Rozhovor Dávid Kyselica

Startupista Dávid: Inkubátor STU pomáha startupom v ich najrannejšom, najzraniteľnejšiom, ale najkľúčovejšom štádiu.

Dávid Kyselica absolvoval v našom inkubátore trojmesačný podporný program, kde okrem priestoru na prácu, dostal 15 hodín mentoringu od našej riaditeľky Martiny a dvoch externých mentorov. Minulý týždeň predstavil svoj nápad pred odbornou porotou, čím zavŕšil svoje pôsobenie u nás, a tak sme ho spolu zhodnotili.

Ako hodnotíš uplynulé tri mesiace?
Zaujímavá skúsenosť. Veľa som sa naučil, objavil a stretol som veľa úžasných ľudí.

Obohatila sa aj tvoja osobnosť?
Samozrejme, všetko čo v živote človek zažije ho formuje. Podobne aj mňa ovplyvnil pobyt v inkubátore. Odnášam si lekciu pokory, nie som majster sveta a ani som nevymyslel koleso. Druhé moje znovuobjavenie je, že na dosiahnutie cieľa treba dlho a tvrdo pracovať. Možno aj pod vplyvom rôznych success stories a jednoduchých návodov človek prepadne predstave, ako je jednoduché s vlastným, často nie až tak geniálnym, nápadom uspieť. Z tejto predstavy človeka najjednoduchšie vyvedú iní a za prínos v tejto oblasti som vďačný práve inkubátoru.

Ako si sa o inkubátore dozvedel?
Z emailového newslettra, ktorý mi počas celého štúdia na STU chodil na školský mail. Spomenul som si naň, keď som chcel po škole rozbehnúť vlastný projekt. Aj keď musím sa priznať, že som ho celých 5 rokov považoval za spam.

Takže ten pomyselný spam hodnotíš spätne ako osožný mail. (Úsmev). To ma teší, lebo s podobným názorom sa u študentov čas od času stretávame. Vedenie univerzity a rovnako aj my si však myslíme, že je našou úlohou študentov inšpirovať a podporovať v myšlienke podnikania.

Váhal si dlho, kým si sa rozhodol poslať prihlášku do inkubátora?
Presvedčilo ma osobné stretnutie, hneď po ňom som bol vnútorne rozhodnutý prihlášku poslať. Imponovalo mi vnútorné nastavenie ľudí v inkubátore.

Vnútorné nastavenie ľudí v inkubátore, čo si pod tým predstaviť?
V zmysle, že boli zapálení pre myšlienku inkubátora a úprimne ich zaujímalo ako mne a môjmu projektu môžu pomôcť. Takéto vnútorné nastavenie nebýva pravidlom.

Dávid pri práci v Našom inkubátore. Dávid pri práci v inkubátore.

Tvoj nápad uľahčí prácu zvukárom, v akom smere?
Zaoberám sa bezdrôtovým prenosom profesionálneho audia. Mám vymyslený odlišný koncept ako súčasné bezdrôtové audio systémy. Pri nich je nevyhnutné mať ku každému audio zariadeniu, napr. bezdrôtový mikrofón, vždy jeden prijímač. S narastajúcim počtom zariadení sa to veľmi komplikuje, je potrebné veľké množstvo prijímačov, rôznych iných zariadení, káblov a samozrejme veľa práce. Mám ambíciu všetky prijímače aj s príslušenstvom nahradiť jediným spoločným zariadením. Ako pri každej inovácii je tu riziko, že som niečo prehliadol a nebude to fungovať. Preto aktuálne pracujem na prototype, ktorý overí môj koncept.

Ako si sa k svojmu nápadu dostal?
Hlavne počas strednej školy som ako dobrovoľník ozvučoval rôzne koncerty, divadelné hry a všeličo iné. Častokrát ma práve bezdrôtové systémy rozčuľovali. Ich zložitosť, nespoľahlivosť a vlastne celková užívateľská neprívetivosť. Počas vysokej školy a neskôr stáže u mobilného operátora som sa dostal k tomu najnovšiemu z bezdrôtových technológií. Uvedomil som si, že technológie z telco sveta by bolo možné preniesť do audio sveta. A tak vznikol môj nápad, ako spojenie týchto dvoch svetov.


Dávid vysvetľuje svoj projekt odbornej porote.

Nastal v inkubátore nejaký zlomový moment, ktorý ti otvoril oči?
Neviem definovať jeden moment, no postupne v malých krokoch som videl veci reálnejšie a odpovedal som si na dôležité otázky. Často som hľadal odpovede na otázky, ktoré som si predtým ani nepokladal, no vyplynuli z rôznych stretnutí a mentoringov.

Mentoroval ťa aj Mišo Hrabovec z Anasoftu, tiež absolvent FEI-ky. Mám pocit, že medzi vami vznikla prijemná symbióza. Ako to vnímaš ty?
Michalov mentoring bol pre mňa veľkým prínosom. Jeho podnikateľská skúsenosť a nadhľad ma nútil zamyslieť sa nad otázkami, ktoré mne samému ani nenapadli. Myslím si že sme si aj ľudsky rozumeli, dúfam že si myslí to isté. (Úsmev).

Hoci neplánuješ hneď teraz založiť firmu, nápad chceš rozvíjať. Ako budú vyzerať tvoje najbližšie mesiace?
Okrem práce na prototype, si budem hľadať aj normálne zamestnanie. Môj startup ešte potrebuje nejaký čas, kým sa mu budem venovať naplno. Niektoré veci sa nedajú, alebo to nie je múdre, urýchliť a vyžadujú čas.


Momentka z rozhovoru. 

Mal si už chuť nechať to tak? Ak áno, prečo si to neurobil?
Samozrejme, nie je to ľahká cesta a ešte stále som len na jej začiatku. Neviem, asi je to trochu aj moja vlastná tvrdohlavosť a presvedčenie, že môj nápad je dobrý nápad.

Skús opísať inkubátor jednou vetou.
InQb je ako inkubátor pre bábätká - pomáha startupom v ich najrannejšom, najzraniteľnejšiom, ale najkľúčovejšom štádiu.

Ak nás práve číta niekto, kto má nápad a váha... aká by bola tvoja rada?
Áno, na začiatku je pochybnosť namieste a je dôležité sa bez ružových okuliarov pozrieť na nápad s každej možnej perspektívy. No kreativita je úžasná vlastnosť a bola by škoda, aby si tento dar nevyužil.

Dávid, ďakujem veľmi pekne za rozhovor, tvoje pôsobenie v inkubátore obohatilo aj nás. Prajem ti všetko dobré!

-----------------
Dávid Kyselica
Absolvoval študijný program Telekomunikácie na FEI STU. Pracovnú skúsenosť má z prostredia telekomunikačných service providerov. Má rád kreativitu prinášajúcu inovácie. Ako dobrovoľník ozvučoval rôzne koncerty a divadlá, čo ho inšpirovalo k projektu bezdrôtového prenosu profesionálneho audia, ktorého cieľom je významne zjednodušiť život zvukárom. Vo voľnom čase sa venuje mladým ľuďom ako dobrovoľník na letných táboroch a najlepšie si oddýchne na horách.

O autorovi

Koordinuje, spája, administruje, optimalizuje.
tothova@inqb.sk
+421 908 674 172

Newsletter

Začítaj sa do našich noviniek a získaj tipy na inšpiratívne podujatia.

Pridaj sa k nám!
Zadajte správnu emailovú adresu
Už som registrovaný