Čo poradili naši mentori startupom na Startup Pitch 2020?

Čo poradili naši mentori startupom na Startup Pitch 2020?

Pre nádejné startupy je stretnutie s ľuďmi z biznisu vždy obohatením. Nielen pre spätnú väzbu, ale aj pre nový pohľad na ich nápad. Projekty, ktoré u nás koncom septembra úspešne ukončili program ŠTART odprezentovali svoje záverečné prezentácie na online podujatí Startup Pitch. Pozri si rady, ktoré naši mentori dali vznikajúcim startupom. 

Záverečné prezentácie hodnotila porota v zložení:
Pavol Luka, ESET
Michal Hrabovec, Anasoft
Marián Zajko, Ústav manažmentu STU.

Vďaka radám od porotcov a našim skúsenostiam zo spoluprác so začínajúcimi projektmi sme dali dokopy 5 rád pre mladé startupy. Inšpiruj sa aj ty. 

Online Startup Pitch. Zdroj: Univerzitný technologický inkubátor STU InQb

1. Neboj sa požiadať o radu

Začínajúce startupy majú snahu držať všetko vo vlastných rukách a tiež tendenciu myslieť si, že všetko zvládnu sami. Pri rozhovoroch so statupmi sa často stretávame so strachom nechať si poradiť od expertov, alebo ľudí, ktorí majú v danej oblasti viac skúseností. Boja sa, že mentori ich nápad spochybnia. Vždy je však lepšie počuť dobrú konštruktívnu kritiku na začiatku, ako pokračovať vo svojom projekte s chybami. 

2. Nauč sa v tíme zodpovednosti spravodlivo rozdeliť 

Pri rozhovoroch so staršími startupmi zisťujeme, že práve rozdelenie úloh každému členovi tímu považujú na začiatku za mimoriadne dôležité. Zodpovednosti by mali byť v tíme spravodlivo rozdelené od začiatku - to, kto rieši komunikáciu, marketing, projektové úlohy… Ak sa startup skladá z viacerých členov, najdominantnejší člen zvykne na seba brať väčšinu úloh. Všetko potom stojí a padá na jedinej osobe. Často je to preto, že vo všetkom chce mať prehľad a členom svojho tímu dostatočne nedôveruje. 

3. Daj si záležať na kvalite tímu 

S tímom súvisí aj ďalší bod. Vedel si, že jedna z prvých vecí, na ktorú sa investori zvyknú pýtať je práve jeho kvalita? Pri skladaní tímu je často kameňom úrazu dohodnutie sa na obchodnom a finančnom zastúpení startupu. Preto si daj záležať, aby boli najmä tieto dve kľúčové pozície obsadené kvalitnými ľuďmi. Na začiatku si samozrejme nebudeš môcť dovoliť profesionálov s dlhoročnými skúsenosťami. Stačí však, ak budú ochotní poctivo pracovať a neustále sa vo svojej oblasti vzdelávať

4. Klaďte v tíme dôraz na dobrú a efektívnu komunikáciu 

Efektívna komunikácia je nevyhnutnou súčasťou dobre fungujúceho tímu. Spoločne si stanovte, ako často chcete mať porady a ako dlho by mali trvať. Vyberte si tiež platformu, ktorá vám na komunikáciu vyhovuje najviac. Často sa pre zlú komunikáciu v tíme zabudne na dôležité úlohy a startupy tak prichádzajú o skvelé príležitosti. 

5. Neprestávaj skúmať svoju konkurenciu 

Pri podnikaní je nevyhnutné poznať priamu aj nepriamu konkurenciu. Mentori však vo svojich radách zašli ďalej. Konkurenciu by ste podľa nich mali nielen poznať, ale dokonca študovať. Môžete sa od nej veľa naučiť. Navyše, čím viac poznáte svoju konkurenciu, tým lepšie viete komunikovať, v čom sa od všetkých podobných nápadov líšite a v čom je váš produkt, technológia, alebo služba výnimočná

Program ŠTART, ktorého sa startupy zúčastnili je našim trojmesačným programom pre študentské projekty a začínajúce startupy. Zisti viac informácií a prihlás sa k nám aj ty a začni zarábať na tom, čo ťa baví!

O autorovi

Newsletter

Začítaj sa do našich noviniek a získaj tipy na inšpiratívne podujatia.

Pridaj sa k nám!
Zadajte správnu emailovú adresu
Už som registrovaný