Kde hľadať pri práci endorfíny?

Kde hľadať pri práci endorfíny?

V zamestnaní trávime veľkú časť života, a práve preto je pre väčšinu z náš výber zamestnania jednou z kľúčových životných udalostí. Pod prácou snov sa skrýva zamestnanie, ktoré nás má robiť šťastnými. Spoločnosť často už od študentov vysokej školy očakáva, že už majú ucelenú predstavu o tom kde a čo budú po škole robiť, veď si predsa podľa toho vybrali katedru. Študenti, môžete si vydýchnuť, pretože nájdenie ideálneho zamestnania nie je vo veľkej miere ohraničené oborom vzdelania. Vždy môžete školu zmeniť alebo sa popri nej venovať tomu čo vás napĺňa a pridať do CV zaujímavé zručnosti. Kľúčom je, aby človek videl, že jeho práca má zmysel a pomáha tejto spoločnosti. Vtedy sa z práce vraciame dobre naladení a líhame si do postele plní endorfínov. Ak je vaša práca pre vás zdrojom endorfínov ste šťastný človek a mali by ste sa prestať ďalej naháňať a užiť si to. Ak nie, je načase to zmeniť.

Niektorí ľudia si svoju vysnívanú prácu predstavujú ako koníček, ktorý ich bude živiť. Nuž nerada vás sklamem, ale veľmi málo ľudí, ktorí chodia od malička na hodiny klavíra hrá v Národnom Divadle. Pre iných ľudí je kľúčové to aby mali vysoký plat a mohli „žiť na vysokej nohe“ a prípadne aby na to vynaložili čo najmenej energie.

Benjamin Todd z organizácie 80 000 hours sa zaoberá hľadaním efektívnych prostriedkov, ktoré ľudom pomáhajú pri ich kariére a nájdení toho čo ich napĺňa a boli so sebou a svojím životom spokojní. On a jeho tím prešli cez viac ako 60 rôznych štúdii a nepotvrdili ani jednu z vyššie spomínaných teórii ale vytvorili zoznam kľúčových ingrediencii práce snov:

  1. Robíš to v čom si dobrý nie priemerný.
  2. Tvoja práca pomáha spoločnosti.
  3. Aj keď si pod dohľadom šéfa, cítiš sa slobodný, baví ťa plnenie pracovných úloh a hlavne máš neustále spätnú väzbu.
  4. Pracovné prostredie a príjemní kolegovia.
  5. Tvoja práca uspokojuje tvoje životné potreby a pracovný čas ťa neobmedzuje v osobnom živote.

Váš InQb :)

O autorovi

Absolventka Fakulty chemickej a potravinárskej technológie na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave. Veronika dlhodobo vypomáhala v InQb počas štúdia a momentálne si plní svoje pracovné sny v chemických laboratóriách. 

Newsletter

Začítaj sa do našich noviniek a získaj tipy na inšpiratívne podujatia.

Pridaj sa k nám!
Zadajte správnu emailovú adresu
Už som registrovaný