Ako získať predajcov, ktorí vedia a chcú predávať

Ako získať predajcov, ktorí vedia a chcú predávať

Každý šéf predajného tímu chce mať predajcov, ktorí chcú a vedia predávať. Získať takýchto predajcov začína správnym výberom, pokračuje dostatočnou kvalifikáciou a šikovným riadením.

Riadiť nedostatočne kvalifikovaných predajcov je podobným trápením, ako kvalifikovať predajcov, ktorí sú nesprávne vybraní. Výber, kvalifikácia a riadenie je vzorec, ktorého sa musí držať každý šéf predaja, ktorý chce mať predajcov podľa svojich predstáv.

Domnievať sa, že tento postup je zbytočne zdĺhavý a dá sa skrátiť zlanárením predajcu od konkurencie, je omylom. Vôbec totiž neplatí, že ak niekto chce a vie predávať v jednej firme, bude automaticky vedieť a chcieť predávať aj v inej. To je overené.

Správne vyberať, dostatočne kvalifikovať a šikovne riadiť predajcov sa naučiť dá. Nie je to žiadna veda. Dokázali to šéfovia predaja mnohých prosperujúcich firiem. Niektorí svoje skúsenosti publikovali, iní sa o ne podelili s autormi odborných kníh, článkov, prednášok a kurzov. Tento zdroj poskytuje skutočne overené a funkčné postupy.

Mať predajcov, ktorí vedia a chcú predávať zároveň znamená nemať predajcov, ktorí nechcú a nevedia predávať. Nahradiť nevýkonných predajcov výkonnými je jedna zo základných úloh šéfa predaja. Ide o neúprosný zákon prežitia skupiny, s ktorým sa niektorí šéfovia predaja vyrovnávajú len veľmi ťažko.

V klube úspešného manažmentu predaja sa hovorí: „Neexistuje slabý predajca. Existuje iba slabý šéf predaja, ktorý dopustí, aby mal vo svojom tíme slabého predajcu – nesprávne vybraného, nedostatočne zaškoleného a neúčinne riadeného.“

Praktický tip
Nepovažujte predajný tím zložený z predajcov, ktorí vedia a chcú predávať za zázrak. Takýto predajný tím sa zostaviť dá. Inšpirujte sa úspešnými šéfmi predaja v oblasti výberu, kvalifikácie a riadenia predajného tímu. Nahraďte každého predajcu, ktorý nepredáva tak, ako by ste chceli. Zostavte predajný tím, ktorý bude predávať dobre a podľa vašich predstáv.

O autorovi

Vedie vzdelávaciu spoločnosť a zodpovedá za kvalitu dodávaných služieb. Dodnes vyškolil viac ako 15 tisíc predajcov a stále aktívne predáva. 

Newsletter

Začítaj sa do našich noviniek a získaj tipy na inšpiratívne podujatia.

Pridaj sa k nám!
Zadajte správnu emailovú adresu
Už som registrovaný