Playpark hľadá hviezdne startupy!

Kategória: Aktuálne zaujímavosti | Pridané: 26. 07. 2018 | Autor: Playpark Bratislava

Playpark hľadá hviezdne startupy!

Playparky sú inovatívne co-workingové priestory v siedmych stredoeurópskych krajinách - Česká republika, Chorvátsko, Nemecko, Poľsko, Rakúsko, Taliansko a Slovensko, v ktorých startupy dostanú v priebehu pol roka nový dych. Poradia vám najlepší, dáme vám kontakty a pošleme vás do sveta. Do druhej periódy medzinárodného tréningového a mentoringového programu Playpark Bratislava sa zapojilo až 15 inovatívnych projektov, ktoré chcú urobiť svet lepším a zároveň posúvajú hranice v rôznych odvetviach. Vďaka skúseným mentorom, ambíciám začínajúcich podnikateľov a kreatívnej atmosfére nie je vylúčené, že práve v Playparku sa zrodí ďalší Eset, Sygic alebo Pixel Federation.

Projekty v Playparku Bratislava sú rôznorodé, niektoré technologické, iné zasa riešia sociálny alebo environmentálny problém. Všetky však majú za cieľ zlepšovať a ponúkať služby, uľahčovať nám život a niekedy ho možno aj zachrániť.

Projekt S-Case je zameraný na zlepšenie zdravotnej diagnostiky a využitie nájde aj na odľahlých miestach v krajinách tretieho sveta. Nápad Martina Pekarčíka a jeho tímu je zameraný na uľahčenie bezodkladného vyšetrenia a analyzovania telesných funkcií. Odnímateľné zariadenie pripojiteľné k mobilnému telefónu nahradí viacero zdravotníckych pomôcok naraz.

Lenka Cermanová sa zase venuje zlepšeniu mikroflóry čreva. Na základe jej analýzy dokáže vytvoriť individuálne probiotiká na mieru. Jej projekt sa volá Symptomedica a jeho cieľom je maximalizovať účinok probiotík. Okrem toto prináša aj revolučnú metódu rekolonizácie črevnej mikroflóry bez operatívneho zásahu. Toto riešenie môže pomôcť pacientom aj pri najvážnejších ochoreniach čreva, ako je napríklad Crohnova choroba.

Na požiadavky doby, postavenej na vizuálnom vnímaní, zareagoval Peter Král s projektom Deety. Mali ste niekedy problém s kvalitou fotografie na smartfóne a pokúšali ste sa ju vylepšiť? Práve na túto záludnosť odpovedá projekt Deety, ktorý bude ponúkať úpravu obsahu pre sociálne siete. Riešenie je inovatívne najmä technologickým prístupom a financovaním, keďže optimalizácia spracovania prebieha pomocou softvérového riešenia a zdieľanej ekonomiky. Na ďalší z fenoménov dnešnej doby – cestovanie - reaguje Dávid Paculík s projektom Horizont. Jeho aplikácia má za cieľ spájať mladých ľudí s láskou k cestovaniu cez spoločenské udalosti. Používateľov z celého sveta chce projekt Horizont prilákať aj využitím interaktívnej mapy.

Ako si vybrať čo najlepšie zamestnanie alebo zamestnanca? Nad tým sa zamýšľal David Baráth a výsledkom je webový portál Kolega. „Naša stránka má pomôcť a uľahčiť výber a následnú komunikáciu medzi firmou a budúcim zamestnancom, resp. uchádzačom o zamestnanie. Chceme vytvoriť dômyselné prepojenie kolegov, firiem a zákazníkov, netvoríme katalóg – tvoríme ´organizmus´, ktorý sa bude neskôr sám vyvíjať,“ povedal David Baráth.

Ďalším zaujímavým projektom, ktorý sa rozvíja v Playparku Bratislava, je DayCape - aplikácia pre autistov, ktorú vymysleli vo Švédsku a Miriam Košťalová priniesla túto inováciu na Slovensko. Aplikácia pomôže ľuďom s autizmom lepšie si riadiť bežný život doma aj v škole. Jednoduchšie plánovanie bežného dňa bude podporené aj využitím animácií a emotikonov.

Medzi sociálne inovácie Playparku môžeme zaradiť aj projekt Edutime, ktorého zakladateľom je Filip Glatz. Projekt sa zameriava na multidisciplinárne programy a inovatívne produkty pre deti (kurzy, letné tábory, hračky a pod.), ktoré najmenších rozvíjajú, bavia, sú edukatívne a dizajnovo zaujímavé.

Veľmi netradičným, ale o to zaujímavejším spojením dizajnu a urban farmingu v interiéri je projekt Living Elements, ktorého autorom je Tibor Antony. Ide o biotechnologický produkt a dizajnérsky experiment v jednom - nevšedné prepojenie interiérového doplnku (svietidla) s domácim kultivátorom na riasu spirulina, ktorú je možné využiť ako doplnkovú potravinu.

Viac pohybu do života seniorov. Tak by sa dala charakterizovať hlavná myšlienka projektu Joy of Movement, ktorý je platformou na propagáciu a organizovanie športových aktivít a výletov pre seniorov. Zakladateľkou je Eva Soldánová.

Do zdravého životného štýlu patrí okrem dostatočného pohybu aj vyvážené stravovanie. Svoje o tom vie aj Oliver Poór, ktorý sa rozhodol zúročiť svoje bohaté vedomosti a skúsenosti v oboch oblastiach. Vznikol tak projekt Healthy and Fit Ltd. Jeho cieľom je vzdelávať inovatívnym systémom laickú verejnosť a zamestnancov firiem v problematike stravovania a zdravého životného štýlu.

Projekt Katky Klimentovej má zas umelecký nádych. Jej nová značka Project GC je zameraná na výrobu a ručné zdobenie výnimočných a zároveň modulovateľných kúskov oblečenia, ktoré môžu byť vo funkcii šperkov/doplnkov alebo textilnou časťou outfitu.

Ako zlepšiť život ľudí okolo seba a prispieť k šťastiu budúcich generácií? Napríklad tak, že budeme produkovať menej odpadu. A práve to je cieľom projektu Miroslavy Molnár Ľachkej s názvom Tuto. Sieťkové sáčky na opakované použitie majú slúžiť ako náhrada mikroténových vreciek a budú šité v chránenej dielni na Slovensku. Navyše budú atraktívne aj pre firmy a spoločnosti, ktoré si ich budú môcť obrandovať vlastnou značkou.

Priestor na zlepšenie sa dá nájsť všade, aj tam, kde by ste to na prvý pohľad nečakali. Dokazuje to aj projekt Miroslava Pátka a jeho biznis partnera s názvom D-TW, ktorý chce využiť termickú úpravu dreva v hudobnom priemysle na zlepšenie akustických vlastností hudobných nástrojov, ich častí, reproduktorov a podobne.

Riešenie problému s parkovaním vo veľkých mestách možno prinesie Matej Pavelka so svojím projektom City Parking Simplified. Platforma poskytuje vodičovi informácie o obsadenosti jednotlivých parkovacích miest. Okrem toho aplikácia poskytuje komplexnú informáciu o parkovacích obmedzeniach v danej mestskej časti.
Projekt Martina Valacha harky.sk má ambíciu uchrániť od vrások barmanov a prevádzkarov podnikov v gastronómii. Jeho aplikácia totiž uľahčuje sčítavanie predaného a zostávajúceho alkoholu po záverečnej, čo je nočná mora pre nejednu prevádzku.

Druhá tréningová perióda vyvrcholí regionálnym finále Playpark Bratislava Pitching Finals, kde sa rozhodne o tom, ktoré projekty najlepšie uchopili svoj podnikateľský nápad. Dvaja najúspešnejší účastníci dostanú možnosť prezentovať svoj podnikateľský nápad na medzinárodnom podujatí “Pitching Finals” v Benátkach v septembri 2018. Traja najúspešnejší účastníci dostanú individuálne poradenstvo v rozsahu 10 hodín na účastníka v oblasti ďalšieho rozvoja podnikania od skúseného mentora podľa vlastného výberu.

Regionálne finále sa uskutoční 5. septembra 2018 a bude otvorené pre všetkých, tak ak chcete zažiť pravú startupovú atmosféru, príďte na "Súťaž pre startupy: Playpark Bratislava Pitching Finals" aj vy! Stačí sa registrovať TU.

Projekt Playpark Bratislava bude po regionálnom finále pokračovať treťou 6-mesačnou tréningovou periódou (november 2018 – apríl 2019), počas ktorej ponúkne bezplatne 15 vybraným účastníkom:

● miesto na sedenie na 6 mesiacov v priestore Univerzitného technologického inkubátora STU (InQb)
● 7 praktických workshopov podnikateľských zručností
● networking v rámci medzinárodnej siete Playparkov v 7 krajinách EÚ
● 5-dňový študijný pobyt v partnerskom Playparku v Rijeke v Chorvátsku
● profesionálny mentoring

Zaujala vás myšlienka Playparku? Chceli by ste sa aj vy zapojiť do 3. tréningovej periódy? Viac informácii nájdete na: http://www.sbagency.sk/Playpark 

Kontaktné osoby:

Martin Menkyna
Playpark Bratislava manažér

Mobile: +421 907 777 900
Telephone: +421 2 20 363 273
Email: menkyna@sbagency.sk 
Web: www.sbagency.sk 

Jozef Lavička
Projektový manažér

Magistrát hl. mesta SR Bratislava
T: +421 259 356 453
E-mail: lavicka@bratislava.sk


O projekte: 

Program Playpark Bratislava v rámci európskeho projektu CERIecon (CENTRAL EUROPE Regional Innovation Ecosystems Network) administruje Slovak Business Agency a Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy v spolupráci s Univerzitným technologickým inkubátorom STU InQb. Mediálnymi partnermi programu Playpark Bratislava sú portály StartItUp, Veda na dosah, InnoNews.blog a InQb blog.

 

Fotogaléria k článku

Fotografia k článku Fotografia k článku Fotografia k článku Fotografia k článku Fotografia k článku