celú kariéru sa venujem sales a prezentovanie pred ľuďmi je teda pre mňa denný chlebík. Myslím, že sa to dokáže naučiť každý, dôležitá je disciplína a vôľa robiť to aj napriek prvotnej tréme. Po čase si to človek začne užívať. Určite odporúčam čítať odbornú literatúru na tému komunikácie alebo zapojiť sa do nejakého rečníckeho klubu. Oboje mám odskúšané.

Rozmýšľate aj v dlhodobom horizonte, že by ste neskôr, v prípade raketového úspechu, exitovali váš startup?

V tomto momente je pre nás kľúčové rozbehnúť projekt a vybudovať úspešnú firmu. Z môjho pohľadu to nie len niečo na čom chcem zarobiť, exitovať a potom žiť na Bahamách, ale nakoľko ma to baví a vidím v tom hlbší zmysel tak budem rád toho súčasťou ešte veľa rokov. Ale to už moc predbiehame, hlavne v tejto fáze kedy je ešte všetko otvorené.

Ďakujem za rozhovor.

Ďalšie projekty, ktoré prezentovali na Startup Pitch:

MKMK consultancy (navrhujú, spracovávajú a vyhodnocujú dáta.),

Vyskilluj (tréningová aplikácia s prvkami gamifikácie),

sommifyAI (pomocou API dokážu párovať jedlá s vhodnými vínami),

YourLOX (sportstech startup, ktorý buduje verejnú smart infraštruktúru),

Bookni.to (online objednávkový systém),

Adversea (portál, ktorý umožňuje previerku kriminálnej aktivity FO a PO),

Kronocast (webová aplikácia na živé vysielanie videa), Zdravé dýchanie (vzdelávacia platforma pre zdravé dýchanie),

Offli (mobilná aplikácia pre offline voľnočasové aktivity),

eONic (robotická platforma zameraná na použiteľnosť na vode, pôde a vo vzduchu).

Projekt Green Deal Solutions sa od 24. 2. 2023 premenoval na DAITABLE.

Newsletter

Začítaj sa do našich noviniek a získaj tipy na inšpiratívne podujatia.

Pridaj sa k nám!
Zadajte správnu emailovú adresu
Už som registrovaný