Prečo je Google Analytics dôležitou súčasťou každého webu?

Prečo je Google Analytics dôležitou súčasťou každého webu?

Karol Voltemár z online marketingovej agentúry madviso nám dal na seminári v InQb hneď niekoľko dôvodov. Ak aj ty chceš vedieť o návštevnosti svojho webu viac, nasledujúce riadky sú určené tebe.

Najprv si však povedzme čo je Google Analytics.
Je to analytický nástroj poskytovaný Google, ktorý sleduje a reportuje pohyb návštevníkov na vašom webe. Google spustil túto službu v roku 2005 a dnes je najrozšírenejšou a najpoužívanejšou analytickou službou v prostredí internetu. Pre moderné weby sa stal nevyhnutnosťou nielen pri vyhodnocovaní nazbieraných dát, ale aj pri analýze predaja a nastavovaní marketingovej stratégie.

Google Analytics - seminár v InQb
Google Analytics - seminár v InQb (Foto Kamila Kapustová)

Že Analytics, ako sa skrátene nazýva (prípadne GA), je kľúčový si uvedomuje aj približne 50 ľudí, ktorí sa semináru u nás zúčastnili. Okrem študentov, startupistov sedeli v publiku aj podnikatelia a zamestnanci so záujom napredovať vo svojich projektoch. Analytics je naozaj užitočný nástroj pre každý web, či už máte e-shop, vzdelávate alebo ním prezentujete svoju firmu, či neziskovku. Analytics vám napovie, ako váš web reaguje, odkiaľ naň chodia návštevníci, čo čítajú a koľko času na vašich stránkach strávia. Dokážete tiež dedukovať prečo odchádzajú, viete vyhodnocovať úspešnosť kampaní, sledovať rýchlosť načítania a mnoho iných cenných ukazovateľov, vskutku užitočné.

A ako to vyzeralo priamo na seminári?
Karol Voltemár sa po základných informáciách o nástroji Google Analytics venoval aj významu jednotilvých metrík a krok po kroku vysvetľoval ako s nimi pracovať. Výhodou bolo, že teóriu naživo prezentoval priamo v nástroji, čím sme sa dokázali v téme lepšie orientovať a testovať jednotlivé kroky priamo na číslach vlastného webu.

Venoval sa aj jednotlivým metrikám a radil ako s nimi pracovať. Vyzdvihol užitočné reporty a ukázali sme si tiež, kde ich nájsť a ako s nimi pracovať tak, aby sme sa v nich nestratili a vedeli ich správne interpretovať. Tiež sme získali cenné rady ako z Analytics vytiahnuť podstatné dáta o stave webstránky a odhalili sme, ako sa správajú užívatelia, čo je určite zaujímavé najmä pri predaji cez internet.

Karol Voltemár v InQb
Karol Voltemár v InQb (Foto Kamila Kapustová)

Veľmi dôležitou súčasťou komplexnej analýzy webu je poznať jeho slabšie miesta a odhaliť, kde prichádza k strate návštevnosti. Toto by sme rozhodne nemali podceniť. Kvalitnou prácou s dátami z Google Analytics dokážeme pomôcť zvyšovaniu návštevnosti, zjednodušiť cestu zákazníkovi ku kúpe alebo k inej želanej konverzii - zanechaniu mailovej adresy, zapojenie sa do súťaže alebo prihlásenie k odberu noviniek.

Na seminári bolo naozaj plno a už 23. apríla sa môžete tešiť na ďalší seminár s Karolom Voltemárom, teraz na tému Efektívny marketing e-shopu. Dovidenia!

Seminár Google Analytics v InQb
Seminár Google Analytics v InQb (Foto Kamila Kapustová)

O autorovi

Newsletter

Začítaj sa do našich noviniek a získaj tipy na inšpiratívne podujatia.

Pridaj sa k nám!
Zadajte správnu emailovú adresu
Už som registrovaný