V TOP 5 súťaže Slovak University Startup Cup 2024 sa umiestnili aj naši startupisti!

V TOP 5 súťaže Slovak University Startup Cup 2024 sa umiestnili aj naši startupisti!

Víťaz je len jeden, ale domov si odnášame až tri ocenenia. Univerzitný technologický inkubátor STU sa teší z ocenení dvoch startupistov z inkubačného programu START, ktorí uspeli spomedzi 35 prihlásených do súťaže Slovak University Startup Cup 2024 a prebojovali sa do TOP 5. Sú to projekty Lambda Robotics a DOCON. Absolútnym víťazom sa stal startup OWASmooth z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach.

V priestoroch Pálffyho paláca sa koncom júna konalo slávnostné vyhlásenie výsledkov celoslovenskej súťaže Slovak University Startup Cup 2024, ktorú organizovala dobrovoľná nezisková organizácia Junior Chamber International-Slovakia, ktorej materská spoločnosť JCI už viac ako 100 rokov pomáha startupom a firmám po celom svete.

Porota vybrala 5 najlepších slovenských univerzitných startupov, ktoré boli odmenené v jednotlivých kategóriách a zároveň vyhlásila aj absolútneho víťaza Slovak University Startup Cup, ktorý tento rok bude Slovensko reprezentovať na celosvetovom finále v Dánsku. Medzi 5 najlepších univerzitných startupov sa dostali aj 2 startupy z nášho tohtoročného programu START v Univerzitnom technologickom inkubátore STU, startup Lambda Robotics a startup DOCON.

Lambda Robotics, ktorý vyvíja autonómne veľkoplošné kosačky s elektrickým pohonom, sa stal víťazom kategórie priemyselné technológie, technické riešenia a robotika, na čele ktorého stojí Radoslav Marčiš, Patrik Vavruš (obaja sú študenti FEI STU), Jakub Rzyman a Marco Krčmár. Projekt Lambda Robotics získal aj cenu BMW Slovenská republika za inovácie.


Cenu za startup na slávnostnom vyhodnotení prebral líder startupu, Radoslav Marčiš.

Víťazom kategórie ostatné nápady sa stal startup DOCON, ktorý vyvíja sušičku na filamenty pre FDM 3D tlač, ktorého tím tvoria bratia, zakladateľ startupu Ján Briežnik (doktorand FEI STU) a Jakub Briežnik.


Cenu za startup na slávnostnom vyhodnotení prebral zástupca startupu, Jakub Briežnik.

Pre ocenené startupy Lambda Robotics a DOCON sme si prichystali aj pár otázok, na ktoré nám odpovedal za startup Lambda Robotics Radoslav Marčiš a za startup DOCON Ján Briežnik.

S akými očakávaniami ste prichádzali, keď ste sa zapojili do súťaže?

Radoslav: “Prihlásili sme sa so zámerom ukázať našu tvrdú prácu a inovácie v oblasti autonómnych robotov, ale víťazstvo v kategórii bolo pre nás príjemným prekvapením.”

Ján: „Očakávania som mal najmä čo sa týka skúseností a spoznávania nových ľudí. V podnikateľskom svete som nový a je dobré nazbierať čím viac kontaktov. Takisto som videl šancu zviditeľniť sa (svoju firmu a produkt), pretože na tejto konkrétnej súťaži boli aj médiá.“

Ako vás ako tím toto ocenenie motivovalo?

Radoslav: Ocenenie nás motivovalo pokračovať v našom úsilí a dodalo nám sebavedomie, že sme na správnej ceste a naša práca má zmysel.”

Ján: „Vo všeobecnosti už len účasť na súťaži ma motivuje na projekte pracovať viac a neodkladať ho na vedľajšiu koľaj. Ocenenie je len znakom, že nie som sám, komu sa môj nápad páči, takže hlavne toto ma motivuje do ďalšej práce.“

Prečo si myslíš, že je dôležité zapájať sa do súťaží?

Radoslav: Súťaže poskytujú skvelú príležitosť na získanie spätnej väzby, networking a ukázanie svojich nápadov širokej verejnosti, čo môže viesť k novým príležitostiam a spoluprácam.”

Ján: „Všeobecne si myslím, že do súťaží je dôležité sa zapájať pre získavanie skúseností, ktoré sú neprenosné. Za svoj život som dlhodobo súťažil aj v dvoch úplne iných oblastiach (spoločenské tancovanie a robotika) a myslím si, že je dobré si z toho spraviť rutinu. Najmä, ak chce človek začať vyhrávať. Získané skúsenosti a prax v súťažení potom spôsobia, že sa misky váh preklopia a začnete vyhrávať. V tomto prípade by som, ale povedal, že oveľa viac platí: "Nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa.", pretože tu človek získa cennú spätnú väzbu na svoj nápad, pochytá množstvo kontaktov a získa možnosť zviditeľniť sa, bez ohľadu na to či vyhrá alebo nie.”


Zakladateľ startupu DOCON, Ján Briežnik.

Absolútnym víťazom sa stal startup OWASmooth. Cenu prevzal líder startupu Miroslav Hennel z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach.

Slávnostného vyhodnotenia sa s príhovorom zúčastnil aj Šimon Staňo, CEO startupu DAITABLE a zároveň aj člen nášho inkubačného programu UP. Startup DAITABLE, ktorý sa zaoberá smart energetickým manažmentom, sa stal minuloročným absolútnym víťazom Slovak University Startup Cup 2023 a reprezentoval Slovensko na University Startup World Cup 2023 v Kodani. Celosvetového finále v Kodani sa zúčastnili jeho členovia, Jakub Perička (doktorand MTF STU), Dominik Hornáček a Šimon Staňo.

Pre minuloročných víťazov Slovak University Startup Cup sme si prichystali tiež pár otázok, na ktoré nám odpovedal CEO startupu DAITABLE, Šimon Staňo.

Čo vám dala súťaž Slovak University Startup Cup?

Šimon: „Táto súťaž nám okrem iného dala skvelú možnosť odprezentovať sa, zmerať si sily s inými startupmi a validovať to, že náš projekt má naozaj potenciál. Zároveň bolo skvelým pocitom ísť reprezentovať našu krajinu do Dánska a pozrieť sa ako startupový svet funguje tam.“

Ako by ste zhodnotili vašu minuloročnú účasť na celosvetovom kole University Startup World Cup v Kodani?

Šimon: „Úžasná skúsenosť, ktorá nás mnohému naučila a priniesla nám do života aj veľa nových zaujímavých kontaktov. Potvrdili sme si to, že aj v západoeurópskych krajinách je o riešenia nášho typu záujem a že v úrovni digitalizácie máme ako Slovensko čo doháňať a je to skvelá príležitosť práve pre nové startupy aby sem prinášali inovatívne riešenia, ktoré nás dokážu posunúť vpred.“


Absolútny víťaz Slovak University Startup Cup 2023, DAITABLE a ich tím na University Startup World Cup 2023 v Kodani (Jakub, Šimon a Dominik). Foto: archív DAITABLE

Tešíme sa z úspechov našich startupistov a srdečne gratulujeme!

Video reportáž z podujatia Slovak University Startup Cup 2024 si môžete pozrieť aj na web stránke TA3.

Foto: archív InQb

Newsletter

Začítaj sa do našich noviniek a získaj tipy na inšpiratívne podujatia.

Pridaj sa k nám!
Zadajte správnu emailovú adresu
Už som registrovaný