Absolventi STU pomáhajú obciam a myslia aj na ekológiu

Absolventi STU pomáhajú obciam a myslia aj na ekológiu

Počas štúdia priestorového plánovania na Ústave manažmentu STU sa u troch spolužiakov zrodil nápad pomáhať obciam na Slovensku. Tomáš Szabo, Martin Gregor a Michal Fondrk založili za pomoci nášho inkubátora spoločnosť PROROZVOJ, s.r.o. so zameraním na regionálny rozvoj. Neskôr na projekte ostali dvaja, no vytrvali, dnes ich je v tíme už 10 a majú ambíciu rásť ďalej. Okrem prvotnej myšlienky zjednodušenia administratívy pre obce, diverzifikovali svoje aktivity a venujú sa napríklad aj ekologickým toaletám pre psov ECO DOG TOILET.

V našom rozhovore sa však venujeme ich primárnej aktivite, platforme E-PRO, s ktorou v roku 2016 prišli do InQb. Ide o typ webovej služby, ktorá prináša nové možnosti v spravovaní a tvorbe strategických dokumentov a je dostupná pre všetky obce a mestá na Slovensku. Hlavným cieľom je umožniť samosprávam jednoducho, ale pritom kvalitne spravovať, aktualizovať a vytvárať strategické dokumenty, a tým prispieť k prehľadnosti, transparentnosti a zjednodušiť procesy napríklad aj pri čerpaní eurofondov.

O E-PRO sme sa rozprávali s jeho výkonným riaditeľom, Tomášom Szabom

Čo sa dozvieš v článku:

  • aké boli ich začiatky,
  • čo im pôsobenie v inkubátore dalo,
  • ako sa im podarilo prekonať úskalia a čo ich poháňa dopredu,
  • čo im priniesli startupové súťaže,
  • a čo odkazujú študentom.

Ako k nápadu E-PRO prišlo?
S úplne prvým nápadom veľmi zjednodušenej verzie dnešného E-PRO prišiel Martin. Videli sme, ktoré veci nefungujú a dlho sme si lámali hlavu, ako ich zlepšiť. V Čechách sme objavili podobný systém, ktorý u nás chýbal a poslúžil nám ako inšpirácia. A potom to už postupne išlo.

Ako dlho je E-PRO na trhu a koľko má užívateľov?
E-PRO bolo oficiálne spustené v septembri 2017. Má niečo vyše stovky registrovaných používateľov. Prvotná myšlienka, že si v ňom dokumenty budú obce spracovávať sami sa vôbec neuchytila, ale nevadí, lebo sme sa prispôsobili a pracujeme v ňom my. Obec aj tak dostane obrovskú pridanú hodnotu, len to nerobíme tak masovo. Prekopali sme aj celý biznis model, ktorý sa teraz konečne začína ukazovať ako úspešný.

Ako ste sa dozvedeli o inkubátore?
Nie som si už úplne istý, či som si všimol reklamu na Facebooku, ale pravdepodobne to bolo cez školu, keďže sme z STU a InQb je jej súčasťou. Takisto nám chodili aj správy cez akademický informačný systém a kto chce, cestu sem si nájde. Môžem len odporúčať. :)

Zakladatelia Prorozvoj na súťaži TECH INNO DAY
Zakladatelia E-PRO. Zľava Michal Fondrk, Martin Gregor a Tomáš Szabo.

Čo vám pobyt v InQb priniesol?
Dalo nám to veľmi veľa a keďže sme boli blízko štartovacej čiary, pomohlo nám to rozhýbať sa. Či už rady a skúsenosti rôznych skúsených mentorov alebo kancelárske priestory, súťaže a rôzne workshopy. To všetko nás posunulo tam, kde sme dnes.

Človeka by mala baviť tá cesta, nielen hnať sa za nejakým cieľom.

Vyskúšali ste aj iné programy na podporu mladých podnikateľov, aké vidíte rozdiely?
Áno, po skončení našej účasti v InQb sme boli ešte súčasťou Slovak Business Agency. Cez túto organizáciu sme sa dostali na zahraničné podujatia, boli sme v Londýne a Singapure, pričom sme mali preplatené náklady na cestu, ubytovanie a vstup na konferenciu. Do tohto programu je ale náročnejšie sa dostať a je tam väčšia konkurencia, preto by som na začiatok skôr odporúčal absolvovať InQb. Ide aj o celkový prístup, ktorý je tu veľmi priateľský vďaka super ľuďom, ktorí tu pracujú. :)

Tomáš Szabo na súťaži TECH INNO DAY
Tomáš Szabo na súťaži TECH INNO DAY, ktorú InQb organizoval v roku 2017.

Vždy ste boli aktívni na networkingových podujatiach a startupových súťažiach. Získali ste aj nejaké ocenenia?
Ako sme trochu rozbehli naše podnikanie, začali sme si tieto súťaže a podujatia oveľa viac všímať. Ani neviem ako a samých nás to veľmi milo prekvapilo, ale ocenení sme získalo viacero - či už v Študentskej podnikateľskej cene, Inovatívnom čine roka, jednej súťaži zameranej na projekty s pozitívnym spoločenským dopadom... bolo toho pomerne dosť.

Čo vám okrem výhier tieto súťaže priniesli?
Hlavne možnosť vyskúšať si prezentovanie pred ľuďmi, ktorí vás nepoznajú a musíte im opísať vaše podnikanie v priebehu pár minút. S tým súvisí celá príprava, prezentačná aj psychická, lebo sám som mával obrovskú trému z vystúpení na verejnosti. Okrem toho nám súťaže priniesli aj mnohé cenné kontakty, keďže sa ich zúčastňujú podobne zmýšľajúci ľudia. Vždy som bol zvedavý, kto sa čomu venuje, je to obohacujúce. Moja rada - hláste sa do všetkých súťaži, kde môžete, lebo nikdy neviete, koho zaujmete, ktorým smerom to môže vystreliť a čo všetko Vám to môže priniesť. :)

Najväčším motorom pre mňa je, že každý deň prináša niečo nové, kontakty, stretnutia, možnosti.

Určite nastali aj nejaké zakopnutia a nezdary...
Áno, tie sú súčasťou asi naozaj každého podnikania, a tak sme to aj brali. Niekto si povie, že teraz sa to ľahko hovorí, ale tie prekážky a nezdary budú prichádzať stále, a tak som na to aj nastavený. Určite ich je ešte veľa aj pred nami, ale nemám z nich strach. Z každej sa dá totiž zobrať poučenie a človek z nej vzíde silnejší ako predtým. Výrazne mi k tomu pomohlo, že som už predtým čítal podnikateľské príbehy velikánov, ako zakladateľa Nike, McDonald´s, Elona Muska, či iných. Keď si človek pozrie ich cestu, kde začínali a kam to až dotiahli, tak ho to veľmi nakopne a začne sa na prekážky a nezdary pozerať úplne inak. Aspoň u mňa to funguje dokonale.

Čo vás poháňa dopredu?
Hlavne to, že nás to baví. Je s tým spojená sloboda a voľnosť, človek si všetko sám plánuje, čo na druhej strane prináša aj riziko, že to preženie. Najväčším motorom pre mňa je, že každý deň prináša niečo nové, kontakty, stretnutia, možnosti. Človeka by mala baviť tá cesta, nielen hnať sa za nejakým cieľom. Aj keď ten je určite dobré mať.

E-PRO obec Šuňava
E-PRO pri práci – kancelária starostu obce Šuňava.

Kde je E-PRO dnes a kam smeruje?
Dnes je to fungujúci portál, s ktorým sme už po dlhej dobe spokojní a je využívaný. Nie je to ale to, na čom stojí naša firma, našťastie sa nám to podarilo diverzifikovať na viacero oblastí aj v rámci služieb, ktoré poskytujeme obciam.

Čo by si odporučil študentom s nápadom a začínajúcim podnikateľom?
Nebáť sa ísť do akcie. A ak vás to na začiatok stojí hlavne váš čas, nebáť sa neúspechu, lebo vždy je lepšie urobiť reálny krok, ako o tom len hovoriť. Tou akciou myslím napr. obrátiť sa na InQb, kde vám radi a ochotne pomôžu. Je dobré nechať si poradiť a vyhnúť sa zbytočným chybám, ktoré už spravil niekto pred vami.

Ako by si opísal InQb jednou vetou?
Tím ochotných ľudí so zázemím, ktorý vám pomôže pretaviť váš nápad do praxe.

Ďakujeme za rozhovor, Tomáš! 

-----------------------------
Tomáš Szabo
Absolvent Ústavu manažmentu STU, odbor Priestorové plánovanie. Koncom štúdia založil s kolegami firmu PROROZVOJ s.r.o. a podniká dodnes. Okrem toho, že pracuje v oblasti, ktorú vyštudoval, pôsobí aj naďalej na svojej alma mater ako doktorand. Vo voľnom čase veľmi rád športuje (florbal, futbal, tenis, bicykel) a číta knihy. Bavia ho rôzne kurzy a školenia hlavne v oblasti obchodnej a manažérskej činnosti, keďže chce stále posúvať svoje podnikanie dopredu. Nechce zaspať na vavrínoch a s prácou pre obce to určite nekončí.

O autorovi

Newsletter

Začítaj sa do našich noviniek a získaj tipy na inšpiratívne podujatia.

Pridaj sa k nám!
Zadajte správnu emailovú adresu
Už som registrovaný