Skonči s prokrastináciou!

Skonči s prokrastináciou!

Prokrastinácia. Aj keď ti tento pojem možno nič nehovorí, určite si už aj ty aspoň jedenkrát počas svojho života prokrastinoval. Slovo pochádza z latinčiny a jeho doslovný preklad je „patriaci zajtrajšku“. Ide vlastne o chorobné odkladanie činností na neskôr, zajtra, pozajtra, po-pozajtra,... Menej často sa môžeš stretnúť taktiež s opakom prokrastinácie - prekrastináciou. Prekrastinuješ vtedy, ak máš tendenciu dokončiť veci skôr alebo aspoň začať pracovať na niečom ihneď ako je to možné.

Problematiku prokrastinácie sa nám pokúsil bližšie priblížiť na prvých tohtoročných biznis raňajkách Milan Marušinec zo spoločnosti SAP. Ako sám Milan na seba prezradil, je veľký prokrastinátor, a tejto téme sa venuje už dlhšiu dobu.

Vedel si, že aj známe osobnosti ako spisovateľ Victor Hugo, všestranný umelec Leonardo da Vinci alebo hudobný skladateľ Wolfgang Amadeus Mozart, boli prokrastinátori? Dokonca Franz Kafka písal svoje diela vždy pár hodín v noci, a to z toho dôvodu, že cez deň pracoval, cvičil a venoval sa iným aktivitám. Alebo úspešná autorka kníh o svetoznámom čarodejníkovi Harrym Potterovi, Joanne K. Rowling, oddychuje pri písaní hraním počítačovej hry Minecraft. Takže prokrastinácia nemusí byť vždy len na škodu, však?


Na prvých biznis raňajkách v roku 2019 sme mali naozaj plno. (Foto Kamila Kapustová)

Zamyslel si sa niekedy nad tým, prečo a z akých dôvodov prokratisnuješ? Určite prvou príčinou môže byť to, že si jednoducho perfekcionista. Fantazíruješ o tom, aké by to mohlo byť keby..., ale v podstate nikdy nezačneš danú činnosť robiť. Snívaš, že sa raz staneš spisovateľom, ale nikdy sa „nedokopeš“ k tomu, aby si nejakú knihu napísal. Druhým dôvodom môže byť napríklad to, že máš strach z neznámeho. Dookola si pokladáš otázku: „Čo ak?“. Čo ak vyjde moja energia navnivoč? Čo ak sa mi to nepodarí? Čo ak to nedokončím? A tým pádom, ani činnosť, ktorú by si chcel robiť, nikdy nezačneš. Alebo možno nemáš dostatočnú motiváciu, niečo rozptyľuje tvoju pozornosť či máš len skrátka odpor k vykonávaniu danej činnosti či úlohy.

Je niekoľko spôsobov ako sa vyhnúť prokrastinácii. Dôležité je plánovanie. Celkový úspech je súčtom malých krokov, preto si úlohy rozdeľuj do menších častí v pravidelných intervaloch. Svoje aktivity si zaraďuj do kalendára, pretože jediný vhodný termín je ten konkrétny. Nezabúdaj, že ak chceš svoje činnosti vykonávať pravidelne, musíš sa popasovať s „kritickým“ začiatkom. Vytrvaj a prekonáš najťažší bod. Následne nastane „bod zlomu“ a od tohto momentu sa zvyšok úlohy pre teba stane príjemný a zábavný. Je potrebné zlepšovať sa z kroka na krok, výsledky prídu postupne. Neuvažuj o tom, ako sa dostaneš z bodu A do bodu Z, ale z bodu A do bodu B.


Pri debatách o prokrastinácii bola naozaj dobrá atmosféra. :) (Foto Kamila Kapustová)

Ak si nestihol naše podujatie, dúfame, že sme ti aspoň takýmto spôsobom objasnili, čo to prokrastinácia vlastne je, aké sú jej hlavné dôvody a akým spôsobom ju prekonať.

Čítaj nás aj nabudúce!

Tím InQb!

O autorovi

Newsletter

Začítaj sa do našich noviniek a získaj tipy na inšpiratívne podujatia.

Pridaj sa k nám!
Zadajte správnu emailovú adresu
Už som registrovaný