Playpark Bratislava nemá o dobré nápady núdzu!

Kategória: Inovácie a zaujímavé technológie | Pridané: 26. 06. 2018 | Autor: Miroslava Krasňanová

Playpark Bratislava nemá o dobré nápady núdzu!

Druhá perióda Playparku Bratislava odštartovala v našom inkubátore koncom mája a potrvá až do októbra 2018. Rodina nápadov, ktoré sa postupne stávajú projektami a časom možno aj firmami, sa rozrástla a druhá tréningová perióda hostí aktuálne až 15 frekventantov.

Projekty v Playparku Bratislava sú rôznorodé, niektoré technologické, iné zasa riešia nejaký sociálny, či enviromentálny problém. Pozrime sa na ne pekne po poriadku.

Jedným zo zlepšovákov, ktoré v Playparku máme je aj Deety – projekt Petra Krála, ktorý je zameraný na optimalizáciu spracovania madiálneho obsahu pre sociálne siete. Projekt je inovatívny v prístupe, kde optimalizácia spracovania prebieha pomocou softwarového riešenia a zdieľanej ekonomiky.

Horizont je zasa internetová aplikácia založená na báze využívania spoločenských trendov a moderných technológií. Zakladateľom je Dávid Paculík a jeho cieľom je vytvorenie sociálnej siete spájajúcej mladých ľudí v oblasti cestovania a spoločenských udalostí. Ďalšou aplikáciou, ktorá sa vyvíja v Playparku je Kolega. Jej autorom je Dávid Baráth, nositeľ myšlienky vytvoriť aplikáciu na zmenšenie rizika pri výbere ďalšieho zamestnania alebo aj opačne, pri výbere zamestnanca.


Odborné workshopy učia frekventantov podnikať a rozvíjať svoj nápad.

Zlepšenie zdravotnej diagnostiky rieši Martin Pekarčík a jeho projekt S-Case. Cieľom S-Case bude poskytnúť bezodkladné vyšetrenie a analyzovanie telesných funkcií, a to prostredníctvom malého prenosného zariadenia, ktoré je možné napojiť priamo na mobil. Toto zariadenie bude nahrázať viacero zdravotníckych pomôcok naraz.

Ďalším zaujímavým projektom, ktorý sa rozvíja v Playparku Bratislava je DayCape - aplikácia pre autistov, ktorú vymysleli vo Švédsku a Miriam Košťalová je nositeľkou tejto inovácie na Slovensku. Aplikácia bude pomáhať ľuďom s poruchami autizmu riadiť bežný život doma aj v škole vďaka štruktúrovanej podpore. Hlavnou, no nie jedinou, funkciou tejto aplikácie je plánovanie. Pomoc slovenským rodinám s autistickým členom prinesie najmä jednoduchšie plánovanie bežného dňa a veľkým prínosom bude aj komunikácia autistických detí s okolitým svetom cez emotikony. Medzi sociálne inovácie Playparku môžeme zaradiť aj projekt Edu, ktorého zakladateľom je Filip Glatz. Filip sa zameriava na produkty (hračky, kurzy, letné tábory a pod.), ktoré dieťa rozvíjajú, sú edukatívne a dizajnovo zaujímavé.

Veľmi zaujímavým projektom je aj Living Elements, ktorého autorom je Tibor Antony. Ide o dizajnérsky experiment - prepojenie interiérového doplnku (svietidla) s kultivátorom na riasu spirulina, ktorá je možné využiť ako alternatívnu potravinu. Toto riešenie je vhodné ako pre domácnosti, tak aj pre reštaurácie.

Projekt Radosť z pohybu - nordic walking pre seniorov, ktorého zakladateľkou je Eva Soldánová, je platforma na propagáciu a samotné organizovanie výletov pre seniorov. Ďalším projektom, ktorý sa zameriava na zdravý životný štýl založil Oliver Poór a volá sa Vzdelávanie laickej verejnosti o racionálnom stravovaní a zdravom životnom štýle. Jeho cieľom je ľudí vzdelávať inovatívnym spôsobom a zameria sa aj na zamestnancov firiem.


Oliver Poór (vľavo) s Martinom Menkynom, manažérom Playparku Bratislava

Katarína Klimentová je tiež frekventantkou Playparku Bratislava a jej projekt má umelecký nádych. GC Project je značka zameraná na vyrávanie a ručné zdobenie výnimočných kúskov oblečenia.

Lenka Cermanová sa pre zmenu venuje mikrobiómu čreva. Na základe jeho analýzy dokáže vytvoriť individuálne probiotiká na mieru. Jej projekt sa volá Progresívna prevencia - skenovanie mikrobiómu a jeho cieľom je maximalizovať účinok probiotika. Okrem toto prinášajú aj revolučnú metódu rekolonizácie červnej mikroflóry bez operatívneho zásahu. Toto riešenie môže pomôcť pacientom s najvážnejšími ochoreniami čreva ako je napríklad Crohnova choroba.

K projektom s ekologickým rozmerom patrí nápad Miroslavy Molnár Ľachkej s názvom Tuto - sáčky na opakované použitie. Ide o sieťové sáčky na opakované použitie, ktoré nahradia mikroténové sáčky. Okrem tohto pozitíva budú sáčky šité v chránenej dieľni na Slovensku a ďalšou výhodou je, že sáčky bude možné obrendovať pre potenciálnych odberateľov.

Zaumínavý je nápad Miroslava Páteka, ktorým je využitie termickej úpravy v hudobnom priemysle na úpravu nielen estetických, ale aj akustických vlastností. Jeho projekt nesie názov D-TW – termická úprava v hudobnom priemysle.

Pálčivý a veľmi aktuálny problém rieši Matej Pavelka so svojím CityParkingSimplified. Matej sa zameral na problém s parkovaním a vytvotil platformu poskytujúcu užívateľovi (vodičovi) informácie o obsadenosti jednotivých parkovacích miest a okrem toho aplikácia poskytuje komplexnú informáciu o parkovacích obmedzeniach v danej mestskej štvrti.

Ďalším zaujímavýcm projektom, ktorý zjenoduší život najmä reštauráciám, barom, hotelom a hostelon sa volá harky.sk a nositeľom myšlienky je Martin Valach.


Jeden z lektorov, Braňo Andreanský, pomáha startupom zlepšiť komunikáciu a prezentáciu pred investorom.

Aby mohli tieto projekty napredovať Playpark Bratislava im po dobu 6 mesiacov poskytuje priestor na realizáciu a rozvoj. Neodmysliteľnou súčasťou sú tiež bohaté odborné rady vo forme pravidelných workshopov, cez mentoring až po tréning prezentovania sa pred investorom. Dvaja najlepší, najlepšia sociálna a najlepšia ekonomická inovácia, z regionálneho kola budú mať príležitosť odprezentovať svoj projekt v Benátkach na medzinárodnom finále CERIecon Playpark Finals 20. a 21. septembra 2018. Tu môžu stretnúť s finalistami ostatných 6 Playparkov z Chorvátska, Nemecka, Rakúska, Poľska, Talianska a Českej republiky. Okrem toho stretntú aj potenciálnych partnerov a investorov, získajú publicitu na európskej úrovni a posunú tak svoj nápad do úplne nového levelu.

Všetkým projektom držíme palce a prajeme mnoho odvahy, usilovnosti a kus šťastia. :)

Fotogaléria k článku

Fotografia k článku Fotografia k článku Fotografia k článku