10 inšpiratívnych kníh, ktoré odporúčajú mentori inkubátora STU

10 inšpiratívnych kníh, ktoré odporúčajú mentori inkubátora STU

Počas leta 2022 prebiehala na našom Instagrame čitateľská výzva #citamsinqb, do ktorej sa zapojili aj naši mentori. Každý sa odfotil so svojou obľúbenou knihou a napísal, čo sa mu na nej páčilo, prečo ju odporúča. Nájdete medzi nimi knižky z oblasti sebarozvoja, biznisu, či dokonca filozofie. Nechýba ani knižka humoru, pretože humor je predsa jeden z najlepších liekov! ;) Nechajte sa inšpirovať! 

1. RANGE (David Epstein)

Knihu nájdete TU

Bohumil Pokštefl, CEO Kontentino:

V minulosti som mal zo seba zlý pocit, že viem zo všetkého trošku, ale nič poriadne. Táto knižka mi ukázala, že byť generalistom v tomto svete je výhoda. Odporúčam každému, kto sa len hľadá a má pocit, že sa v živote musí špecializovať len na jednu vec, aby bol úspešný.

2. BUĎ PRESVEDČIVÝ (Suneel Gupta a Carlyer Adler)

Knihu nájdete TU

Peter Pašek, Managing director & partner Accace:

Ľudia si často myslia, že za úspešným startupom je len charizmatický zakladateľ a majú strach, že pokiaľ charizmu nemajú, tak sa úspech nedostaví. Pravda je však v tom, že úspech je skôr o presvedčení iných a táto schopnosť sa dá naučiť.”

Asi najdôležitejšie pri presviedčaní iných ľudí je presvedčiť sám seba. Na to je však dôležitý inkubačný čas, teda čas, kedy vy ako zakladateľ získate istotu v samého seba a v svoj nápad. Nie je nič horšie ako uponáhľané prezentovanie nápadu, teda dostať ho zo seba skôr, ako ste schopný zodpovedať takmer každú otázku, ktorú sa investor pri prezentácii môže opýtať.”

Okrem toho, človek musí počítať so zbytočnou prácou, ktorá pri pohľade do minulosti úspešných projektov nebola nikdy stratou času a jednoducho ku každému tvorivému procesu patrí. Asi najdôležitejšou myšlienkou, ktorej sa držím celý život, je mať záľubu v tom, čo robím. Len tak si človek dokáže presvedčenie aj udržať, keďže každý, aj ten najúspešnejší projekt má aj svoje pády a vtedy prídu pochyby, ktoré presvedčenie nahlodávajú.

3. REŠTART (Jason Fried a David H. Hansson)

Knihu nájdete TU

Oliver Majdúch, partner MATHISON Legal:

Kniha Reštart je sprievodca podnikateľským minimalizmom. Moja obľúbená rada pre startupy je o hotdogoch - keď chcete predávať hotdogy, potrebujete párky a rohlíky. Nepotrebujete ekasu, lietajúci vozík, ochranné známky, vytunené zmluvy so zákazníkmi ani bezpečnostnú dokumentáciu. Potrebujete párky a rohlíky.

4. MÔJ SVET (Peter Sagan)

Knihu nájdete TU

Ján Laurenčík, Head of Sales & Marketing Basta Digital:

Rád čítam tieto knihy, najmä ak idú so zážitkami na dreň a okrem cesty za úspechmi popisujú aj pády na dno. Obzvlášť ma vždy pobaví ich ľudská stránka, ako sú napríklad prehrešky v životospráve, malé podvody, či rôzne prúsery, ktoré sa často počas ich kariéry na povrch nedostanú.

5. TRIKRÁT DENNE JEDEN (Kornel Brosch)

Knihu nájdete TU

Michal Hrabovec, Co-founder & prezident Anasoft:

Ako kedysi povedal môj spolužiak, kam by sme došli, keby sme sa nezasmiali? Nielen v lete je treba oddychovať, humor je predsa jeden z najlepších liekov. Aj v biznise platí, že sa netreba brať príliš vážne.

6. HOVORY SO SEBOU (Marcus Aurélius)

Knihu nájdete TU

Denis Sedlák, Sector Development Manager Slovak Space Office:

Knihu Hovory so sebou sú v podstate denníkom Marca Aurélia, v ktorom sa zamýšľa nad každodenným životom a reflektuje seba samého voči spoločnosti a svetu. Pre mňa je fascinujúce ako sa človek pred 2000 rokmi v postavení cisára a každú chvíľu na pokraji smrti vo vojnách vedel zamýšľať nad základnými otázkami bytia a usilovať o zachovanie dobra a ušľachtilých hodnôt. (Aj v dnešnej dobe by sme si mali viac zakladať na pozitívnych hodnotách cti a spravodlivosti.)

7. ALCHYMISTA (Paulo Coelho)

Knihu nájdete TU

Eliška Džuganová, právnička STU & advokátka:

Za dobré považujem tie knihy, čo nás sprevádzajú životom, ich obsah si vyložíme vždy podľa skúsenosti, ktorou prechádzame. Jednou z tých kníh je aj kniha Alchymista.

8. FOUCAULTOVO KYVADLO (Umberto Eco)

Knihu nájdete TU

Jaroslav Noskovič, vedúci oddelenia ochrany a komercializácie duševného vlastníctva CVTI SR:

Pokiaľ si chcete prečítať ľahký a prehľadný príbeh plný dobre prepracovaných postáv tak, túto knihu určite NEČÍTAJTE! Nie je to práve „pohodové“ čítanie na pekné letné dni v parku. Dni sa nám však už pomaly skracujú a práve predlžujúce sa večeri a noci dodajú tú správnu atmosféru pre mysticko-okultisticky zameranú klasiku od Alessandrijského bibliofila – majstra ECA.

Ak ste už niekedy čítali niektorý román od pána E., táto kniha Vám bude istým spôsobom povedomá. Ak ste ešte nemali príležitosť nahliadnuť do tajomných zákutí jeho duše, potom Vás možno jeho spôsob rozprávania prekvapí. V každom prípade je podľa mňa Foucaultovo kyvadlo možné považovať za jedno z top literárnych diel 20. storočia. Je táto kniha pre vás? Ak radi skúmate tajomno, obľubujete históriu a neodradí vás číslo 600 na spodnom okraji stránok, tak potom určite ÁNO!

9. HOW NOT TO BE WRONG - THE POWER OF MATHEMATICAL THINKING (Jordan Ellenberg)

Knihu nájdete TU

Roman Čmelík, Managing Partner Limerock Advisory:

V knihe je mnoho matematických fenoménov, zrejmých aj trochu zložitejších, vysvetlených veľmi prístupne na ešte väčšom počte príkladov z reálneho života. Čitateľ si v nej môže nájsť zaujímavé paralely vhodné aj pre veľmi rozmanité súčasti reality podnikania alebo manažovania firiem. Mne sa to pospájalo napríklad pri čítaní rôznych obchodných alebo investičných plánov, kde sa prezentujú štatistiky.

Kniha ukazuje veľkosť príležitosti alebo dosiahnuteľnosť pekného zisku. Trochu pozornejší logický rozbor alebo len čítanie napísaného totiž mnohokrát ukáže, že zrátať, vynásobiť a vydeliť čísla niekedy nestačí. Je to pekne napísaná, chytrá kniha pre široké publikum, žiadna učebnica matematiky alebo podnikania.

10. SILA ROZUMU V BLÁZNIVEJ DOBE - MANUÁL KRITICKÉHO MYSLENIA (Ján Markoš) 

Knihu nájdete TU

Miroslav Kohút, COO ITAPS:

Mám rád knihy, nad ktorými je potrebné sa viac zamyslieť a nielen ich "hltať". Adekvátne tomu sa však predlžuje čas prečítania knihy. Titul Sila rozumu v bláznivej dobe odporúčam práve mladým a ambicióznym čitateľom pre cibrenie kritického myslenia a vlastného úsudku. V dnešnej dobe plnej dezinformácií, komerčných a politických manipulácií je dobré mať praktický návod, ako vyhodnotiť informačné zdroje, adekvátne posúdiť argumenty. A to všetko na konkrétnych príkladoch z reality slovenskej spoločnosti.

Ďakujeme všetkým mentorom, ktorí sa zapojili do našej čitateľskej výzvy! 

Newsletter

Začítaj sa do našich noviniek a získaj tipy na inšpiratívne podujatia.

Pridaj sa k nám!
Zadajte správnu emailovú adresu
Už som registrovaný