Startup Expandables: Vďaka LinkedIn sa nám začali ozývať záujemcovia a absolvovali sme veľa stretnutí.

Startup Expandables: Vďaka LinkedIn sa nám začali ozývať záujemcovia a absolvovali sme veľa stretnutí.

Ján Mach a Pavol Kostolanský - to sú dvaja chalani z FEI STU, ktorí prišli k nám do inkubátora ako Expandables. Predstavili svoj projekt Papirus a odvtedy sa stali jedným z našich startupov, ktorému pomáhame.

V rozhovore zistíš:

  • ako sa chalani z Expandables dostali do inkubátora,
  • čo je Papirus a na čo slúži,
  • aké sú najčastejšie požiadavky zákazníkov na Papirus,
  • ako chalanom pomohol LinkedIn,
  • či je náročné študovať a vyvíjať produkt zároveň.

Ako ste sa k inkubátoru dostali? Uvedomovali ste si už predtým, že STU ponúka študentom takúto podporu?
V akademickom informačnom systéme sme registrovali pozvánky na podujatia, ktoré nám pravidelne chodili a tiež sme si všimli plagáty vylepené v rámci FEI STU. O inkubátor sme sa ale začali zaujímať až po súťaži Z garáže do sveta, na ktorej sme prezentovali náš produkt a dostali pozvánku od vedúcej inkubátore, Mati, na zapojenie sa do trojmesačného programu.

Čo ste si počas prvých troch mesiacov z inkubátora odniesli?
Mali sme hotový prototyp, no uvedomovali sme si, že s predajom produktu, reklamou a komunikáciou so zákazníkmi nemáme žiadne reálne skúsenosti. Nevedeli sme, čo je to biznis plán a ako plánovať naše ďalšie kroky. Cieľ sme mali, no cestu k nemu sme nevideli. V inkubátore nám mentori odkryli pozadie biznisu a ukázali, čomu sa vyhnúť a ako ďalej postupovať.

Dostali ste viacero hodín mentoringu. Ktorý mentor najviac ovplyvnil vaše zmýšľanie o podnikaní alebo samotnom produkte?
Zo začiatku bol náš biznis plán rozhádzaný a nevedeli sme sa rozhodnúť, ktorým smerom ísť. Po hodinách mentoringu sme si uvedomili, že by sme sa mali zamerať viac na dodávateľov existujúcich softvérových riešení, ktorí už majú zákazníkov a implementovať náš produkt do ich služby. Najviac hodín mentoringu sme strávili s vedúcou inkubátora, Martinou Vavrekovou, za čo jej veľmi pekne ďakujeme. :)

Váš nápad pomáha firmám správať sa viac ekologicky. Prezraďte ako.
Nápad sa zrodil z požiadavky zákazníka, aby nemusel ručne vymieňať papierový popis pred miestnosťou, nakoľko to bolo nutné robiť každé dva týždne na viac ako 10 miestnostiach. Chceli sme tento proces zautomatizovať a ušetriť papier. Preto sme navrhli a vytvorili Papirus, produkt, ktorý využíva na zobrazovanie informácií elektronický papier, automaticky sa synchronizuje cez Wi-Fi a na jedno nabitie batérie vydrží viac ako rok.

Aké požiadavky na Papirus majú zákazníci najčastejšie?
Papirus má využitie nielen ako popis miestností, ale aj ako menu v reštauráciách, chytrý kalendár alebo popis prepraviek. Vždy si radi vypočujeme požiadavky zákazníka a snažíme sa, aby sa Papirus prispôsobil zákazníkom a nie naopak. Medzi najzaujímavejšie požiadavky patrí napríklad pripojenie cez Ethernet + PoE, väčšia obrazovka alebo schopnosť odolávať nárazom a premenlivému prostrediu.

Produkt Papirus.Tím Expandables, naľavo Ján Mach a napravo Pavol Kostolanský.

V čom je Papirus unikátny?
Kombináciou nášho hardvérového a softvérového vybavenia dokáže Papirus na jedno nabitie vydržať viac ako rok pri pravidelnej aktualizácií cez Wi-Fi. Tým, že sme upustili od dotykového displeja a interakciu s používateľom sme vytvorili cez NFC (priložením smartfónu), boli sme schopní rapídne znížiť náklady na výrobu a spraviť produkt viac dostupným. Ponúkame aj dizajn z dubového dreva, ktorý výborne zapadne do všetkých priestorov a zároveň tým znižujeme použitie plastov v Papiruse na minimum.

V akom štádiu vývoja sa teraz nachádza?
Máme vytvorenú prvú produkčnú verziu, testujeme výdrž a budeme inštalovať prvé zariadenia.

Ako som sa od vás dozvedela, boom okolo Papirusu nastal, keď ste o ňom napísali na LinkedIn…
Chceli sme dostať povedomie o Papiruse medzi ľudí, no nevedeli sme presne ako to dosiahnuť. Keďže sme sa chceli zamerať na dodávateľov softvérových riešení a firmy, rozhodli sme sa využiť LinkedIn. Podarilo sa nám osloviť ľudí z fachu s veľkým dosahom a ich reagovaním na náš príspevok, sme získali veľký dosah. Začali sa nám ozývať záujemcovia a absolvovali sme veľa stretnutí.


Možné využitie Papirusu napríklad v kaviarňach, baroch, či reštauráciách.

Aké sú vaše ďalšie plány?
Aktuálne zakladáme firmu, plánujeme pokračovať v ďalšom programe inkubátora a premýšľame aj nad crowdfundingovou kampaňou. Tiež vyvíjame dve nové verzie Papirusu. Jednu s Ethernetom a PoE, druhú pre skladové prepravky. Papirus a jeho rôzne verzie sú naša hlavná priorita, ale máme v hlave už aj ďalšie nápady.

Obidvaja ste ešte študenti, je náročné študovať a vyvíjať produkt zároveň?
Myslím, že je to dobrá kombinácia na vytvorenie prototypu. Máme na škole možnosť čerpať informácie a tiež využiť to, čo nám inkubátor poskytuje. Aktuálne to ale začína byť trochu náročnejšie, keďže končíme bakalárske štúdium, pracujeme na záverečnej práci a začíname intenzívnejšie vyvíjať produkt. Ale dúfame, že všetko zvládneme. :)

Chalani, ďakujem veľmi pekne za rozhovor!

-----------------
Ján Mach
Vytvoril prototyp Papirusu. Na FEI STU študuje odbor Mechatronika a je v treťom ročníku. Popri štúdiu získal skúsenosti ako vývojár programového vybavenia mikroprocesorov.

Pavol Kostolanský 
Pomohol Jánovi založiť Expandables. Taktiež študuje v treťom ročníku na FEI STU, odbor Mechatronika. Popri štúdiu naberal skúsenosti pri vývoji softvérových riešení.

O autorovi

Newsletter

Začítaj sa do našich noviniek a získaj tipy na inšpiratívne podujatia.

Pridaj sa k nám!
Zadajte správnu emailovú adresu
Už som registrovaný