Startup Pitch vyhrali ambiciózne budúce podnikateľky

Startup Pitch vyhrali ambiciózne budúce podnikateľky

Posledné kolo nášho 3-mesačného programu ŠTART, ktoré začalo v októbri, sme ukončili záverečnou prezentáciou startupových projektov Startup Pitch. Svoj podnikateľský projekt predstavilo pred odbornou porotou 8 startupistov a 3 z nich boli ocenení aj finančnou výhrou v podobe Ceny veľvyslanca od Britskej ambasády v Bratislave. Aké projekty prezentovali a kto nakoniec vyhral? Kto bol súčasťou odbornej poroty?

Náš program ŠTART sme začali v polovici októbra spoločným úvodným stretnutím Bootcamp. Stretli sme sa s 12 projektami a 2 firmami. Videli sme nadšenie všetkých členov z potenciálneho rozvoja ich podnikateľských nápadov. A my sme sa tešili na spoluprácu s každým jedným z nich. 

Už počas programu nám však vypadlo niekoľko projektov a to z rôznych dôvodov, či už chýbal čas alebo aj motivácia k ďalšiemu pokračovaniu v projekte - čo je úplne v poriadku, pretože zistiť, či v tomto chcem podnikať pred tým, ako do realizácie vrazím veľa peňazí je aj cieľom nášho programu. 

Aké inovácie boli prezentované na Startup Pitch?

Náš 3-mesačný program nakoniec vo februári úspešne absolvovalo 8 najaktívnejších a najlepších projektov, ktoré aj prezentovali na Startup Pitch a to vo štvrtok 3. februára 2022 až do večerných hodín.

Tomáš Drus a Vladimír Slaný, Monitoring vozidiel

Tomáš a Vladimír spoločne vyvíjajú hardvér a prehľadnú web platformu pre jednoduché, ale hodnotné monitorovanie vozidiel s mnohými funkciami s pridanou hodnotou. Ich riešenie je vhodné pre firmy, ktoré majú záujem o smart monitorovanie vozového parku. Na konci programu bol skonštruovaný prvý základný funkčný prototyp, ktorý zakladatelia projektu aj predstavili porote na Startup Pitch. 

Veronika Podoláková, SDG Clarity

V pitnej vode sa nachádza množstvo pozostatkov liekov, drog a iných nečistôt. Pod značkou SDG Clarity sme mohli vidieť riešenie na tento závažný problém a túžbu po naozaj čistej vode, a to v podobe štýlového dizajnového zariadenia do domácností alebo firiem. SDG Clarity čistí vodu od vysokého podielu polutantov a zároveň má aj funkciu výroby dezinfekcie z vody vďaka komponentom s diamantovými vrstvami, ktoré vyrábajú vedeckí pracovníci na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU v Slovak Diamond Group. Prototyp dizajnu je skonštruovaný, prvý funkčný prototyp Veronika, študentka Fakulty architektúry a dizajnu, čoskoro zadá do výroby. 

Veronika prezentuje zariadenie čistiace vodu SDG Clarity. Zdroj: Archív UTI STU

Adam Libuša, Molelo

Mať gramatiku v malíčku je nesmietne náročné, najmä v slovenčine. Ak sa chce firma, či jednotlivec prezentovať profesionálne a mať svoje texty správne, Molelo je tá správna voľba. Je to automatizovaná platforma, kde si každý nájde profesionálne a rýchle korektorské služby. Adam naprogramoval Molelo od nuly a neustále ho vylepšuje na základe feedbacku zákazníkov. Molelo je plne funkčné a uvedené na trh.

Tibor Zavadil, Digitálny finančný agent

Hypotéka je záležitosť, ktorú rieši väčšina ľudí, či rodín aspoň raz počas života. Tibor sa zamyslel nad komplikovaným procesom jej žiadania a aktuálne sa venuje so svojim tímom vývoju digitálneho riešenia, ktoré podstatne uľahčí žiadosť o hypotéku, refinancovanie aj samotný kontakt s bankou. Finančný agent je aktuálne vo vývoji, koncom roka Tibor plánuje uvedenie MVP na trh. 

Tamara Szomolányiová, Včelár

Ako sa už dlhšie hovorí, včely sú esenciálne pre prežitie ľudstva. Včelár je detailne spracovaná spoločenská vzdelávacia hra, ktorá poukazuje na náročné remeslo včelárstva a na hrozby, ktoré ohrozujú prežitie včiel. Celý dizajn a myšlienka hry je autorským dielom šikovnej študentky Fakulty architektúry a dizajnu STU, Tamary, ktorá aj ručne vyrobila vôbec prvý kus vo veľmi kvalitnom prevedení. Hra sa v blízkej dobe uvedie do výroby v chránenej dielni.

Vzdelávacia spoločenská hra Včelár a autorka hry Tamara. Zdroj: Archív UTI STU

Ivan Zaťkuliak, Safeli

Ako zvýšiť bezpečnosť cyklistov a kolobežkárov? Túto otázku si položil Ivan a začal pracovať na smerovke Safeli. Vmontoval do nej zaujímavé bezpečnostné smart funkcie, za ktoré bude rád každý športovec alebo rekreačný cyklista. Ivan si dal záležať aj na vizuály svetiel, ktoré potešia každého zmysel pre krásny dizajn. Smerové svetlo je aktuálne vo fáze prvého funkčného prototypu, ale veríme, že čoskoro ho uvidíme aj na pultoch špecializovaných predajní.

Ivana Palušová a Jana Vlčková, Nanodi

Dezinfekcia sa stala každodennou záležitosťou a stretávame sa s ňou na každom kroku. Firmy kvôli opatreniam míňajú veľa peňazí na kúpu dezinfekčných náplní, vzniká tak i obrovské množstvo plastového odpadu a chemikálie nešetria životné prostredie ani našu pokožku. Práve tieto 3 akútne problémy sa rozhodla riešiť značka Nanodi. Pod Nanodi predstavujeme inovatívny dezinfekčný stojan s moderným dizajnom, ktorý používa diamantové vrstvy na premenu obyčajnej vody na plnohodnotnú dezinfekciu, ktorá je však šetrná k pokožke. Druhým produktom Nanodi je čistička vzduchu s rovnakou technológiou, ktorá rieši nielen vírusy, ale aj baktérie, prach, či cigaretový dym vo vzduchu. Diamantové vrstvy vyrába oddelenie Slovak Diamond Group v laboratóriách na FEI STU. Minulý rok bol vyrobený funkčný prototyp, ktorý bol aj nominovaný na Národnú cenu za dizajn. Momentálne majú oba modely nový dizajn a z každého z nich je vo výrobe 5 kusov. Tie sa čoskoro budú testovať u reálnych zákazníkov. 

Lívia Svetlošáková, Trashi 

Vedeli ste, že cigaretové ohorky sa rozkladajú v prírode až 10 rokov? Nie sú totiž vyrobené z materiálov, ktoré sa rýchlo rozkladajú, ako si väčšina fajčiarov myslí, ale z plastu. Zvyšky tabaku navyše trávia pôdu nikotínom. Lívia sa rozhodla vymyslieť šikovný prenosný obal, ktorý si fajčiari môžu zobrať so sebou kdekoľvek, zavesiť si ho na tašku, slnečník na pláži, či na bicykel a cigaretové ohorky do neho kedykoľvek vložiť bez znečistenia lesov, chodníkov, pláži a iných priestorov.

Ak máte záujem sa skontaktovať alebo spolupracovať s týmito startupistami, neváhajte sa nám ozvať na mandakova@inqb.sk

Odborná porota s kopou skúseností

Startupové projekty hodnotila porota zložená z našich skvelých mentorov a partnerov. Všetci sa aktívne pýtali, hodnotili, dávali skvelé rady, ale neváhali byť prísni a kritickí, ak to uznali za nápomocné. Prezentujúci startupisti sa však nedali a na všetky otázky pohotovo odpovedali a svoje podnikateľské nápady si obhájili. 

V porote sa zišli naozaj skúsení ľudia:

  1. Zuzana Pilčíková, mentorka, podnikateľka žijúca v Dubaji a zakladateľka Mentortools,
  2. Peter Pašek, mentor, Managing Director spoločnosti Accace Slovensko, zakladateľ občianskeho združenia a podnikateľského akcelerátora Accacelife,
  3. Matej Sadloň, vedecký atašé Britskej ambasády v Bratislave,
  4. Martin Nemeček, startup scout z investičného fondu ZAKA Ventures.

Porotcovia sa zaujímali najmä o konkurencieschopnosť podnikania, možnosti a rýchlosť výroby a realizácie, o náklady a cenotvorbu, o dizajn a funkcie produktov a služieb, a samozrejme o to, do akej miery jednotlivé nápady riešia problémy svojich budúcich zákazníkov a kto presne sú cieľové skupiny. 

1. miesto získava…!

Skúsili ste si tipnúť, kto z 8 prezentujúcich nakoniec vyhral Cenu veľvyslanca Britského veľvyslanectva v Bratislave?

Celkovo Britské veľvyslanectvo v Bratislave, ktoré zastupoval v porote Matej Sadloň, odovzdalo na konci Startup Pitch cenu pre 1., 2. aj 3. miesto v hodnote 500€, 250€ a 150€.

Absolútny víťaz sa stali dámy Ivanka Palušová a Janka Vlčková z projektu Nanodi s inovatívnym dezinfekčným stojanom a čističkou vzduchu, ktoré používajú technológiu diamantových vrstiev zo Slovak Diamond Group z Fakulty elektrotechniky a informatiky STU.

Zariadenie na výrobu dezinfekcie a čistička vzduchu s technológiou využitia diamantových vrstiev. Zdroj: Nanodi

Druhé miesto získala Veronika s dizajnovým zariadením SDG Clarity, ktoré čistí vodu a vyrába dezinfekciu opäť za použitia prvkov s diamantovými vrstvami.

Tretie miesto úspešne obsadila Tamara Szomolányiová so vzdelávacou hrou Včelár.

Všetky 3 víťazné projekty vedú šikovné študentky Fakulty architektúry a dizajnu STU. Gratulujeme Ivanke, Janke, Veronike a Tamarke za tieto úspechy a všetkým zúčastneným za úspešné absolvovanie programu ŠTART!

Ďakujeme porotcom za účasť a za prínosné hodnotenie a usmernenie projektov do budúcnosti. 

Britskej ambasáde v Bratislave ďakujeme za finančné ocenenie pre výhercov a podporu inkubátora STU.O autorovi

Newsletter

Začítaj sa do našich noviniek a získaj tipy na inšpiratívne podujatia.

Pridaj sa k nám!
Zadajte správnu emailovú adresu
Už som registrovaný