Ako zvládnuť obchodné rokovanie a prezentáciu svojho projektu - to nás naučil januárový workshop Playparku

Kategória: Zo zákulisia InQb | Pridané: 24. 01. 2018 | Autor: Miroslava Krasňanová

Ako zvládnuť obchodné rokovanie a prezentáciu svojho projektu - to nás naučil januárový workshop Playparku

V utorok 16. januára sa v priestoroch Univerzitného technologického inkubátora InQb STU uskutočnil už siedmy zo série workshopov pre nedponikateľov pod hlavičkou Playparku Bratislava.

Workshop s názvom Ako úspešne zvládnuť obchodné rokovanie a urobiť atraktívnu prezentáciu odborne viedol Branislav Andreanský. Okrem toho, ako správne používať verbálnu a neverbálnu komunikáciu, či pracovať s priestorom alebo nie, nám Braňo ukázal aj ako má vyzerať prezentácia v PowerPointe. Tiež na videách zábavnou formou demonštroval základné chyby pri podávaní rúk a obchodných stretnutiach.

Okrem toho, čo hovoríme je dôležité aj to, ako to hovoríme a ako pri tom vyzeráme. Reč tela o nás hovorí viac, ako si myslíme, a preto je dobré mať na pamäti tieto odporúčania. 

Podľa štúdie Prof. Alberta Mehrabiana tvorí až 55% dojmu náš vzhľad a neverbálna komunikácia, 38% hlas a jeho modulácia, teda spôsob ako hovoríme a len 7% obsah, teda verbálna komunikácia.

Nikto učený z neba nespadol a aj prejav pred publikom sa dá naučiť. Braňo nás ubezpečil, že treba len začať a skúšať. Ako pri mnohých iných soft-skills technikách aj pri prejave a prezentácii platí, čím viac skúseností, tým budete istejší a sebavedomejší.

Keďže workshop má byť nielen o teórii a praktických radách, ale aj o trénovaní konkrétnych situácií, pripravil Braňo niekoľko hier. Účastníci Playparku Bratislava nimi trénovali svoj prejav pred publikom, nakoľko ich už onedlho čaká natáčanie pitch videí a tých najlepších účasť na pitch evente v Stuttgarte.

A aké sú ďalšie praktické rady odborníka?

  • kontrolujte si neverbálnu komunikáciu
  • uvádzajte príklady
  • uisťujte sa o porozumení zo strany poslucháčov
  • sledujte neverbálne signály
  • prezentáciu ukončite energicky, svojím prianím, požiadavkou, rečníckou otázkou, sugestívnou výzvou
  • poďakujte sa a rozlúčte sa

Okrem toho si dávajte pozor a vyvarujte sa týmto zlozvykom alebo prejavom nervozity:

Je dobré si osvojiť aj "Tell-em Technique", ktorá hovorí o delení prezentácie na:

ÚVOD - Povedz im o čom budeš hovoriť
JADRO - Povedzim to
ZÁVER - Povedz im čo si práve povedal

Vďaka nej a praktickým radám vyššie určite zlepšíte svoj prejav a vďaka nemu aj úspešnosť svojich obchodných rokovaní. Držíme palce! :) 

Fotogaléria k článku

Fotografia k článku Fotografia k článku