![Rozhovor Martina Vavreková](https://www.inqb.sk/dokumenty/blogy/rozhovor_martina_vavrekova_-_stahovanie/martina-vavrekova-inkubator-stu-inqb.jpg)
Martina Vavreková: Inkubátor nie je len pre tých, čo chcú začať podnikať. Vítaní ste všetci, ktorí chcete doplniť svoje vedomosti.
Martina prišla do inkubátora pred niečo vyše dvomi rokmi zo súkromného sektora s bohatými skúsenosťami z rodinného podnikania. Od prvej chvíle neúnavne pomáha startupistom nielen s biznis plánom, ale aj cennými kontaktami. V tomto článku však priblíži aj to, ako spolupracujeme s fakultami, súkromným sektorom a aká je vízia inkubátora.
V rozhovore zistíš:
- prečo sa inkubátor presťahoval,
- ako sa podarilo vybudovať FEI HUB,
- aká je spolupráca v rámci STU,
- čo Martina oceňuje na spolupráci so súkromným sektorom,
- aké je smerovanie inkubátora,
- a čo Martinu na jej práci teší.
Po 15 rokoch zmenil inkubátor adresu – prečo?
Konečne. :) Som veľmi rada, že sa nám to aj vďaka novému vedeniu STU podarilo. Univerzitné inkubátory boli aj sú vo svete situované na univerzitnom kampuse a aj my sme pociťovali potrebu byť bližšie k študentom a môcť s nimi lepšie komunikovať. Študenti, ktorí chcú začať podnikať tak môžu efektívne využiť svoj čas na univerzite. Majú tu cowork a kancelárie, ktoré navštevujú počas voľna medzi prednáškami a vlastne vždy, keď potrebujú pracovať na svojom nápade. Nemusia chodiť ďaleko. Poradenstvo, prednášky a prakticky celý ekosystém je im k dispozícií priamo na fakulte, kde pôsobíme. Momentálne fungujeme na Fakulte elektrotechniky a informatiky (FEI) a Fakulte architektúry STU. Odkedy sme presťahovaní, navštevujú naše prednášky najmä študenti. Ľahšie si budujeme spoluprácu s tunajšími ústavmi, zamestnancami a vedením, lebo sme s nimi v každodennom kontakte. A to je dobré, tak to má byť.
Okrem nových kancelárií inkubátora vznikol na FEI-ke aj priestor pre študentov. Ako sa to podarilo?
Novému vedeniu STU sme minulý rok predložili naše výsledky a novú víziu, stratégiu a ciele. Súčasťou bol aj FEI HUB, príjemné moderné miesto, kde by sa študenti mohli učiť, tráviť svoj voľný čas, navštevovať naše prednášky aj podujatia organizované fakultou. Vedeniu sa náš návrh zapáčil, poskytlo nám peniaze na rekonštrukciu a priestor bol vďaka vedeniu fakulty FEI STU a Ústavu elektroniky a fotoniky do troch mesiacov zrekonštruovaný a odovzdaný do užívania.
Martina má úvodné slovo na prezentácii startupov vo FEI HUBe.
Spomínaš spoluprácu s Ústavom eletroniky a fotoniky, darí sa to aj s inými ústavmi a fakultami?
Okrem Ústavu elektroniky a fotoniky FEI STU, kde spolupracujeme s pedagógmi jednotlivých pracovísk, pracujeme aj s Ústavom robotiky a kybernetiky FEI STU a s Ústavom jadrovej a atómovej fyziky FEI STU. Študentom Stavebnej fakulty STU sme získali cenný kontakt na pravidelné návštevy inovatívneho mesta Aspern Smart City Research vo Viedni. Študentom Fakulty chemických a potravinárskych technológií STU pomáhame organizovať ChemDay a Študentskú vedeckú konferenciu pomocou propagácie v našom mediálnom priestore, poskytujeme im kontakty na donorov z oblasti našich komerčných partnerov. Na Fakulte architektúry STU máme zriadené tri kancelárie, teda inkubujeme aj mladých architektov a dizajnérov a máme naplánované workshopy aj na tejto fakulte.
A čo súkromný sektor?
V prvom rade musím spomenúť nášho generálneho partnera, spoločnosť ESET a Nadáciu ESET, ktorá nás už niekoľko rokov významne podporuje a sme im za to nesmierne vďační. Vo všeobecnosti sú spolupráce rôzne. S firmami organizujeme napríklad hackathon, tento rok chystáme ďalší. Naše bývalé startupy, ktoré sú dnes zabehnuté firmy, participujú na rôznych projektoch, napríklad spolupracujú so študentami v rámci vypracovania rôznych analýz. Komerčné firmy poskytujú zdarma svojich odborníkov na naše prednášky a mentoring startupom. Chcem vyzdvihnúť ich sympatický zmysel pre pro bono. Títo ľudia prichádzajú prednášať a mentorovať v rámci svojej práce, resp. počas svojho voľného času, lebo chcú podporiť podnikateľské nadšenie našich študentov a rozšíriť im vedomosti o podnikaní, firemnej kultúre a prezentačných zručnostiach.
STU má fakulty aj v okolí Námestia slobody a v Trnave, chystá sa spolupráca aj s nimi?
Z projektu ACCORD má byť koncom roka 2021 vybudovaný inkubátor na Stavebnej fakulte, ktorý bude poskytovať služby a zázemie pre aj pre študentov Fakulty chemickej a potravinárskej technológie a Strojníckej fakulty. Postupne aj tu získavame kontakty na vedenie, resp. zamestnancov, ktorí pracujú s praxou. Nezabúdame ani na Trnavu, vedenie STU plánuje zriadiť na Materiálovotechnologickej fakulte v Trnave podobný HUB ako je na FEI STU. Expanzia inkubátora znamená posilniť jeho tím. Nechceme zakladať prázdne "pobočky" na fakultách. Základom dobrého inkubátora je poskytovať službu, ktorú vytvárajú ľudia. A tých musí byť viac ako je súčasný stav.
Je inkubátor miestom len pre tých, čo chcú podnikať?
Inkubátor nie je len miesto, kde pomáhame tým, ktorí chcú podnikať. Vítaní ste všetci, ktorí si chcete vypočuť zaujímavú prednášku a doplniť vaše vedomosti. Stretnete sa so zaujímavými ľuďmi, nájdete tu parťákov do projektov alebo jednoducho sa necháte inšpirovať témou, prostredím a odrazu vám "zapne", čo chcete v živote robiť. Nie všetci chcú podnikať. Zaujímavá je práca vo vznikajúcej firme, ktorá sa dynamicky rozvíja a vy môžete byť pri tom, alebo si tu vypočujete zanieteného pedagóga a rozhodnete stať sa jeho kolegom.
Aké má inkubátor plány?
Vzhľadom na aktuálnu situáciu s opatreniami proti koronavírsu prispôsobujeme aj my naše služby online a okrem mentoringu sú v plnom prúde aj online podujatia, ktoré môžete sledovať na našom Facebooku. Z dlhodobého hľadiska sa zameriame na internú propagáciu smerom k fakultám. Chceme byť prvou voľbou pre študentov, ktorí chcú podnikať alebo hľadajú inšpiráciu pre svoje ďalšie profesionálne smerovanie. Zacielime aj na pedagógov STU, nájdu u nás zaujímavé soft skills tréningy, workshopy s odborníkmi z praxe a určite ocenia spoluprácu s našimi alumni startupmi v rôznych projektoch.
Čo ťa na tvojej práci teší?
Všetko. Spolupráca s mojimi kolegyňami, práca so študentmi, ktorým môžem odovzdať moje skúsenosti s podnikaním a inšpiratívne prostredie, ktoré potrebuje zmenu. Verím, že inkubátor k tejto zmene pozitívne prispieva.
Mati, vďaka za rozhovor!
-----------
Martina Vavreková
Martina je 2 roky riaditeľkou InQb - Univerzitného technologického inkubátora STU, zabezpečuje a kontroluje efektívnu spoluprácu startupov s mentormi. Pomáha im začleniť sa do startup komunity, vybudovať si v nej kontakty, prípadne nájsť vhodného partnera pre rozbeh firmy. Má praktické skúsenosti s podnikaním od založenia firmy, rastu, financovania, due diligence, predaja, až po jej likvidáciu.