Umelá inteligencia verzus armáda právnikov

Umelá inteligencia verzus armáda právnikov

Minulý týždeň u nás Slovák Jozef Maruščák predstavil svoj úspešný študentský start-up, ktorý využíva umelú inteligenciu na to, aby predpovedal výsledky súdnych sporov. Spoločnosť CaseCrunsh bola založená ním a jeho dvoma spolužiakmi z univerzity v Cambridge. Vo Veľkej Británii zorganizovali súboj umelej inteligencie (firma CaseCrunsh) a 110 právnikov z top UK firiem. Súťažili v predpovedaní výsledkov sporov týkajúcich sa nezákonne predaných poistiek. Právnici mali prístup do databázy už rozhodnutých prípadov, ktorých výsledky však nepoznali. Na základe opisov faktov priamo zo spisov mali právnici a software CaseCrunsh určiť, kto spor vyhrá.

Výsledky boli prekvapujúce a umelá inteligencia porazila právnikov. Právnici spravili vyše 750 predikcií s úspešnosťou 62,3 % a systém CaseCrunch bol úspešný v 86,6 % prípadov.

Ako to funguje?

Softvér používa rôzne techniky spracovania prirodzených jazykov na analýzu právnických textov. Analýzu kombinuje s modelmi hlbokého učenia. Systém je schopný predpokladať výsledok súdneho sporu a zároveň určiť faktory, ktoré ovplyvňujú výsledok sporov a je schopný sa faktory aj sám učiť bez inštrukcii človeka. Softvér teda dokáže nájsť faktory, o ktorých dôležitosti sme vôbec netušili. Umelá inteligencia vie lepšie identifikovať faktory, ktoré majú vplyv na výsledok sporu a o ktorých právnici netušia a teda ich neberú do úvahy. Zatiaľ čo skúsenosti a pamäť ľudskej bytosti sú značne obmedzené.

To však neznamená, že sú právnici zbytoční. V prvom rade práca právnika nespočíva len v predikovaní prípadov. Navyše, systém zatiaľ funguje len v určitých oblastiach práva. Systém šetrí čas, peniaze a zefektívňuje isté rozhodnutia, každopádne právnikov nedokáže úplne nahradiť.

O autorovi

Absolventka Fakulty chemickej a potravinárskej technológie na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave. Veronika dlhodobo vypomáhala v InQb počas štúdia a momentálne si plní svoje pracovné sny v chemických laboratóriách. 

Newsletter

Začítaj sa do našich noviniek a získaj tipy na inšpiratívne podujatia.

Pridaj sa k nám!
Zadajte správnu emailovú adresu
Už som registrovaný