6 inšpiratívnych kníh, ktoré ti pomôžu v sebarozvoji

6 inšpiratívnych kníh, ktoré ti pomôžu v sebarozvoji

Nedávno sme ti priniesli zoznam 10 kníh, ktoré obohatia tvoje ja! S týmto úspešným formátom pokračujeme aj naďalej a v spolupráci s kníhkupectvom Martinus ti ponúkame možnosť nahliadnuť do knižnice našich mentorov, skúsených ľudí z biznis sveta. Na svoje si určite prídu všetci milovníci inšpiratívnych kníh, startupisti (ale aj tí, ktorí vo vodách biznisu plávajú už dlhšie), ale aj všetci tí, ktorí si radi rozširujú obzory a pracujú na svojom sebarozvoji. Veríme, že medzi knihami nájdeš aj ten správny vianočný darček pre seba alebo svojich blízkych. Tak poďme na to!

1. Peter Thiel: Od nuly k jednotke

Ako uvádzajú viaceré recenzie, knihu od úspešného podnikateľa a spoluzakladateľa PayPalu, Petra Thiela a spoluautora Blaka Mastersa, Od nuly k jednotke, by si mal prečítať každý, kto premýšľa nad začatím podnikania alebo už podniká. Ako už podnadpis knihy napovedá, autori sa venujú startupom, vysvetľujú terminológiu, popisujú ich princípy a fungovanie. V jednotlivých kapitolách pokladajú nevyhnutné otázky, nad ktorými je potrebné zamyslieť sa a hľadať na ne správne odpovede. Autori radia hľadať v neznámych oblastiach, ktoré môžu byť výzvou do budúcnosti a nekopírovať to, čo vo svete už funguje, resp. zamerať sa viac na inovácie a pokrok.

Náš mentor, Milan Novotný, ju hodnotí takto: „V knihe sa hovorí o tom, ako naša súčasná spoločnosť technologicky stagnuje, aj keď si to my práve nemusíme všímať. To, ale nezohľaduje pokroky v iných oblastiach. Je to skvelá biznis kniha, ktorú odporúča napríklad aj Mark Zuckerberg, Elon Musk, či poprední investori z oblasti venture capitalu. Odporúčam ju prečítať každému, kto chce začať podnikať, viesť svoj startup alebo sa len chce naučiť nové a zaujímavé koncepty. Pri tejto knihe sa určite nebudeš nudiť! Autor v nej uvádza aj veľa zaujímavostí, ktoré zohľadňujú rôzne udalosti alebo trendy v rámci USA.“

2. Rolf Dobelli: The Art of Thinking Clearly (Umenie jasného myslenia)

Kniha The Art of Thinking Clearly od švédskeho autora a podnikateľa Rolfa Dobelliho bola preložená do viac ako 40 jazykov a po celom svete sa predalo už cez 6 miliónov kópií. „Táto kniha vysvetľuje najbežnejšie nesprávne rozhodovacie postupy (podporené príkladmi z praxe) založené na falošnom vnímaní reality. Ich pochopenie môže pomôcť vidieť rozmanité dilemy jasnejšie.“, opísal tento medzinárodný bestseller mentor InQb, Michal Hrabovec. Kniha teda opisuje v 100 krátkych kapitolách najčastejšie chyby v rozhodovaní (v práci aj doma), ktoré robíme v každodennom premýšľaní a navrhuje spôsoby, ako sa im vyhnúť a urobiť tak naše rozhodnutia lepšími.

Komu by nevyhovovala anglická verzia, môže si pokojne prečítať aj tú slovenskú pod názvom Umenie jasného myslenia.

Ďalšie tipy na inšpiratívne knihy nájdeš aj v článku
10 kníh, ktoré obohatia tvoje ja.

3. Lucia Lackovičová: Michaela Musilová, Žena z Marsu

Mentorka Karin Kniez, opísala príbeh Michaely Musilovej takto: „S Michaelou sa poznáme osobne a stretli sme sa v rámci spolupráce s InQb pri mentorovaní. Jej úžasný a obdivuhodný príbeh, ktorý hovorí o inšpiratívnej a úspešnej vedkyni, ma ohúril od prvého momentu. Už v mladom veku sa stala svetovou špičkou vo svojej branži. A preto verím, že jej príbeh osloví aj teba. V situácii, v ktorej sa všetci nachádzame sa práve o vedcoch veľa hovorí, o ich význame pre spoločnosť, pre nás všetkých. Kniha je aj preto povzbudením (nielen) pre mladé ženy, ktoré sa rozhodujú pre kariéru vo vedeckom svete. Opisuje náročné štúdium na prestížnych zahraničných univerzitách, expedície a výskum, prácu pre NASA či stretnutia s mnohými inšpiratívnymi ľuďmi z celého sveta. Dozvieš sa tiež o tvrdej konkurencii v tomto prostredí. V každom prípade aj Michaelin príbeh je príbehom odhodlaného a vytrvalého človeka, ktorý si ide za svojim snom a dobije nielen svet, ale raz určite aj vesmír. Želám jej to z celého srdca!“.

Možno o tom ešte nevieš, ale Fakulta elektrotechniky a informatiky STU otvorila tento rok po prvýkrát nový inžiniersky študijný program Kozmické inžinierstvo. Michaela Musilová v ňom vyučuje predmet Astrobiológia. Takže, nadšenci výskumu, inžinierstva a vesmíru spojte sa!

4. Jan Mühlfeit: Pozitívny líder

Chceš na sebe pracovať, nadobudnúť pozitívnu energiu a motiváciu? Potom by mal vziať určite do rúk knihu Pozitívny líder od stratéga, mentora a blízkeho spolupracovníka Billa Gatesa, Jana Mühlfeita. Vďaka dlhoročným skúsenostiam autora, odhalíš svoje silné stránky a naučíš sa s nimi pracovať, vytýčiš si vytúžené ciele a zistíš, ako sa zbaviť stresu a zachovať si chladnú hlavu. Túto knihu odporúča mentor Peter Andrišin aj na školeniach. Okrem toho, radí prečítať si aj Myslenie rýchle a pomalé od Daniela Kahnemana, a Fish! Ryby! od autorov Lundin, Paul a Christinasen.

5. Dale Carnegie: Ako si získavať priateľov a pôsobiť na ľudí

Prečítať si titul Ako si získavať priateľov a pôsobiť na ľudí sa ti zíde nielen v osobnom, ale aj v pracovnom živote. Predsa, pomohla už viac ako pätnástim miliónom čitateľov v tridsiatich krajinách sveta, a aj preto ti ju odporúča prečítať náš mentor, Bohuš Pokštefl! Kniha ti poskytne návod, ako si získať a udržať nových priateľov a naučíš sa, ako viesť dialóg a ostatných pritom nenudiť. Vďaka informáciám uvádzaným v tomto svetovom bestselleri tiež zistíš, ako si neurobiť z ľudí nepriateľov a ako ich získať na svoju stranu. Zaujímavé, no nie? 

6. Dan Heath & Chip Heath: Made to Stick (Nápad za milión)

Túto knihu nájdeš v slovenskom preklade ako Nápad za milión. Odporúča ti ju mentor Michal Novota, ktorý sa o titule vyjadril takto: „Želám si, aby si každý začínajúci marketér a komunikátor prečítal túto knihu predtým, ako sa pustí do prvej kampane. Autorská (a bratská) dvojica zvládla nájsť celkom účinnú a praktickú metodiku ako predávať aj komplikované nápady jednoducho. V pomerne stručnej knihe ponúkajú veľa príkladov z praxe a píše im to veľmi zábavne, takže ťa čaká čítanie s úsmevom na tvári.“Túto najlepšiu knihu v kategórii "business books" v roku 2007 si jednoducho musíš prečítať!

Veríme, že sme ťa inšpirovali a prajeme ti príjemné chvíle strávené pri knihe. :)

O autorovi

Newsletter

Začítaj sa do našich noviniek a získaj tipy na inšpiratívne podujatia.

Pridaj sa k nám!
Zadajte správnu emailovú adresu
Už som registrovaný