10 kníh, ktoré obohatia tvoje ja

10 kníh, ktoré obohatia tvoje ja

Odporúčaní ako tráviť svoj voľný čas hodnotne bolo počas karantény naozaj mnoho. My sme sa na základe našich online podujatí, kde odznelo viacero inšpiratívnych titulov, rozhodli pripraviť výber kníh, ktoré rozšíria obzory, motivujú aj povzbudia. 

Naša skvelá mentorka Karin Kniez, ktorá je milovníčkou kníh, vyzdvihla tri tituly a odporúča Kocha, Sedláčka a Kroca . My zasa odporúčame záznam prednášok Kríza ako šanca, kde sa spolu s manželom Petrom venovali opatreniam v čase korona karentény v malých a stredných firmách a radili aj ako zmierniť dopady krízy. Okrem knižných tipov Karin Kniez ti dávame do pozornosti aj jej Inšpiratívne čítanie (nielen) pre biznis, kde sa číta, o knihách diskutuje a vzájomne inšpiruje. 

1. Princíp 80/20 - hodnotenie z webu Martinus 4,4/5

Dnes už klasika business literatúry a svetový bestseller, ktorého autorom je Richard Koch, konzultant a podnikateľ. Zväčša sa venuje interpretácii Paretovho pravidla, ktoré je ústredným motívom aj tejto knihy. Vysvetľuje, že vynakladať úsilie, čas aj peniaze sa dá oveľa efektívnejšie, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Stačí si uvedomiť, že 20% pracovného úsilia vedie k 80% výsledkov alebo 20% peňazí, investovaných v pravý čas do nákupu správnej komodity, prinesie 80% výnosov. Podtitul knihy Ako dosahovať najlepšie výsledky s najmenším úsilím to plne vystihuje.

2. Tvrdo vydretý úspech - hodnotenie 4,8/5 

Životopis Raya Kroca a zároveň príbeh spoločnosti McDonald’s je pre čitateľov veľkou inšpiráciou. Upozorňuje na dôležitosť tvrdej práce aj kusu šťastia. Každý startupista, ten, ktorý je úplne na začiatku aj ten, ktorý má za sebou už prvé kroky, by mal po nej siahnuť, určite tam nájde množstvo podnetov a veľkú dávku motivácie. 

3. Ekonómia dobra a zla - hodnotenie 4,6/5 

Táto kniha bola preložená do 14 jazykov a po prvom vydaní sa stala bestsellerom. Búra stereotypy o ekonomických knihách a nie je len sondou do ekonomických dejín, no prináša aj nový rozmer s presahom do spoločenských vied, umenia a filozofie. Autorom je Tomáš Sedláček, jeden z najznámejších a nacitovanejších českých ekonómov súčastnosti, lektor Karlovej univerzity a publicista. Bol tiež poradcom exprezidenta Václava Havla a odporúčame sledovať aj jeho facebook, kde zdieľa svoje podnetné postrehy a myšlienky. 

Zo všetkých vecí na svete mám najradšej knihy. (Nicola Tesla)


Svoje tipy na knihy nám dal aj Grigor "Grishi" Ayrumyan CEO WEZEO v online webinári, ktorý mimochodom tiež stojí za pozretie. 

4. Budúcnosť organizácií – hodnotenie Michala Meška, CEO Martinus, 5/5

Autor Frederic Laloux prináša nový pohľad na fungovanie organizácií a ich manažent. Približuje organizácie v minulosti, náhľad do hierarchických korporácií a krok po kroku, od náboru cez koučing až po povýšenie alebo preustenie, prináša idey a príklady ako by mala fungovať firma v 21. storočí. Autor má dar aj takto náročnú tému poskytnúť čitateľovi zrozumiteľne a s ľahkosťou. Zrejme preto sú nielen jeho knihy, ale aj prednášky, také žiadané. 

5. Adaptujte sa - hodnotenie 3,7/5

O metóde pokus omyl si už asi počul a zástancom tohto prístupu pred dokonalým plánom je aj ekonóm a novinár Tim Harford. Či už sa jedná o náboženský konflikt alebo enviromentálnu nehodu,  podľa neho je najlepšie priebežne adaptovať na neustále meniace sa podmienky. Pred plánovaním uprednostňuje improvizáciu, prácu v teréne a postupné kroky pred veľkými skokmi. Tieto postupy môže aplikovať každý, či už sa jedná o vysokého manažéra, politika, startupistu alebo človeka, ktorý sa snaží efektívne manažovať svoj život.  

6. Inovátori - hodnotenie 5/5

Meno Walter Isaacson, už možno poznáš. Je autorom životopisu Steva Jobsa, ktorý sa stal globálnym fenoménom a jednou z najpredávanejších kníh literatúry faktu. V knihe Inovátori autor približuje príbehy ľudí, vďaka ktorým digitálny vek vôbec mohol prísť. Dalo by sa povedať, že sa jedná o dejiny digitálnej revolúcie a sprievodcu inováciami. Mimoriadna dôležitosť tímovej spolupráce bola známa už v minulosti a v tejto knihe nájde každý STUčkar, startupista aj nadšenec pre inovácie veľa inšpirácií a odpovedí. 

Človek, ktorý nechce čítať, nemá žiadnu výhodu oproti človeku, ktorý nevie čítať. (Mark Twain)

Ďalšie odporúčania sme zozbierali z prechádzajúcich podujatí alebo počas rozhovorov s našimi mentormi a priateľmi inkbátora. 

6. Sila rozumu v bláznivej dobe - hodnotenie 4,6/5

Kniha šachového veľmajstra, filozofa a teológa Jána Markoša, prináša odpovede na množstvo otázok týkajúcich sa kritického myslenia. Tiež ponúka spôsoby jeho využitia v každodennom živote a ako príklady používa reálne statusy a reakcie zo súčasnej slovenskej spoločnosti. Okrem toho poukazuje na spôsoby a techniky manipulácie, ktorej dnes čelíme v politike, bežnom spoločenskom živote, pseudomedicíne, aj iných oblastiach. Pozoruhodné a osožné čítanie, ktoré bezpochyby využije každý, kto po tomto titule siahne. 

7. Myslenie rýchle a pomalé - hodnotenie 4,6/5

Autor knihy, Daniel Kahneman, ekonóm a psychológ, je nositeľom Nobelovej ceny za ekonómiu a svoj dlhoročný výskum o ľudskej mysli zhrnul do jedinej knihy. Zrozumiteľným spôsobom vysvetľuje dva systémy fungovania našej mysle. Jeden je rýchly, intuitívny a emocionálny a druhý pomalší, cieľavedomejší a logickejší. Prináša pohľad do ľudského rozhodovania v osobnom aj pracovnom živote a objasňuje výhody a nástrahy oboch systémov. 

Posledné 3 tipy sme vyberali my v inkubátore a každá z nás ti prináša inú tému aj žáner. 

8. Dievčatko Momo a stratený čas - hodnotenie 5/5 - odporúča Martina

„Autorom je Michael Ende, autor Nekonečného príbehu. Je to kniha pre deti, ktorá určite zaujme aj dospelých. Momo je sirota, ktorá sa nasťahuje do malého mestečka do opusteného divadla. Dokáže celé hodiny počúvať ľudí. Tí častokrát potrebujú len vypočuť a riešenie nájdu sami tým, že sa vyrozprávajú. Nechajú sa veľmi ľahko zlákať tajomnými sivými mužmi, ktorí ich presvedčia, aby si sporili svoj voľný čas. V skutočnosti ten čas mizne a navždy ho stratia. Zamyslela som sa nad tým aké je nebezpečné, keď skupina ľudí dokáže ostatných presvedčiť o tom ako majú žiť. A uvedomila som si, že čas má nevyčísliteľnú hodnotu." opisuje knižku Martina.

9. Neobývateľná Zem - hodnotenie 3,6/5 - odporúča Eliška

„Túto knihu odporúčam prečítať každému, kto sa zaujíma o svet okolo seba,  o to, čo sa momentálne deje a čo nás ešte čaká. V knihe nájdete množstvo podložených informácií o globálnom otepľovaní, požiaroch, hladinách oceánov, atď. Kniha nám ale taktiež dáva aj nádej, že sa následkom globálneho otepľovania môžeme vyhnúť, ale čím neskôr začneme, tým to bude náročnejšie. Začať treba od seba." inšpiruje Eliška. 

10. Vitajte v raji - hodnotenie 4,4/5 - odporúča Miroslava

„Ak poznáš vydavateľstvo Absynt, tušíš, že pôjde o naozaj dobrý titul a ak ho nepoznáš, je ideálny čas zoznámiť sa. Reportážna literatúra, ktorú Absynt prináša, otvára obzory témami slovenskými aj zahraničnými, historickými aj súčasnými a učí ľudí premýšľať v súvislostiach. Podobne tak aj kniha Vitajte v raji, od švédskej reportérky Jennie Dielemans, ktorá odhaľuje realitu za pozlátkom bielych pláží, tyrkysových lagún a takzvanom luxuse, ktorý  "si zaslúžime", čo nám cestovné kancelárie tak radi predávajú. Nemoralizuje a neodrádza od cestovania, no poskytuje priame obrazy a svedectvá. Rozhodnutia necháva na nás. Nie je to ľahké čítanie, no prepotrebné a možno aj ty začneš o cestovnom ruchu uvažovať inak. Dúfam." hodnotí Mirka. 

Ďalšie tipy na dobré knihy ti prinášajú aj naši kamaráti a knihomohli z Martinusu, pozri si aj ich výber.

Príjemné čítanie!

O autorovi

Newsletter

Začítaj sa do našich noviniek a získaj tipy na inšpiratívne podujatia.

Pridaj sa k nám!
Zadajte správnu emailovú adresu
Už som registrovaný