Študenti FIIT STU pomáhajú hendikepovaným!

Študenti FIIT STU pomáhajú hendikepovaným!

Študentom Fakulty informatiky a informačných technológií STU sa podarilo vyvinúť aplikáciu, ktorá pomáha nevidiacim. Prostredníctvom Caneless sa môžu ľudia s hendikepom ľahšie presúvať po rôznych častiach budovy. Tím sa zúčastnil tohtoročnej súťaže TECH INNO DAY, na ktorej získali prvé miesto. Prečítaj si o tom, ako aplikácia funguje a čo študenti plánujú do budúcna.


Caneless na TECH INNO DAY 2019 (foto Kamila Kapustová)

Mohli by ste nám na začiatku predstaviť váš tím?
Náš tím tvorí momentálne sedem členov, a to konkrétne Zsuzsanna Bernáth, Jakub Domian, Andrej Hucko, Dušan Janeček, Ján Karaffa, Ľudovít Popelka a Ľubomíra Trnavská. Všetci spolu študujeme na FIIT STU v prvom ročníku inžinierskeho stupňa, odbor Inteligentné softvérové systémy.

Ako vznikla myšlienka Caneless?
S myšlienkou navigovať nevidiacich v budovách pomocou rozšírenej reality prišiel náš vedúci Ing. Martin Tamajka ako zadanie na tímový projekt po konzultácií s priemyselným partnerom. Caneless sa potom postupne formoval počas celého školského roka.

Na akom princípe aplikácia funguje? Čo dokáže?
Aplikácia je stavaná na okuliare pre rozšírenú realitu, HoloLens od Microsoftu, ktoré majú viacero kamier, priestorový zvuk, hlasový vstup a dokážu zmapovať priestor. Caneless využíva presne tieto funkcionality. Keďže je to aplikácia na navigovanie nevidiacich a zrakovo hendikepovaných v budovách, aplikácia je ovládateľná hlasom. Používateľ, ktorý sa chce navigovať v budove, si nasadí okuliare, zapne aplikáciu hlasovým príkazom, tá ho uvíta a ponúkne mu možné destinácie v rámci budovy, napríklad knižnica, aula, bufet a podobne. Po zvolení cieľa používateľ nasleduje zvuk, ktorý sa generuje pred ním po ceste až do cieľa, kde mu aplikácia oznámi, že už sa nachádza v zvolenej destinácii. Na to, aby takáto navigácia fungovala, je potrebné najprv vytvoriť niečo ako mapu budovy, t.j. označiť, kde sa nachádza bufet, aula, výťah a pod. Toto prostredníctvom našej aplikácie v technickom móde vytvára vidiaci človek. Hlasovými príkazmi pridáva orientačné body pre navigáciu a destinácie, ktoré rovno pomenuje na holografickej klávesnici. Takto vytvorená mapa sa dá upravovať aj zdieľať s ďalšími okuliarmi a stačí ju vytvoriť raz.


Caneless na TECH INNO DAY 2019 (foto Kamila Kapustová)

Kto všetko môže Caneless využívať? 
Aplikácia je primárne určená pre nevidiacich a slabozrakých, ale vidiaceho človeka môže navigovať rovnako ako nevidiaceho.

Využíva sa už aj v praxi?
V praxi sa ešte nevyužíva, vzhľadom na to, že je vytvorený ešte len prvý prototyp, ktorý je potrebné doladiť, otestovať. Caneless by sme chceli rozšíriť aj o ďalšiu užitočnú funkcionalitu, a to detekciu prekážok.

Pomáhajú vám pri vývoji Caneless aj nejakí odborníci?
Nadviazali sme prvý kontakt s Úniou pre nevidiacich a slabozrakých. Konzultovali sme najmä spôsob navigácie, zvuk alebo vibrácie, a použiteľnosť aplikácie.

Aké sú vaše plány do budúcna?
Caneless by sme radi vyvíjali ďalej, keďže veríme, že má potenciál. Radi by sme ale nadviazali spoluprácu s priemyselným partnerom, ktorému skupiny ľudí s hendikepom, ktorý ich často obmedzuje a vytláča na okraj spoločnosti, nie sú ľahostajné.

Čo vám robí najväčší problém pri vývoji Caneless?
Najväčší problém sme mali s tým, že sme pracovali s technológiami, ktoré sme nepoznali – HoloLens, ktoré ešte samotné sú len prvou verziou, takže majú svoje nedostatky. Veľa nápadov sme museli prehodnotiť aj vzhľadom na obmedzenú výkonnosť. Caneless sme vyvíjali v rámci predmetu tímový projekt, ktorý je časovo náročný, ale mohli sme sa pri tom všetkom mnoho naučiť.

Nedávno ste sa zúčastnili našej súťaže TECH INNO DAY. Prečo ste sa rozhodli zúčastniť? Získali ste nové zaujímavé kontakty alebo ste nadviazali s niekým spoluprácu?
Zúčastniť sme sa rozhodli hneď, ako sme sa o súťaži dozvedeli, keby sme aj nevyhrali, každá skúsenosť je dobrá. Ani nie tak samotná výhra, ale účasť nám dala veľa dobrých poznámok, najmä k business stránke, ako napríklad koho si zvoliť ako cieľového zákazníka. Spoluprácu sme zatiaľ s nikým nenadviazali, no získali sme viacero zaujímavých kontaktov. :) 


Výherci TECH INNO DAY 2019 - tím Caneless a HandCubeKeys (foto Kamila Kapustová)

Ďakujeme!

O autorovi

Newsletter

Začítaj sa do našich noviniek a získaj tipy na inšpiratívne podujatia.

Pridaj sa k nám!
Zadajte správnu emailovú adresu
Už som registrovaný