Votter - aplikácia, ktorá uľahčí rozhodovanie v skupinách

Votter - aplikácia, ktorá uľahčí rozhodovanie v skupinách

Myslíte si, že na trhu chýba aplikácia, ktorá dokáže rozhodnúť správne a spravodlivo v mene celej skupiny? S radosťou vám predstavujeme inovatívny projekt mladých študentov z FIIT STU s názvom Votter!

Celý nápad sa zrodil v hlave pedagóga Ondreja Kaššáka, vedúceho projektu, ktorý ho podal ako návrh pre študentov na začiatku minulého semestra v rámci predmetu tímový projekt. Vďaka jeho originálnym myšlienkam sa celý projekt začal riešiť v reálnej podobe. Ihneď sa totižto našli vysokoškoláci ochotní s ním spolupracovať.

Riešiteľmi sú Lukáš Babula, Pavel Balashov, Michal Dolnák, Michal Hucko, Elena Štefancová, Miroslav Valčičák a Andrej Vítek. Ja som sa mala možnosť dozvedieť celkové podrobnosti od Michala Hucka.

Čo to teda ten Votter je a ako funguje?
Prvotne by sme mohli hovoriť o inteligentnejšej forme rozhodovania v rámci rôznych kolektívov. Je predsa úplne bežné, že sa členovia určitej skupiny nevedia zhodnúť kedy sa stretnú, kde alebo riešia mnohé iné otázky. Táto aplikácia zaznamená názor každého hlasujúceho jedinca a nájde najlepšie možné riešenie tak, aby boli všetci spokojní. Tím vytvoril viacero stratégií, pričom každá je prispôsobená iným technikám. V súčasnom modeli sú aktívne štyri taktiky, no vo finálnom ešte plánujú viaceré dotvoriť. Medzi nimi sa nachádza aj takzvaná náhodná, ktorá jednoducho vyberie jednu možnosť bez ohľadu na okolnosti. Momentálne je to jediná spontánna stratégia, no pribudnú ďalšie. Zvyšné tri sú už oveľa sofistikovanejšie, no pritom stále nenáročné na používanie. Mňa najviac zaujala tá, v ktorej nikto nedosiahne maximálnu stratu, pretože funguje na takzvanom bodovom systéme. Na aplikácii je zaujímavé taktiež to, že dokáže vyriešiť aj situáciu, kedy nastane remíza.

Čoskoro bude spustená prvá testovacia verzia, do ktorej autori zakonponovali ilustrácie stratégií spolu s popismi pre jednoduché pochopenie. Členovia projektu sa inšpirovali reálnymi stratégiami hlasovania, ktoré sa využívajú aj pri voľbách. Veľkou výhodou Vottera je internacionálny charakter, keďže celý program bude napísaný v anglickom jazyku.

Kedy bude Votter sprístupnený?
Daná aplikácia bude dostupná začiatkom apríla na stránke projektu: https://team01-17.studenti.fiit.stuba.sk/. V budúcnosti plánujú rozšíriť funkcionalitu, ktorá vám povolí vytvoriť si konto, na ktorom budú zaznamenané všetky vaše doterajšie hlasovania. Tá vám následne umožní zopakovať predchádzajúce hlasovanie bez toho, aby ste celý proces museli stále dookola opakovať.

Veľmi sa tešíme, že tím Votter sa zúčastní aj nášho vrcholového podujatia TECH INNO DAY 2018 ako vystavujúci študentský tím, kde sa predstaví spolu s ďalšími 11 študentskými tímami a 8 firemnými startupmi. Už stačí len dodať, že študentom želáme veľa úspechov pri naplnení cieľov, pretože táto aplikácia ma skutočne potenciál.

 

O autorovi

Študentka fakulty masmediálnej komunikácie na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, ktorá v InQb stážovala niekoľko mesiacov.

Newsletter

Začítaj sa do našich noviniek a získaj tipy na inšpiratívne podujatia.

Pridaj sa k nám!
Zadajte správnu emailovú adresu
Už som registrovaný