Startup Pitch 2024 ovládli robotické kosačky

Startup Pitch 2024 ovládli robotické kosačky

Ďalší ročník podujatia Startup Pitch, ktoré organizuje Univerzitný technologický inkubátor STU, priniesol množstvo zaujímavých projektov, podnetov a networkingu. Členovia nášho inkubačného programu START za akademický rok 2023/2024 dostali príležitosť prezentovať svoje nápady pred odbornou porotou a profesionálmi z akademického prostredia, podnikateľského odvetvia, či VC fondov.

Aktívna práca na svojich projektoch počas celého akademického roka 23/24 priniesla svoje ovocie. O hlavnú cenu vo výške 1000 EUR od generálneho partnera podujatia, spoločnosti Takeda, bojovalo celkovo 6 projektov. 

V útulných priestoroch town hallu Inovačného centra Takeda do porotcovského kresla zasadol už tradične Róbert Dankanin, testing chapter lead zo spoločnosti Takeda Pharmaceuticals Slovakia, sekundovali mu Michal Ondrišek, partner z investičnej spoločnosti Crowdberry a René Bergmann, head of learning and development oddelenia HR služieb z SPP

Porotcovia Startup Pitch 2024 pri výbere víťaza. Zľava Michal Ondrišek z Crowdberry, Róbert Dankanin z Takeda Pharmaceuticals Slovakia a René Bergmann z SPP (foto: Marek Hitka)

Podujatie sa tešilo hojnej účasti našich kolegov z rôznych pracovísk STU, ako napríklad Viltaré Platzner z CEPSIT - Centrum európskych projektov, spolupráce s praxou, inovácií a transferu technológií Slovenskej technickej univerzity v Bratislave a pán Emil Fitoš, člen správnej rady STU.

Na úvod sa všetkým prihovoril prorektor pre strategické projekty, rozvoj, inovácie a prax, prof. Ing. Maximilián Strémy, PhD., ktorý sa poďakoval všetkým zúčastneným projektom, vyzdvihol ich činnosť a reprezentovanie STU a zdôraznil potrebu neustálej inovácie a podpory podnikateľských projektov aj v rámci STU. 

Vzácni hostia z STU - zľava Mgr. Andrea Miklasová, prof. Ing. Maximilián Strémy, PhD., pán Emil Fitoš a Ing. Juraj Rybanský (foto: Marek Hitka)

Zástupcovia súťažných projektov počas trojminútového pitch decku predstavili svoje projekty a čelili zaujímavým otázkam a feedbacku našich porotcov. Tento rok sa pri prezentačnom pulte vystriedala naozaj pestrá paleta projektov - či už softwarové, alebo viac hardwarové. Túto rôznorodosť podčiarkuje fakt, že súťažili zástupcovia rôznych fakúlt STU, ako napríklad FEI, FIIT a FCHPT.

Súťažné projekty Startup Pitch 2024

Podujatie otvoril projekt Sviatocheck. Michal Uličný vyvíja spolu so svojím tímom aplikáciu, ktorá vám pripomenie sviatky vašich blízkych, priateľov a známych a zároveň pomocou AI algoritmu odporučí pre nich najvhodnejší darček. 

Michal Uličný -  projekt Sviatocheck (foto: Tibor Roszár) 

Ján Briežnik zo startupu DOCON pracuje na sušičke filamentov pre 3D tlač, ktorá bezpečne vysuší tieto náplne a zabráni ich ďalšiemu znehodnocovaniu. Počas svojho pitch decku prezentoval aj prototyp takejto sušičky. 

Ján Briežnik -  projekt DOCON (foto: Tibor Roszár) 

Projekt Allyflux je skôr softwarového charakteru, a cieli primárne na marketingové agentúry. Andrei Yakuta so svojím tímom vyvíja online platformu, one-stop shop, ktorý spája agentúry so správnymi zákazníkmi a uľahčuje tak ich vzájomnu spoluprácu.

Andrei Yakuta - projekt Allyflux (foto: Tibor Roszár) 

Radoslav Marčiš, Patrik Vavruš a Jakub Rzyman z nádejného projektu Lambda Robotics predstavili autonómnu robotickú kosačku, ktorá je schopná pokosiť veľké trávnaté plochy bez akýchkoľvek emisií alebo potreby ďalšej manuálnej obsluhy. 

Radoslav Marčiš a Jakub Rzyman  - projekt Lambda Robotics (foto: Tibor Roszár) 

Startup IMS (Inclusion Systems) digitalizuje procesy v oblasti bezpečnej a udržateľnej inklúzie marginalizovaných skupín do spoločnosti. Líder tímu Matúš Vecel bližšie opísal tento nádejný a rozvinutý projekt, priblížil už existujúce spolupráce (o.i. s magistrátom hlavného mesta Bratislavy) a pomenoval najblizšie ciele projektu v budúcnosti (expanzia do ďalších slovenských aj európskych miest). 

Matúš Vecel - projekt IMS (foto: Tibor Roszár) 

Martin Štosel so svojím projektom Plant Extraction extrahuje prírodné látky z odpadových kôr stromov - takéto látky majú široké využitie vo farmaceutickom a kozmetickom priemysle, ako aj v poľnohospodárskom odvetví.

Martin Štosel - projekt Plant Extraction (foto: Tibor Roszár) 

Víťazom Startup Pitch 2024 sa stáva…

Vox populi, vox dei! Počas toho, ako sa odborná porota na chvíľu vzdialila, aby určila celkového víťaza podujatia, sme chceli vedieť aj preferencie publika. 

Hostia mohli online zahlasovať za svoj obľúbený projekt. Túto cenu publika, ktorú sponzorovala spoločnosť Takeda a Martinus, získal tím Lambda Robotics

Nastal však čas vyhlásenia celkového víťaza podujatia Startup Pitch 2024. Tým sa stal taktiež projekt Lambda Robotics, ktorý si z rúk Róberta Dankanina prevzal hlavnú cenu vo výške 1000 EUR. Porotu zaujal celkový potencial projektu, koncept, s ktorým chce tím preraziť na trhu aj celkovú synergiu jednotlivých členov tímu. 

Ako sme sa ďalej dozvedeli od lídra projektu Radoslava Marčiša, výhra bude využitá na financovanie pokračovania výskumu a vývoja prototypového robota. Plán je tieto finančné prostriedky investovať do zdokonalenia technológie a rozšírenia funkcionalít robota, čo umožní dosiahnuť ďalšie míľniky v projekte Lambda Robotics. 

Projekt Lambda Robotics - víťaz Startup Pitch 2024 (foto: Tibor Roszár) 

V mene celého Univerzitného technologického inkubátora STU srdečne gratulujeme víťaznému tímu a ďakujeme všetkým projektom nášho inkubačného programu START za rok plný inšpirácie, vzdelávania a posúvania sa ďalej. 

Foto: Marek Hitka

Ďakujeme taktiež hlavnému partnerovi podujatia, spoločnosti Takeda, za poskytnutie hlavnej a vecných cien, ako aj poskytnutie samotných priestorov.

Pri dobrom jedle a networkingu sme spoznali množstvo inšpiratívnych ľudí a veríme, že sa v ešte väčšom počte uvidíme na ďalších podujatiach Univerzitného technologického inkubátora STU! 

O autorovi

Newsletter

Začítaj sa do našich noviniek a získaj tipy na inšpiratívne podujatia.

Pridaj sa k nám!
Zadajte správnu emailovú adresu
Už som registrovaný