Adam Bartoš zo SIAT: Niekedy nemusím veci hnať úplne k dokonalosti
Firma SIAT sa so svojím hlavným produktom, ultrazvukovým detektorom únikov stlačeného vzduchu a plynov KRYPTON-PRO, postupne etabluje na trhu a hľadá priestor na jeho ďalšie využitie. O najnovších výzvach pre svoju firmu, ale aj o tom, ako sa dá skĺbiť podnikanie s rodinným životom sme sa porozprávali s Adamom Bartošom, členom nášho programu UP v InQb.
Adam, ako sa za posledné dva roky zmenil SIAT ako firma?
Tá zmena je markantná, keďže aj ja ako osoba som odišiel z môjho predošlého zamestnania v marci 2023, a momentálne sa živím už len čisto prácou vo svojej firme.
Preklenuli sme obdobie vývoja a dostali sme sa do fázy výroby a predaja. Samozrejme, ten vývoj stále nejakým spôsobom prebieha, ale samotný predaj a činnosť na trhu prevažuje teraz viac.
Zároveň sme zúžili portfólio našich služieb. Stále sa venujeme strojnému inžinieringu, 3D skenovaniu a 3D tlači, ale tým, že sa to aj vo firme tak trochu viac “vykryštalizovalo”, som si uvedomil, ktorým smerom sa chcem uberať - a to sú vývoj udržateľných technológií a nášho KRYPTON-PRO ultrazvukového detektora únikov stlačeného vzduchu.
Kde všade vie nájsť uplatnenie váš KRYPTON-PRO detektor?
Ten priestor na uplatnenie sa neustále posúva a mení. Uvedomil som si, že pri samotnom vývoji tohto produktu som sa primárne zameral iba na priemysel a neuvedomoval som si, aké širokospektrálne využitie náš detektor môže mať.
Až pri bližšom kontakte s niektorými typmi zákazníkov sme prišli na to, že by vedeli využiť KRYPTON-PRO aj napríklad v nemocničných priestoroch. V nemocniciach sú rozvody umiestnené po celých budovách až do lôžkových miestností, a medicínske plyny sú spravidla niekoľkonásobne drahšie ako stlačený vzduch. Náš KRYPTON-PRO preto dokáže ušetriť množstvo peňazí aj napríklad nemocniciam.
Neskôr sme zistili, že detektor by sa dal využiť aj v železničnej a nákladnej doprave. Vlaky a nákladné autá majú brzdy na stlačený vzduch, a takouto rýchlou kontrolou úniku vzduchu vieme preveriť, či je všetko v poriadku - inak by to mohlo mať fatálne následky.
Jedným z tvojich ďalších projektov bola bionická protéza. Ako je to s ňou?
Bohužiaľ, tento projekt šiel trochu do úzadia. Časovo to už nebolo zvládateľné, stále ju mám však položenú na stole - obaja čakáme, kedy príde ten správny čas.
Čas je však iba jednou z veličín, je to aj o prostriedkoch. Oslovil som veľa inštitúcií a poradenských firiem, hľadáme nejaké iné zdroje financovania práve pre tento projekt. Verím, že správnou kombináciou financií a väčšieho tímu ľudí sa to podarí.
Čo ti momentálne berie najviac času?
Najviac času a najmä energie mi berie zbytočná administratíva a byrokracia, či už je to napríklad pre štatistický úrad, daňový úrad a tak ďalej. Tieto veci, ktoré sú spojené s vedením firmy v očiach štátu sú najväčším zabijakom môjho času.
Aké najväčšie ponaučenie si zatiaľ dostal v rámci podnikania?
Zistil som, že niekedy nemusím veci “hrotiť” úplne k dokonalosti, že sa stačí uspokojiť s priemerom. Done is better than perfect. KRYPTON-PRO detektor je toho najlepším príkladom - snažil som sa ho vycibriť do posledného momentu, ale už ma tlačil deadline na uvedenie detektora na trh.
Nakoniec som sa rozhodol, že s ním pôjdem von s tým, že prípadne viem poskytnúť zákazníkovi zľavu, alebo vymeniť kus za kus pri prípadnej poruche. Detektory však spoľahlivo fungujú dodnes :)
Ultrazvukový detektor únikov stlačeného vzduchu a plynov KRYPTON-PRO (foto: archív InQb)
Ako sa za posledné dva roky zmenil Adam ako človek?
Hmmm…som snáď ešte viac vyťažený ako predtým. Myslel som si, že mi po skončení vývojovej fázy pár povinností ubudne, avšak nie je to celkom tak. Musel som si odoprieť viaceré koníčky, ktoré som mal, ako napríklad plastikové modelárstvo. Firma a rodina sú momentálne dve veci s najvyššou prioritou.
Prostredníctvom SIAT-u si sa stal súčasťou slovenského startupového ekosystému. Ako ho momentálne vnímaš?
Podmienky, ktoré nám vytvára štát v rámci startupov a mikropodnikov nie sú úplne výhodné, aj tá podpora je menšia v porovnaní s Českom. Za tých 5 rokov, odkedy som začal budovať firmu, je však vidno progres. Hýbe sa to, ale často sú to maličké kroky.
Ktoré eventy alebo strenutia Ti za posledný čas dali toho najviac a prečo?
Naposledy som bol na konferencii COINTT na konci minulého roka, tam som mal dokonca priestor prezentovať svoj projekt v rámci inkubátora.
Momentálne je to však viac práve o tých obchodných stretnutiach s rôznymi potenciálnymi partnermi, či už z Poľska alebo Česka. Tam nachádzam aj veľký zdroj inšpirácie a motivácie - nedávno som mal stretnutie s jedným poľským partnerom, ktorý mi vyrozprával svoju cestu v podnikaní. Vybudoval firmu doslova z ničoho a dnes sú v podstate súčasťou globálneho trhu.
Čo sa týka ďalšej inšpirácie a motivácie, z akých ďalších zdrojov ju čerpáš?
Mám to rozdelené na také dve veľké skupiny - buď sú to motivačné knihy o podnikaní, alebo štúdie odborného charakteru. Keď človek občas dostane pochybnosti, ako ďalej, tak ten prvý typ kníh vie veľmi pomôcť.
Medzi moje obľúbené tituly patria knihy ako Geniální podnikatel Tomáš Baťa od Antonína Cekotu, Zo dna ku hviezdam od Dušana Kadleca, ale aj Bohatý otec, chudobný otec od Roberta T. Kiyosakiho.
V odborných článkoch a štúdiách sa vie naopak človek dozvedieť veľa konkrétnych a užitočných vecí, ktoré vie priamo aplikovať na svoj biznis. Stačí tieto dva typy literatúry umne skombinovať a výsledky sa dostavia :)
Ďakujeme Adamovi za jeho čas, a prajeme veľa úspechov v ďalšom podnikaní!